Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Lipiec 2011. 00021

 

Szwecja, Dziennki

31.07.2011

 

Podziel się Szwecją. Polskich turystów, którzy odwiedzili Szwecję lub Skandynawię w tym roku zapraszamy do publikacji swoich wspomnień, refleksji i przydatnych informacji na łamach Szwecja.net. Nasi czytelnicy czytają blisko 100 tysięcy stron naszego serwisu każdego miesiąca. Wasze opowieści mogą być cenną wskazówką dla tych, którzy wybierają się do Szwecji. Jak cenne okażą się dla Was, autorów – sami zobaczycie. Piszcie na adres info@szwecja.net.

 

Szwecja, Dziennki

27.07.2011

 

Pomyślnych wiatrów – wypada życzyć 72-letniemu Svenowi Yrvindowi. Zamierza on samotnie przepłynąć Atlantyk 5-metrową żaglówką własnej konstrukcji i wykonania. Opuścił on właśnie szwedzkie miasteczko Västervik z łodzią na przyczepie, by dotrzeć do Irlandii, skąd z portu Kinsale rozpocznie żeglugę. Celem jest Floryda, jednak po drodze żeglarz odwiedzi Maderę. Przewiduje, że po 2-3 miesiącach dotrze na miejsce. Wszystko zależy od pomyślności wiatrów.

Sven Yrvind jest wytrawnym żeglarzem i konstruktorem łodzi. W 1960 roku jako pierwszy Szwed opłynął przylądek Horn, najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej. Więcej o dzielnym staruszku można przeczytać na jego stronie...Nowe okienko (rn)

Sven Yrvind

Sven Yrvind.

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2011

 

Utlandssvenskar – tak fantazyjnie Szwedzi nazywają swych rodaków mieszkających za granicą. Według nieoficjalnych statystyk jest ich 540 000. Najwięcej w USA, około 100 000. Równą popularnością cieszą się Hiszpania oraz Wielka Brytania, które goszczą po 90 000 Szwedów. Ta pierwsza kusi głównie emerytów, którzy odkryli, że reumatyzm jest mniej dokuczliwy na Wyspach Kanaryjskich. Na brytyjskie wyspy uciekają najczęściej Szwedzi prześladowani przez rodzimego fiskusa. Na popularności zyskuje też Norwegia, gdzie mieszka już 80 000 Szwedów. Pogardzany niegdyś ubogi kuzyn dzięki petromiliardom stał się teraz bogatym wujkiem, więc Szwedzi wyjeżdżają tam za chlebem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2011

 

Łapówki i praca „na czarno”. O ile pracownikom z zagranicy, głównie z krajów o niskim poziomie płac, nie opłaca się pracować w Szwecji „na czarno”, to Szwedom tak. Winę za to ponosi system podatkowy oraz umiejętność liczenia. Przeprowadzana co roku analiza branży budowlanej potwierdza powszechność tego zjawiska. Rozpowszechniona jest również korupcja – w zamian za „prezenty” otrzymuje się zlecenia. Blisko ⅔ szwedzkich szefów firm budowlanych potwierdza ten fakt. Aż 90% spośród 2500 zapytanych przyznaje, że praca „na czarno” jest rozpowszechniona w branży budowlanej. Nieźle świadczy to o szwedzkich szefach – tylko 10% kłamie. (rn)

Globen na czarno

Arena Globen – duma Sztokholmu – zbudowana ponoć w połowie „na czarno”.

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2011

 

Norwegia w żałobie. Liczba śmiertelnych ofiar piątkowych zamachów w Norwegii wzrosła do co najmniej 93 osób – 7 osób zginęło w wyniku wybuchu bomby w dzielnicy rządowej w Oslo oraz 86 podczas masakry na wysepce Utøya. Nadal nie odnaleziono 46 osób obecnych na wyspie w trakcie masakry.

Podczas konferencj prasowej po godz. 17 policja przyznała się do błędnego policzenia ofiar. Liczbę ofiar masakry na wyspie Utøya skorygowano do 68 osób, łącznie z rannym, który zmarł w wyniku postrzału już w szpitalu. Jednocześnie liczbę ofiar śmiertelnych zamachu bombowego policja ocenia teraz na 8 osób.

