back

Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Maj 2010 00220

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2010

 

Antyżydowskie demonstracje w Sztokholmie. Co najmniej 7000 osób protesto­wało dziś na Placu Sergela (Sergels torg) oraz przed ambasadą Izraela w Sztokholmie. Demonstranci potępiali przeprowadzony na międzynarodowych wodach izraelski abordaż na statek Ship to Gaza, wiozący żywność, lekarstwa i inne niezbędne artykuły do Strefy Gazy w Palestynie. W wyniku porannego ataku zginęło 10 osób. Również w Malmö i Geteborgu zainicjowano podobne protesty. Dodatkowe demonstracje są planowane na terenie całego kraju, w 15 miejscowościach. Na statku znajdowało się wielu szwedzkich aktywistów. Dziewięciu z nich zostało uwięzionych w Izraelu. Rząd Szwecji potępił izraelską akcję.

Demonstracja na Sergels torg 31052010

Demonstracja na Sergels torg w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2010

 

Szwedzi patentują, nawet w kryzysie. Spośród 10 najbardziej kreatywnych krajów świata tylko Szwecja zgłosiła w ubiegłym roku więcej patentów do europejskiego urzędu patentowego EPO niż w roku poprzednim. Szwedzcy wynalazcy zgłosili w sumie 3 147 patentów, o 13 więcej niż rok wcześniej. Liderem jest tu gigant telekomunikacyjny Ericsson, który patentuje aż 827 nowych rozwiązań. Pierwsze miejsce zajęło USA - 32 966, ale o 4 393 mniej niż w 2008 r.

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2010

 

Kokosów nie będzie. Oczekiwania były ogromne. Ślub księżniczki szwedzkiej miał ściągnąć 19 czerwca do Sztokholmu rzesze turystów. Wielu mieszkańców miasta liczyło na szybki zarobek, jaki miało przynieść wynajęcie własnego mieszkania turystom. Oferowane ceny sięgają zenitu. 10–20 000 koron za tydzień nie należą do rzadkości. Sztokholmianie liczyli głównie na złaknionych królewskiego splendoru Niemców. A tu nic – skarżą się marzyciele, którzy ogłaszają swoje mieszkania w sieci. Rynek jest martwy jak kamień, podaż ogromna – popyt żaden.

Nie tylko prywatne osoby zawiodły się na rojalistycznej pasji mieszkańców Szwecji i okolic. Odwołano nawet niektóre specjalne pociągi i dodatkowe połączenia autobusowe. Podczas wczorajszej mszy w świątyni Storkyrkan, na której ogłoszono zapowiedzi Victorii i Daniela, świeciło pustkami.

Sztokholm

Kamienica przy ul. Norr Mälarstrand w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2010

 

Sajty rozgrzane do czerwoności. Rekordowo intensywny był w Szwecji handel akcjami poprzez internet. Dokonywano 91 000 transakcji dziennie, najwięcej jak kiedykolwiek zmierzono, podaje Avanza Bank, jeden z głównych aktorów na tym rynku. Statystyka obejmuje Avanza Bank, Nordnet, Etrade oraz Skandiabanken.
Najczęściej używaną funkcją było „sprzedaj”. – Inwestorzy zareagowali błyskawicznie na kryzys euro. – Reakcja była znacznie silniejsza niż podczas ostatniego kryzysu finansowego – mówi Claes Hemberg, jeden z szefów Avanzy.

Po odbiciu się od dna w początkach ubiegłego roku, sztokholmska giełda rosła przez wiele miesięcy, aż do załamania w maju. Główną przyczyną majowych spadków był kryzys strefy euro. – Angela Merkel ściągnęła spodnie inwestorom i rynek nie był zachwycony tym, co zobaczył – komentuje Johan Tidestad, szwedzki szef Nordnetu.

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2010

 

Nowa Jego Królewska Wysokość w Szwecji. Nie, to nie przewrót pałacowy w Sztokholmie. To miłościwie nam panujący król Carl XVI Gustaf ogłosił dzisiaj, że narzeczony jego córki, księżniczki Victorii, Daniel Westling, po ślubie otrzyma tytuł Królewskiej Wysokości. Tak więc prosty „chłopak z ludu” już za parę tygodni, 19 czerwca, zostanie księciem, diukiem oraz JKW. Zobacz też 27/05...

nic

Daniel Westling

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2010

 

Szwecja liderem wzrostu gospodarczego. Szwedzki SCB, odpowiednik polskiego GUSu, opublikował dzisiaj nowe, zrewidowane statystyki. Produkt narodowy brutto Szwecji wzrósł w pierwszym kwartale tego roku aż o 3% w porównaniu z odpo­wiednim kwartałem 2009 r. Daje to Szwecji pierwsze miejsce wśród krajów, które dotąd zaprezentowały swoje wyniki. Do tak szybkiego wzrostu PNB przyczyniła się głównie, w połowie, konsumpcja gospodarstw domowych, a szczególnie zakup nowych samochodów. Wzrósł on o 45%.

