pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
Szwecja, Kebnekaise, południowy szczyt.
 

Sobota, 2 kwietnia 2016 r.   00318

Szwecja coraz niższa

Najwyższy punkt w Szwecji, południowy szczyt masywu Kebnekaise, pokryty jest lodem. Pomiary szczytu wykonywane są każdego roku. Tegoroczny wynik, 2097,5 metra nad poziom morza, jest najniższym odkąd zaczęły się regularne pomiary. Już tylko 70 cm dzielą szczyt południowy od konkurenta – wierzchołka północnego.

Pomiary wysokości Kebnekaise zaczęły się w 1968 roku i zawsze odbywają się w sierpniu. W 1968 wysokość szczytu wynosiła 2120 m n.p.m. Dziś jest już 20 metrów niższa.

Zmniejszanie się wysokości jest zjawiskiem naturalnym. Szczyt składa się z lodu, który topi się i wietrzeje z biegiem czasu. Dlatego też jego wysokość zmienia się z roku na rok. W latach gdy zima obfituje w opady śniegu a lato jest niezbyt gorące następuje wzrost wysokości i odwrotnie – małe opady śniegu i ciepłe lato powodują jej zmniejszenie.

Szybkie tempo topnienia powoduje, że południowy szczyt Kebnekaise znajduje się w zagrożeniu stracenia pozycji najwyższego punktu w Szwecji. Północny kraniec Kebnekaise mierzy 2096,8 m n.p.m., więc jest on tylko 70 cm niższy – a na jego szczycie nie znajduje się lód.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy północny szczyt stanie się najwyższym punktem, ponieważ śnieżna zima, może spowodować ponowny wzrost wysokości południowego.

- Jednak jeżeli tendencja się utrzyma, może się to wydarzyć w ciągu najbliższych dziesięciu lat – mówi Per Holmlund, profesor glacjologii Uniwersytetu Sztokholmskiego.

W sierpniu 1883 roku miało miejsce pierwsze udokumentowane zdobycie południowego szczytu Kebnekaise przez francuza Charlesa Rabota. Teraz nasuwa się pytanie kto zdobędzie szczyt po raz ostatni – gdy wciąż jest on najwyższym punktem Szwecji.

nic

Szwecja, Kebnekaise, południowy szczyt, najwyższy punkt Szwecji.

 

Szwecja, Kebnekaise

 
  

Tak dotrzesz na szczyt Kebnekaise

Na szczyt Kebnekaise prowadzi kilka dróg. Najpopularniejszymi są odcinki wschodnie i zachodnie.

Wschodni odcinek wiedzie od stacji schroniska górskiego Kebnekaise na szczyt południowy. Osoby zainteresowane wypróbowaniem szlaku, powinny udać się na wyprawę tylko i wyłącznie w towarzystwie przewodnika górskiego.

Odcinek ma około 16 km tam i z powrotem. Przejście zajmuję cały dzień, a po drodze mija się lodowiec Björlinga.

Przyjemniejszy i popularniejszy odcinek zachodni zaczyna się również przy schronisku Kebnekaise. Trasę rozpoczyna górska ścieżka o łagodnym wznoszeniu przez pierwsze trzy kilometry. Później pochyłość wzrasta przez jeden kilometr, aż do dotarcia do doliny Kitteldalen.

Potok Kittelbäcken przechodzi się brodząc w wodzie o ile jej poziom nie jest zbyt wysoki. Ewentualne mosty śnieżne są ryzykowne w użyciu.

Stąd ścieżka biegnie dalej w górę do masywu Vierramvare – 1700 m n.p.m. Teren przechodzi w wysokoalpejskie pola śnieżne. Należy podążać dokładnie za wyznaczonym szlakiem.

 

Szwecja, anonse

  

Ze szczytu Vierramvare droga opada w dół o około 200 m wysokości, do doliny Kaffedalen. Tutaj należy rozważyć czy kontynuuje się wspinanie czy zawrócić.

Z Kaffedalen wiedzie ścieżka, przez którą pokonuje się 400 metrowe wzniesienie i prowadzi do małego schroniska.

Schronisko znajduje się około 200 metrów poniżej poziomu szczytu. Ścieżka kończy się przy kamiennym kopcu tuż poniżej najwyższego punktu szczytu.

Do najwyższego punktu można dotrzeć na własną rękę. UWAGA! Szczyt pokrywa niewielki lodowiec, czasem pokryty śniegiem. Po obu stronach szczytu jest stroma przepaść i...
...trzeba być niezłym wariatem, żeby tam włazić – zobaczcie sami...

 

 
  

 

   
 

Łucja Szreder Łucja Szreder
łs@Szwecja.net

 

 

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/Kebnekaise.html

 

Kebnekaise, szczyt północny widziany z południowego.

Szwecja, Kebnekaise, szczyt północny widziany z południowego.