Podejrzany o dokonanie obu zbrodni 32-letni Norweg, Anders Behring Breivik, przyznaje się do winy. Wbrew woli podejrzanego dzisiejsza, wstępna rozprawa będzie toczyła się przy drzwiach zamkniętych. Dziś w Oslo odbywają się uroczystości żałobne. Ofiary zamachów uczczono minutą ciszy również w Szwecji i innych krajach nordyckich. (rn)

Utoya

Utøya – miejsce masakry 22 lipca 2011 r.

 

Szwecja, Dziennki

23.07.2011

 

Norwegia w szoku. Znacznie większą tragedią od zamachu bombowego w rządowej dzielnicy w Oslo okazała się strzelanina na wyspie Utøya. Jak dotąd policja potwierdza, że zginęło tam co najmniej 85 osób. Nadal trwają poszukiwania dalszych ofiar. Norweska TV na żywo...

32-letni Norweg Anders Behring Breivik, podejrzany o masakrę na wyspie Utøya oraz zamach bombowy w Oslo, został zatrzymany. Norweskie media twierdzą, że ma on narodowo-socjalistyczne sympatie oraz że jest członkiem masonerii.

Anders Behring Breivik

Anders Behring Breivik – zamordował ponad 90 osób.

Norweskie media:
NRK
tv2.no
Dagbladet
Verdens Gang

 

Szwecja, Dziennki

22.07.2011

 

Czarny piątek w Norwegii. Silna eksplozja w dzielnicy rządowej w centrum Oslo dziś o 15:26 zniszczyła całkowicie siedzibę rządu. Zginęło co najmniej 7 osób, wiele zostało rannych.

Przebrany za policjanta napastnik otworzył ogień z broni palnej do grupy uczestników obozu młodzieżówki norweskich socjaldemokratów na wyspie Utøya jeziora Tyrifjorden, w okolicy Oslo. Napastnik został zatrzymany. Jest on obywatelem norweskim. Świadkowie oceniają ilość ofiar na 25-30 zabitych, podała norweska telewizja NRK.

Norweska policja nadal nie jest pewna, czy oba zdarzenia mają ze sobą związek.

Zdjęcia z Oslo... , Zobacz też rp.pl...

Oslo 2011-07-22

 

Szwecja, Dziennki

19.07.2011

 

Boom inwestycyjny w północnej Szwecji. Blisko 96 mld zł zostanie zainwestowane w rozwój województwa Norrbotten, najdalej na północ wysuniętego regionu kraju. Dla porównania nakłady całego szwedzkiego przemysłu w 2010 r. wyniosły 31 mld zł. Najwięcej kapitału pochłonie przemysł energetyczny – 29 mld zł, infrastruktura – 24 mld oraz przemysł górniczy – 17,4 mld zł. W ciągu dwóch lat przybędzie 2000 nowych miejsc pracy. Już teraz kopalnie intensywnie poszukują personelu. Praca górników należy do najlepiej wynagradzanych w szwedzkim przemyśle. (rn)

Laponia

Szwedzka północ.

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2011

 

Zadłużenie po komin. Wiele młodych małżeństw kupuje beztrosko na kredyt domy lub mieszkania. Poziom oprocentowania kredytów w ostatnich latach był niezwykle niski. Na przełomie lat 2009/2010 można było pożyczać miliony za około 1,5%. Teraz zmienne oprocentowanie wynosi już blisko 4%. Nagły wzrost kosztów kredytów, przy jednoczesnym spadku cen nieruchomości, może doprowadzić do bankructwa niejedną rodzinę. Okazuje się, że blisko ⅓ młodych kredytobiorców zadłużyła swoje domy powyżej 85%. Przy 15-procentowym spadku cen – tak jak to stało się w Danii – może się okazać, że zadłużenie przekroczy wartość nieruchomości. Wielu będzie wówczas zmuszonych pospiesznie sprzedawać swoje domy, co spowoduje jeszcze gwałtowniejszy spadek cen. Ci, którzy nie będą już mogli spłacać kredytu, stracą swoje domy i pozostaną z długiem, często do końca życia. (rn)

Villa

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2011

 