Przyrost PNB w porównaniu z czwartym kwartałem 2009 r. wyniósł 1,4%. Zrewidowano również statystyki dla poprzednich lat 1993-2009. Według nowych wyliczeń zmiana BNP dla 2009 r. wynosi teraz -5,2%, a nie jak dotychczas podawano -4,9%.

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2010

 

Szwecja nie zaśpiewa w Oslo. 18-letnia Anna Bergendahl, zwyciężczyni szwe­dzkiego Festiwalu Piosenki, nie zakwalifikowała się do finału Festiwalu Eurowizji, Eurovision Song Contest. W tym roku odbędzie się on w Oslo 29 maja. Wczoraj odbył się tam drugi półfinał. Dwa dni wcześniej, w pierwszym półfinale, odpadł również polski reprezentant Marcin Mroziński. Festiwal piosenki szwedzkiej, Melodifestivalen, cieszy się ogromną popularnością w kraju. Zwycięzca reprezentuje potem Szwecję na Festiwalu Eurowizji. Po raz pierwszy Szwecja nie będzie tam miała swojego wykonawcy.

Anna Bergendahl

Anna Bergendahl

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2010

 

Nadwyżka w budżecie państwa. Mimo nadal nienajlepszej koniunktury, szwedzkie finanse publiczne mają się coraz lepiej. Tylko w kwietniu państwo wydało o 30 mld koron mniej niż pozwalał na to budżet. Jedną z przyczyn mniejszych wydatków jest spadek oprocentowania długu państwowego. Po stronie przychodów odnotowano też większe od spodziewanych wpływy z tytułu podatków od dochodu. W okresie styczeń–kwiecień tego roku nadwyżka wyniosła już 98 mld koron.

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2010

 

Daniel Westling – Jego Królewska Wysokość? Po ogłoszeniu zaręczyn księ­żniczki Victorii z Danielem dwór królewski poinformował, że po ślubie otrzyma on tytuł księcia, diuka Västergötland. Ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Król zastanawia się nad nadaniem mu tytułu Jego Królewskiej Wysokości. Daniel przeskoczyłby tym samym do tej samej rangi, co pozostali członkowie rodziny królewskiej. Jako że Victoria jest następczynią tronu (ewentualne dzieci Victorii i Daniela również nimi będą), wypadałoby, żeby jej mąż „równał w górę”. O tym, jaki tytuł ostatecznie otrzyma Daniel, zadecyduje sam król, a jego decyzję poznamy już w niedzielę. Temat: Monarchia...

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2010

 

Napad na Bukowskiego. Dziś w samo południe trzech uzbrojonych mężczyzn dokonało napadu na firmę aukcyjną Bukowskis w centralnym Sztok­holmie. Trwał tam właśnie pokaz antycznej biżuterii przed wiosenną aukcją. Cena wywoławcza skra­dzio­nych klejnotów wynosiła 12 mln koron. Mimo dra­matycznego przebiegu akcji nikt nie został ranny.

Dom aukcyjny Bukowskis jest najstarszą tego typu instytucją w Skandynawii. Założony został w 1870 roku przez Henryka Bukowskiego, polskiego emi­granta i wielkiego patriotę, uczestnika pow­sta­nia styczniowego.

nic

Bukowskis

Brylantowe kolczyki, cena wywoławcza 200-250 tys. kr.

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2010

 

Wzrost inwestycji w Szwecji. Szwedzki przemysł zapowiada wzrost swoich inwestycji o 5% w stosunku do ubiegłego roku. Według wyliczeń tutejszego GUSu, SCB, całkowita kwota nowych inwestycji osiągnie w tym roku 23 mld złotych. Spadkowa spirala została przełamana już w lutym tego roku, kiedy to wydatki inwestycyjne przemysłu zaczęły rosnąć po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Największy wzrost wydatków na rozwój w tym roku, aż o 40%, planuje przemysł drzewny.

 

Szwecja, Dziennki

26.05.2010

 

Giełdy świata rozhuśtały się znowu jak wzburzone morze. Wysokość fali indeksów – różnica między jednym a drugim dniem - przekracza w ostatnich dniach 5%. Jeszcze wczoraj mieliśmy ostre nurkowanie na skandynawskich giełdach, by zaraz dzisiaj pióropusz fali zawinął się na poziomie 3-4%. WIG20 na warszawskiej giełdzie zakończył żeglugę na +4,46%. Znacznie bardziej przyzwoicie zachował się amerykański Nasdaq, kończąc sesję na drobnym minusie. Czeka nas sporo emocji w najbliższym czasie. Osobom bardziej wrażliwym odradzamy codzienne kontrolowanie stanu swoich inwestycji. Do odwołania.

 

Szwecja, Dziennki

26.05.2010

 

Afera szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Zapadł dziś wyrok w sprawie jednego z szefów szwedzkiego Czerwonego Krzyża, Johana af Donnera i jego dwóch kompanów. Razem okradli oni Czerwony Krzyż oraz Cancerfonden (fundusz onkologiczny) na 7,5 mln koron, podsuwając fałszywe faktury. Mimo doniesień o luksusowym życiu Donnera, szef Czerwonego Krzyża, były przywódca partii liberałów Folkpartiet, Bengt Westerberg, ochraniał swego kolegę. Jeszcze niedawno twierdził on, że „Johan af Donner nie zdefraudował żadnych pieniędzy, a tylko brał niedozwolone ekstra zlecenia.” Donner dostał 5 lat więzienia, a pozostali 1,5 oraz 2,5 roku. Zobacz też 22 04 2010...

Johan af Donner

Johan af Donner

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2010

 

Woda sodowa o smaku manii wielkości uderzyła do głowy lewicowej koalicji wyborczej w Szwecji – socjaldemokraci, komuniści, zieloni. Z pozycji pępka świata ogłosili oni, że po wygranych wyborach zażądają od USA likwidacji wszystkich amerykańskich baz wojskowych za granicą. Blady strach padł zapewne na Pentagon. Tak kategorycznych żądań szwedzcy socjaliści nie kierują niestety do Rosji. Pozbawili w ten sposób Putina okazji do chwili szczerego śmiechu. Więcej o szwedzkich wyborach...pil

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2010

 

Szwedzki bank SEB udostępnił swoim klientom od wczoraj dodatkowe funkcje obsługi swoich kont poprzez iPhone firmy Apple. Dzięki nowemu „appowi” – aplikacji dla iPhone'a – klienci będą mogli m. in. kontrolować saldo, płacić e-faktury, sprawdzać akcje i fundusze, czy też znaleźć na mapie najbliższy banko­mat. Nawet najnowsze wideo­komentarze bę­dzie można obejrzeć w „ajfonie”. – Stawiamy głównie na rozwój aplikacji dla iPhone'a, ponieważ 2/3 naszych „komórkowych” klientów używa tego właśnie tele komputera – wyjaśnia kierownictwo SEB.

nic

iPhone

Telekomputer Apple iPhone

Pierwszym wielkim bankiem w Szwecji, który otworzył swój „oddział” w iPhonie, w grudniu 2009 r., był Swedbank. Jego aplikację używa już 100 000 osób.

Wszystkie „appy” dla iPhone'a funkcjonują też na iPadzie – kolejnym komputerze Apple, który zmieni świat. W ciągu miesiąca od inauguracji w USA sprzedano 1 milion „tabliczek”. Jesienią iPady będą dostępne w Europie. Dzisiejsze inwestycje banków w nowe appy czeka więc świetlana przyszłość.

iPad

iPad, tabliczka, która zmienia nasz świat. Więcej o ajPadzie....

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2010

 

Szczepionka na raka. Naukowcy z instytutu Karolinska w Sztokholmie wynaleźli nową szczepionkę, blokującą dopływ krwi do nowotworów. Badania na myszach wykazały, że szczepionka znacznie opóźnia rozwój nowotworu, właściwego dla raka piersi. Naukowcy mają nadzieję, że nowa szczepionka powstrzyma w przyszłości nawroty raka po zabiegu chirurgicznym. Wyniki badań zostały opublikowane dzisiaj w renomowanym piśmie Oncogene.