Innowacyjny staruszek. Pewien 70-latek mieszkający w maleńkiej wiosce w regionie Härjedalen dzwonił często na pogotowie, skarżąc się na bóle w okolicach serca. Ratownicy błyskawicznie zabierali go do szpitala w pobliskim miasteczku Sveg. Gdy jednak mijali tamtejszy sklep monopolowy, każdorazowo byli świadkami cudu – pacjent raptownie zdrowiał, zeskakiwał z noszy i dziarskim krokiem podążał po zakupy. Innowacyjne rozwiązanie transportowe nie przypadło do gustu służbie ratowniczej. Teraz stan zdrowia staruszka zbada… policja. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2011

 

Zakazane blachy. Za jedyne 6000 sek/10 lat każdy może sobie w Szwecji kupić własny napis (max. 7 znaków) na samochodowych tablicach rejestracyjnych. Ale nie każdy napis. Władze odrzuciły niedawno wniosek o rejestrację tablicy „EEEVIL” z uzasadnieniem, że może ona budzić odrazę. Wzmocnione podwójnym „e” angielskie evil – zło – diabli wiedzą, co ma właściwie oznaczać. Pewnej szczerej pani z Åre odmówiono rejestracji innego angielskiego słowa – BITCH. Podobny los spotkał kombinację znaków „X32IARO”, w którym przebiegłe urzędasy doszukały się słowa ORALSEX, czytając kombinację w lusterku.

Wiele standardowych, trzyliterowych rejestracji też jest w Szwecji zakazanych, np. SEX, KGB, USA. Jednak mimo wielkiego wyczulenia Urzędu Transportowego nie da się przewidzieć znaczenia wszystkich trójliterówek w innych językach. Nie do pozazdroszczenia będzie zdziwienie szwedzkiego turysty, który wybierze się do Polski z taką oto rejestracją…

rejestracja

Fotografia autentyczna, niemodyfikowana. © Szwecja.net.

 

Szwecja, Dziennki

14.07.2011

 

Tanieją mieszkania w Szwecji. Między majem a czerwcem ceny mieszkań spadły w Szwecji o 4%. To już trzeci z rzędu miesiąc spadków. Największy spadek odnotowano w centralnych dzielnicach Malme, aż 9%, podczas gdy przecena w całym Malme zatrzymała się na poziomie średniej krajowej. Sztokholm zadowolił się 3-procentowym spadkiem, a mieszkania w jego centralnych dzielnicach potaniały o 2%. Odpowiednie cyfry dla Geteborga to -1% i -2%. Średnia cena metra kwadratowego wynosi teraz w Sztokholmie 33 779 koron, w Geteborgu 24 173, a w Malme 17 047 sek. Spadają również ceny domków jednorodzinnych w regionie dużych miast. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.07.2011

 

Radosna wiadomość. Około 270 000 osób otrzymało dziś w Szwecji radosną wiadomość – że zostali przyjęci na studia. Na niektóre kierunki szczególnie trudno się dostać. Należą do nich kierunki inżynierskie, architektura oraz… pożarnictwo. Inne to medycyna, prawo, psychologia, a także kryminologia. Jeden z wiodących szwedzkich uniwersytetów – Lunds universitet – przyjął w tym roku blisko 22 500 nowych studentów, spośród 55 300 ubiegających się o miejsce. Nabór na studia odbywa się w Szwecji centralnie, na podstawie ocen i punktów dodatkowych. Egzaminów wstępnych nie ma. (rn)

Lund

Uniwersytet w Lund.

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2011

 

Benzyna drożeje. Tylko w ciągu tygodnia cena benzyny w Szwecji podskoczyła o 50 öre. Litr benzyny kosztuje teraz około 14.13, a ON 13.84 koron (6.15 / 6.02 zł; 1 pln = 2.3 sek). Szwecja nie jest jednak najdroższym krajem w Europie. Lidze zdzierców przewodzi Norwegia (7.8 zł/l) oraz Holandia (6.9 zł/l). Szwecja ląduje dopiero na 10 miejscu. Najtaniej tankuje się w Rosji – 2.87 zł/l. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2011

 