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2010

 

Niekompetentny chirurg grasuje w Skandynawii. Pewna lekarka, chirurg, pobiła rekord niekompetencji w Norwegii – 42 skargi, jeden trup, 29 przyznanych odszkodowań, które kosztowały Norwegię 13 mln koron. Podczas jednej z operacji obraziła się na kolegów i porzuciła krwawiącego pacjenta. W wyniku komplikacji pacjent zmarł. Po operacjach stawu biodrowego pacjenci przeżywali, ale z krótszą nogą. O cztery centymetry. Pani doktor „nie posiada podstawowej wiedzy z anatomii” – stwierdzili specjaliści i norweskie władze odebrały jej prawo operowania na terenie Norwegii. Przeniosła się więc do Szwecji i działa w najlepsze. Teraz szwedzki rząd stara się powstrzymać szaloną lekarkę i zapobiec kolejnym nieszczęściom. Miejmy nadzieję, że... nikt już przez tą Panią życia pozbawiony nie będzie.

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2010

 

Dobra wiadomość dla złodziei – 40% nowych samochodów ma słabe za­bez­pie­czenie przed kradzieżą. Firmy ubezpieczeniowe w Szwecji oceniły pod względem zabezpieczeń 70 różnych modeli samochodów, które pojawiły się na tutejszym rynku od lata 2008 do 2010 roku. Najlepiej wypadły Audi, Porsche, Renault i Saab. Najgorzej chronione są przed złodziejami Citroën, Peugeot, Mazda, Subaru oraz Suzuki. Nie wykluczone, że do tej listy należy dołączyć również takie marki jak BMW, Honda, Kia, Mercedes-Benz, Chevrolet i Ford. Odmówiły one ujawnienia danych, jak dobre są zabezpieczenia przed kradzieżą w ich samochodach, zarówno ubezpie­czalniom, jak i klientom.

 

Szwecja, Dziennki

23.05.2010

 

Wczoraj na Rynku Nowego Miasta w Warszawie przez cały dzień niepodzielnie królowała Szwecja. Dzień Szwecji, zorganizowany w tym roku po raz pierwszy, przyciągnął wielu Warszawiaków, ciekawych i spragnionych szwedzkich klimatów. Na szczęście dopisała też pogoda, a przetaczająca się akurat przez Warszawę fala powodziowa nikogo nie odstraszyła...Szwecja w Warszawie

Dzień Szwecji w Warszawie

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2010

 

Szwecja w Warszawie. Jutro na Rynku Nowego Miasta w Warszawie orga­nizowany jest Dzień Szwecji. Podczas festynu odbędzie się wiele atrakcji, m. in. teatr dziecięcy, warsztaty, koncerty i konkursy dla najmłodszych. Więcej info na dzienszwecji.pl.

Gościem imprezy będzie również szwedzka wokalistka Fredrika Stahl. Mieszkająca w Paryżu, autorka głębokich, niebanalnych tekstów, podanych dżezowo, po angielsku. Aktualnie wydaje ona swoją trzecią płytę promowaną singlem „Rocket Trip To Mars” przez wytwórnię Sony BMG. Posłuchaj Fredriki...

xxx Fredrika Stahl
 

Szwecja, Dziennki

21.05.2010

 

Letnia praca... i płaca. Wielu gimnazjalistów i studentów w Szwecji musi pracować w ciągu lata, by zasilić fundusze na dalszą naukę. Drobne prace, niewymagające szczególnych kwalifikacji, są bardzo pożądane. Gminy w całym kraju oferują sezonowe prace dla młodzieży, praktyki i różnego rodzaju zastępstwa. Jednak wysokość wynagrodzenia jest bardzo różna. Najgorzej płaci gmina Jönköping w południowej Szwecji. Nastolatkowie otrzymują tu zaledwie 30 koron (13 zł) na godzinę za „praktykę pod kierownictwem”. Znacznie bardziej szczodrzy są w Värend w Smolandii. 19-latek zarabia tam 109 kr (45 zł) na godzinę za podobną pracę.

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2010

 

Zawierucha w zachodniej Szwecji. Sporo problemów przysporzyła wczoraj mieszkańcom zachodniej Szwecji burzowa pogoda. Uderzenie pioruna sparaliżowało na kilka godzin dworzec centralny w Karlsztadzie. Ulewa unieruchomiła linię kolejową między Kilem i Sunne. Wiele domów zostało zalanych w okolicach Borås i Jönköping. Najsympatyczniej jednak zabrzmiała informacja, że w Geteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji, wybuchł pożar... lasu.

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2010

 

Tania Szwecja. Kwitnie handel przygraniczny w Szwecji. Duńczycy i Finowie przyjeżdżają tu na zakupy z powodu niższych cen. Najczęściej robią to jednak Norwegowie. Aż 40% Norwegów odwiedza Szwecję w celach handlowych, obliczył Instytut Badania Handlu (Handelns Utredningsinstitut). Każdy z nich zostawia tu jednorazowo około 3000 koron. W południowo-wschodniej Norwegii tanie zakupy w Szwecji robi aż 55% mieszkańców. Norwedzy kupują głównie mięso i wędliny, słodycze i alkohol, Duńczykom opłaca się tu kupować produkty żywnościowe, a Finom alkohol.

Jeszcze stosunkowo niedawno Szwedzi z wyższością patrzyli na mniej wówczas zamożnych Norwegów. Teraz sytuacja jest odwrotna – niegdyś „ubogi kuzyn”, teraz „Pan Norweg”.

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2010

 

Medialne występy ważniejsze od poważnych rozmów. Szwedzki minister finansów Anders Borg (m) jest znany z tego, że chętnie daje się fotografować i lubi rozmawiać z reporterami. Podczas gdy ministrowie innych państw, przybywający na unijne spotkania, przemykają pospiesznie na zebranie po wyjściu z samochodu, Borg dziarsko staje przed stanowiskiem dla mediów i wygłasza efektowne opinie, dobrze przygotowane przez jego sztab.

Anders Borg, ministre finansów Szwecji.

Jego stwierdzenie, że „rynek finansowy jest jak stado wilków, które rozszarpuje słabsze kraje” zyskało już światową sławę. Określenie „wolfpack” obiegło świat i weszło do słownika współczesnej ekonomii. Nienaganny angielski i bardzo medialny, nietradycyjny wygląd – kitka i kolczyk w uchu – doskonale wyróżniają Borga z tłumu szarych, unijnych urzędasów.

Jest oczywiste, że sztab Borga starannie przygotowuje jego wypowiedzi, tak by dobrze brzmiały po angielsku, twierdzi brukselski korespondent szwedzkiej telewizji Rolf Fredriksson. – Borg mówi tak, że łatwo go cytować. Bardzo to lubimy – mówi Marcin Grajewski z agencji Reuters.

Minister nie zaprzecza, że jego medialna strategia jest dobrze przemyślana. – Gdy chce się mieć wpływ na unijne decyzje, mimo że reprezentuje się mniejszy kraj, to nieraz ważniejsze jest to, co się powie do światowych mediów przed obradami i co jest potem szeroko cytowane, niż to, co się mówi podczas obrad – konstatuje Anders Borg.

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2010

 

Szwedzi nie chcą euro. Głęboki kryzys eurozony ostudził jeszcze bardziej ochotę Szwedów na przyjęcie euro. Według najnowszego badania opinii publicznej Novus Opinion tylko 29% mieszkańców kraju jest gotowe zrezygnować z własnej waluty. Aż 60% zagłosowałoby przeciwko obcej walucie, gdyby referendum w tej sprawie odbyło się dzisiaj. Wielu uważa, że wprowadzenie euro miałoby negatywny wpływ na szwedzką gospodarkę. Z dużym niepokojem śledzą Szwedzi kryzys w Grecji, obawiając się, że będzie on miał szkodliwy wpływ na sytuację ekonomiczną także w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2010

 

Skandynawowie płacą na czas. Szwedzkie firmy, konsumenci, a nawet sektor publiczny płacą swoje rachunki na czas. Zajmują pod tym względem drugie miejsce w Europie. Lepsza jest tylko Finlandia, a na trzecim miejscu jest Norwegia. „Poślizg” płatniczy w Szwecji wynosi średnio zaledwie 7 dni. Należy to porównać z Portugalią, która ociąga się z płatnościami przez 51 dni, co daje jej ostatnie miejsce. Towarzyszą jej Włochy z wynikiem 49 i Grecja 42 dni. Badania poziomu zadłużenia – European Payment Index – przeprowadził szwedzki koncern Intrum Justitia. Zbadano około 6000 przedsiębiorstw w 25 krajach. Pełną wersję raportu można zamówić bezpłatnie tutaj...