Domykanie granic. Wiele szumu w Europie narobiło zaostrzenie kontroli granicznej Danii. Znacznie bardziej dyskretnie wzmocnienie granicy ze Szwecją wprowadziła Norwegia już w ubiegłym roku. Policja dystryktu Östfold, gdzie znajduje się najbardziej uczęszczane przejście graniczne ze Szwecją – most nad fiordem Svinesund – przeprowadziła szereg wyrywkowych kontroli. Rezultatem był 42-procentowy spadek podań o azyl w 2010 r. W pierwszym półroczu 2011 r. policja zatrzymała już 344 nielegalnych imigrantów oraz wykryła 24 przypadki handlu ludźmi. Knut Storberget, norweski minister sprawiedliwości z Partii Pracy, planuje teraz dalsze zaostrzenie kontroli granicznej. (rn)

Svinesund

Graniczny most przez fiord Svinesund pomiędzy Szwecją i Norwegią.

 

Szwecja, Dziennki

7.07.2011

 

W bogatej Szwecji władze wyrzuciły na bruk 350 dzieci tylko w ostatnim półroczu. Tysiące urzędników pracuje w pocie czoła, by pomagać rodzinom z dziećmi zagrożonym eksmisją, kwitując przy tym sowite wynagrodzenie. Rząd – też nieźle wynagradzany – ogłosił już w 2007 roku „wizję zerową”. Miało to oznaczać, że żadna rodzina z dziećmi nie zostanie pozbawiona dachu nad głową. Wśród tych heroicznych wysiłków kolejne setki dzieci znajdą się na bruku również w następnym półroczu – w bogatej Szwecji. (rn)

Dziewczynka na bruku.

 

Szwecja, Dziennki

6.07.2011

 

Dania wzmocniła ochronę celną swych granic z Niemcami i Szwecją, uzasadniając to potrzebą zwalczania przestępczości. 40 celników przydzielono do ochrony granicy niemieckiej i 10 do szwedzkiej. To symboliczne wzmocnienie granic wzbudziło krytykę obu sąsiadów. Szwedzka minister ds. turystyki Maud Olofsson uważa, że jest to zagrożenie dla swobody poruszania się w krajach układu z Schengen. Znacznie dalej posunął się niemiecki polityk z dzielnicy Hessen, Jörg-Uwe Hahn, który wzywa swych ziomków do bojkotu Danii. Proponuje, by wybierali się w zamian do Austrii i Polski. W tej kolejności – marzy mu się zapewne rok 1938 i 1939. Tym razem prosimy bez czołgów. (rn)

Most przez Öresund

Most przez cieśninę Öresund, między Szwecją i Danią.

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2011

 

Chcesz zajść w ciążę – używaj nici dentystycznej. Okazuje się, że kobiety ze zdrowym uzębieniem łatwiej zachodzą w ciążę. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Rogera Harta z University of Western Australia i przedstawionych dzisiaj w Sztokholmie podczas konferencji nt. płodności. Hart doszedł do takiego wniosku po przebadaniu 3500 kobiet. Szanse na zajście w ciążę zwiększają również częste wizyty u dentysty. Zwłaszcza jak figlarz. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2011

 

Odpoczynek od sieci. Lipiec to w Szwecji okres wakacyjny, t.zw. industrisemester. Okazuje się, że Szwedzi odpoczywają też od codziennego surfowania po sieci. Największe sajty odnotowują znaczny spadek czytelników: film i TV -14.8%, mieszkania -15,9%, społecznościowe -6,6%. Rekord biją serwisy pośrednictwa pracy: -24,1%. Wzrosła natomiast „odwiedzalność” sajtów kulinarnych: +17,5%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2011

 

Stopa rośnie. Szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) podniósł dzisiaj re­fe­ren­cyj­ną stopę procentową o kolejne 0,25%. Jest to już siódma podwyżka w ciągu 12 miesięcy, od 0,25% w latach kryzysu do 2% obecnie. – Nadchodzą dobre czasy w Szwecji. Stopę referencyjną musimy podnieść, żeby utrzymać inflację na poziomie nie większym niż 2% – wyjaśnia szef Riksbanku Stefan Ingves. Zapowiada on dal­sze, stopniowe podnoszenie stopy do „bardziej normalnego poziomu”, około 4%.