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2010

 

McDonald's każe pracować za darmo. Amerykańska sieć hamburgerowa McDonald's w Szwecji systematycznie zmusza swoich młodych pracowników do darmowej pracy – ujawnia program szwedzkiej telewizji „Widziane od środka”. Pracownikom odlicza się od czasu pracy każdą chwilę, gdy spada sprzedaż. Zdarzają się przypadki fałszowania przez kierownika restauracji raportów czasu pracy, tak że „znikają” nadgodziny, objęte większą stawką. Dyrekcja McDonald'sa wyraża zdziwienie i obiecuje zbadać sprawę.

McDonald's

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2010

 

Coraz więcej osób w Szwecji występuje o umorzenie długów. Tylko od ubiegłego roku liczba podań wzrosła o 21%, a w okresie ostatnich czterech lat uległa podwojeniu. Procedura uległa uproszczeniu po przejęciu jej przez Urząd Komornika. Może on przyznać kasację zadłużenia, nawet wbrew woli wierzycieli. Poprzednio wymagana była decyzja sądu. Osoba występująca o kasację musi żyć na poziomie minimum socjalnego przez pięć lat. Stawka dzienna wynosi 152 korony (64 zł). Wszystko, co pacjent zarobi ponad to, jest mu zabierane.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2010

 

Księżniczka Victoria w wywiadzie dla szwedzkiego radia przyznaje, że odczuwa już przedślubny stres. Pociesza się jednak myślą, że zapewne każdej parze towarzyszy przed ślubem uczucie paniki. Poza tym czuje się w pełni szczęśliwa i dobrze odnajduje się w swojej roli. Z Danielem u boku udało jej się znaleźć równowagę pomiędzy życiem osobistym a obowiązkami następczyni tronu.

Victoria nie może się już doczekać przeprowadzki do pałacu Haga pod Sztok­holmem, w którym zamieszka z Danielem po ślubie. Tym bardziej, że ze względów sentymentalnych jest to dla niej bardzo ważne miejsce. Tutaj bowiem mieszkali jej dziadkowie (książę Gustav Adolf i księżniczka Sibylla) i tutaj wychował się i spędził dzieciństwo jej ojciec, król Carl XVI Gustaf, wraz ze swoimi siostrami. Więcej o Pałacu Haga...

Pałacu Haga, Haga slott

Haga slott, pałac Haga, przyszłe mieszkanko księżniczki Victorii z mężem.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2010

 

Wszystkim po równo. Szwedom nie podobają się rosnące od dłuższego czasu różnice pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi członkami społeczeństwa. Z prze­prowadzonych ostatnio badań opinii publicznej wynika, że znaczącej większości przepaść wydaje się zbyt duża i powinno się ją szybciutko zasypać. Trzy czwarte Szwedów – niezależnie od sympatii politycznych – uważa, że wyrównaniem poziomu dochodów powinni zająć się politycy. Urok socjalistycznego rozumowania i słynne, wszechobecne, szwedzkie „lagom” (w sam raz, nie za dużo, nie za mało). Więcej o Lagom...

Każdemu po równo

Rys. NOWAK © Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2010

 

Niebezpieczne loty. Dowództwo szwedzkich sił zbrojnych zmusiło załogę samolotu rządowego TP 102, wbrew rekomendacjom odpo­wiedzialnej jednostki, do lotu do Afganistanu. Na pokładzie było 13 osób, w tym dowódca naczelny sił zbrojnych Sverker Göranson. Rządowe samoloty nie są przystosowane do lotów w warunkach wojennych. Nie są np. wyposażone w urządzenia zakłócające wrogie radary. Z tego względu muszą startować i lądować ze zgaszonymi światłami. Podczas podchodzenia do powrotnego startu 27 kwietnia, z lotniska Mazar-i-Sharif w Afganistanie, samolot zawadził o rampę i uszkodził część nosową. Zdemonto­wany samolot musi być przewieziony do USA, do naprawy – za duże pieniądze. Przez rok Szwecja będzie teraz miała tylko jeden rządowy samolot.

Okazuje się, że incydent TP 102 nie był odosobniony. Podczas lotu nad Turcją w lutym tego roku pilot poprosił o lądowanie awaryjne z powodu wydobywającego się dymu w kokpicie. Okazało się, że pożar udało się szybko ugasić i lądowania nie było. Podczas badania sprawy przez komisję okazało się, że pilot nie miał wymaganych badań lekarskich. Pilot i jego szef stracili pracę. Po tak surowej karze rośnie niepokój wśród personelu lotniczego, twierdzi dn.se. Coraz rzadziej będzie on podważał wątpliwe decyzje szefów, co może mieć wpływ na dodatkowe pogorszenie bezpieczeństwa. Szwedzkie samoloty rządowe wykonują coraz więcej lotów, 70-80 rocznie, przy niezmienionej liczbie personelu.