Stopa referencyjna ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów. Niskie koszty kredytów wywindowały w Szwecji ceny mieszkań. Z paroma tysiącami w kieszeni i stałą pracą można kupić mieszkanie za miliony. Podwyżka oprocentowania o 1% czyni każdy pożyczony milion droższym o 10 000 rocznie. Nie wszystkie domowe budżety to wytrzymają. (rn)

Riksbanken

Riksbanken – szwedzki Bank Narodowy.

 

Szwecja, Dziennki

4.07.2011

 

Schengen light? Od jutra Dania wzmacnia kontrolę na swoich granicach ze Szwecją i Niemcami. Podróżni, jadący ze Szwecji przez most Öresund lub promem z Helsingborga do Helsingör, muszą się liczyć z możliwością kontroli celnej. Wzmocnienie kontroli Dania uzasadnia potrzebą zwalczania przestępczości, np. przemytu broni lub handlu ludźmi. Duńska decyzja spotkała się z krytyką zarówno wewnątrz kraju, jak i w UE. Jednak wiele krajów ma ochotę ograniczyć swobodę poruszania się między krajami układu z Schengen. Duński przykład może stać się zaraźliwy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.07.2011

 

Szwecja zbada przyszłość. Już jesienią tego roku rząd utworzy specjalną komisję do badania… przyszłości. Na jej czele staną liderzy czterech partii rządowej koalicji, a naczelnym wróżbitą będzie sam premier Reinfeldt. Zadaniem komisji będzie przewidzieć, jakie wyzwania stoją przed Szwecją do roku 2020. Raport o stanie przyszłości ma być przedłożony w marcu 2013. Jednak już teraz są przecieki. Do najważniejszych wyzwań bliskiej przyszłości należy problem starzejącego się społeczeństwa – przecieka premier Reinfeldt. Rządowi chodzi o podniesienie wieku emerytalnego – domyśla się opozycja. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.07.2011

 

Hitlerowskie Niemcy dzisiaj. Tym razem nie o Szwecji, a o Niemczech. Niemieckie sądy zakazują rozmawiać polskim rodzicom we własnym języku ze swoimi dziećmi. 1 lipca - w piątek - w pierwszym w powojennej historii Polski i Niemiec procesie o zakaz używania języka polskiego w kontaktach z własnymi dziećmi, ogłoszono wyrok niekorzystny dla Polaka. Nie wysyłają nas jeszcze do gazu, ale cel jest podobny. (rn) Czytaj o tej potwornej sprawie…

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2011

 

Polityczny jarmark Almedalen. Jutro rozpoczyna się tydzień polityczny w Visby na Gotlandii. W parku Almedalen politycy wszystkich opcji będą zabiegali o serca wyborców, choć do następnych wyborów jeszcze daleko. Zgłoszono blisko 1500 wystąpień, które obserwować będzie 650 dziennikarzy. W tym roku tydzień Almedalen potrwa 8 dni – tak, by każda z partii riksdagu miała swój dzień. Tradycja politycznych debat w Almedalen sięga lat 60-tych. Czytaj dalej…

Almedalen

Park Almedalen w stolicy Gotlandii, Visby.

12

Szwecja, Dziennki

1.07.2011

 

Bramkarz samochodowy. To taki nowy zawód w Szwecji. Dwóch mieszkańców Malme rozwinęło bardzo pożyteczną działalność. Za jedyne 40-120 zł można przepisać na nich swój samochód, używać go dalej i zapomnieć o wszelkich mandatach. W ten sposób dzielni przedsiębiorcy „dorobili się” blisko 4000 samochodów oraz… 26 mln zł długu za niepłacone mandaty. Tak co najmniej twierdzi prokurator. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2011

 

Chłodniej w przemyśle. Podczas gdy w przyrodzie coraz cieplej, zapowiada się przyhamowanie rozwoju w szwedzkim przemyśle. Czerwcowy indeks zamówień cofnął się z 56,1 do 52,9. Jest to wskaźnik zamówień bazujący na danych od 200 dyrektorów zaopatrzenia przemysłu wytwórczego. Wartość powyżej 50 wskazuje na przyrost gospodarczy. Plany produkcyjne przedsiębiorstw zostały zrewidowane w dół trzeci miesiąc z rzędu. (rn)

Chłodniej w przemyśle.

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net