TP 102, Gulfstream IV

TP 102, Gulfstream IV. Foto. Henrik Gebhardt © Försvarsmakten.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2010

 

W Szwecji mamy jutro święto. Więc już dziś po lanczu rozpoczął się kolejny długi weekend. Święto Wniebowstąpienia Chrystusa jest w Szwecji świętem po­wsze­chnym i dniem wolnym od pracy. A jako że zawsze przypada w czwartek, to i w piątek większość z nas chętniej wznosi oczy ku niebiosom niż ku fabrycznej podłodze. Nawet ateiści świętują z zapałem.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2010

 

Dzień Szwecji w Warszawie. Już za 10 dni można poczuć się jak w Szwecji odwiedzając warszawski rynek Nowego Miasta w sobotę 22 maja. Organizowany tam będzie dzień Szwecji. Pierwsze takie wydarzenie w Warszawie. Przez cały dzień stworzymy atmosferę prawdziwej Szwecji. W jeden dzień można będzie zgłębić kulturę, historię, zwyczaje – piszą organizatorzy. Serwowane też będą „szwedzkie przysmaki”, głównie po to zapewne, by upewnić rodaków, że przed wyjazdem do Szwecji należy porządnie zaopatrzyć się w polskie konserwy. Szczegóły na dzienszwecji.pl

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2010

 

Wąż morskiWąż morski na zachodzie Szwecji. Na trzymetrowy okaz wstęgora królewskiego, zwanego też królem śledziowym, natknął się podczas spaceru w Bovallstrand, wiosce rybackiej między Geteborgiem a granicą norwesko-szwedzką, Kurt Ove Eriksson. Ostatni raz król śledziowy był widziany w szwedzkich wodach w 1879 roku, czyli ponad 130 lat temu. Okaz został przetransportowany do muzeum Havets Hus (Dom Oceanu) w Lysekil, w południowo-zachodniej Szwecji, gdzie prawdo­podobnie zostanie zaprezentowany na wystawie o morskich potworach, która zostanie otwarta w tym roku. Ryba jest źródłem legend o wężach morskich. Największe okazy mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Skandynawscy rybacy od wieków wierzą, że wstęgor przewodzi ławicom śledzi, stąd nazwano go „królem śledziowym”.

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2010

 

znaczkiJuż wkrótce każdy, kto będzie miał na to ochotę, będzie mógł polizać książęcą parę. Szwedzka poczta zaprezentowała wczoraj serię trzech nowych znaczków z wizerunkami księżniczki Victorii i Daniela Westlinga, wy­emitowanych z okazji zbliżającego się ślubu. Pierwszy z nich przedstawia parę podczas oficjalnego ogłaszania zaręczyn, drugi – księż­niczkę Victorię w diademie, na trzecim widnieje monogram książęcej pary. Znaczki – każdy o wartości 6 koron – będą dostępne w kompletach i trafią do sprzedaży 13 maja.

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2010

 

Bezrobocie spada. Po raz pierwszy od początku kryzysu obserwujemy przełamanie wzrostowego dotychczas trendu. Poprawę sytuacji na szwedzkim rynku pracy widać zarówno w liczbach pochodzących z Centralnego Biura Statystycznego (SCB), jak i z Urzędu Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen). Pod koniec ubiegłego tygodnia 221 622 osoby były zarejestrowane jako bezrobotne – to o 2 765 osób mniej niż tydzień wcześniej.

Jeżeli tylko grecki kryzys nie przestraszy za bardzo przedsiębiorców, to również liczba wypowiedzeń ma szansę spaść do wyjątkowo niskiego poziomu. Jak do tej pory, w maju wymówienia otrzymało „tylko” 726 pracowników (w porównaniu do 8 700 osób w maju roku ubiegłego i 3 750 osób w kwietniu tego roku). Rośnie też ilość wolnych etatów, zgłaszanych do urzędów pośrednictwa pracy w całym kraju. W ubiegłym tygodniu zgłoszono 12 511 nowych miejsc pracy – o 319 więcej niż tydzień wcześniej i o 6 123 więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2010

 

Kurs historii dla przyszłego księcia. Daniel Westling, narzeczony, a już wkrótce mąż księżniczki Victorii, w ramach przygotowań do swojej nowej roli musi się nieco dokształcić, czyli wkuć historię Szwecji. Dwór królewski zwrócił się do Dicka Harrisona, profesora historii z uni­wersytetu w Lund, z prośbą o udzie­lenie Danielowi prywatnych lekcji. Niestety profesor nie chce ujawnić, jak przyszłemu księciu szła nauka.

nc

Daniel

Daniel Westling

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2010

 

Szwecja nadal pierwsza w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów UE – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Tuż za nią plasuje się Finlandia i Dania. Ta trójka krajów skandynawskich jest według WEF najlepsza, jeśli chodzi o innowacyjność i rozwijanie nowych technologii. Pozytywnie zostały też ocenione inwestycje w badania i rozwój oraz współpraca między uczelniami wyższymi a instytucjami życia gospodarczego. Ostatnie miejsca na liście zajęły Bułgaria, Rumunia, Włochy, Polska i Grecja. Z raportu wynika, że Unia Europejska niestety nie osiągnęła zamierzonego celu i nie stała się najbardziej konkuren­cyjnym regionem na świecie.

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2010

 

Ślub księżniczki Victorii wywoła niemały chaos w centrum Sztokholmu. Duża część stolicy będzie sparaliżowana nie tylko podczas samego ślubu, 19 czerwca. Uciążliwe ograniczenia pojawią się wiele dni przed uroczystością. Do miasta przybędą setki tysięcy gości. Duża część terenu wokół katedry Storkyrkan i Pałacu Królewskiego będzie zamknięta, kursowanie wielu linii autobusowych zostanie zawieszone, pojawią się zakazy parkowania i problemy z parkingami, z centrum miasta zostaną usunięte samochody, nawet niektóre statki będą musiały zmienić miejsce cumowania. I mieszkańcy Sztokholmu, i turyści muszą w tych dniach uzbroić się w cierpliwość – będzie im bardzo potrzebna. Zobacz temat Monarchia

 

Szwecja, Dziennki

9.05.2010

 

Księżniczka Madeleine robi sobie przerwę. Do 30 maja zamierza zrezygno­wać z wypełniania swoich obowiązków i publicznych wystąpień. W weekend miała wziąć udział w Szwedzkim Tygodniu (Sweden Week) w Seattle, jednak w jej zastępstwie do Stanów musiała polecieć jej starsza siostra, księżniczka Victoria. Madeleine nie jest w dobrej formie po rozstaniu ze swoim dotychczasowym na­rze­czonym Jonasem Bergströmem, potrze­buje spokoju i czasu dla siebie – mówi rzecz­niczka dworu królewskiego Nina Eldh. Zobacz też – Zerwane zaręczyny.

nc

Księżniczka Madeleine

Księżniczka Madeleine

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2010

 

Muller och Jonsson na rajdzie Mille Miglia. Dyrektor Saaba Jan Åke Jonsson i szef Spyker Cars (obecnego właściciela Saaba Automobile) Victor Muller roz­poczęli wczoraj wieczorem wyścig w rajdzie Mille Miglia (Rajd Tysiąca Mil) w północnych Włoszech.

To jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych rajdów samochodów zabyt­kowych na świecie. Uczestnicy mają do przejechania w sumie 1000 mil (1600 km) drogami Lombardii i Toskanii. Impreza ma nie tylko charakter sportowy, ale również towarzyski. Biorą w niej udział znani kierowcy z sześciu kontynentów, członkowie klubów zabytkowych samochodów, kolekcjonerzy, przedstawiciele arystokracji oraz reprezentanci świata biznesu.

Dla Victora Mullera to już dziesiąty start z rzędu, dla Jana Åke Jonssona to debiut. Obaj panowie ścigają się starymi Saabami 93 z 1957 roku. W tym roku w rajdzie bierze udział 380 zabytkowych samochodów z 34 krajów.

Saab 93 z 1957 roku

Saab 93 z 1957 roku. Fot. Foto: Stig Hedström.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2010

 

Grecka grypa ogarnia światowe giełdy. Załamanie się greckich finansów spo­wo­dowało falę niepokojów na światowych giełdach. Sztokholmska giełda OMX dołuje po 2-3% dziennie. Panika wybuchła wczoraj na amerykańskiej giełdzie. Około 20:30 zaczął się swobodny spadek notowań. Indeks Nasdaq Composite był już na poziomie -9% – rekord wszechczasów – gdy otworzył się spadochron. Ostatecznie dzień skończył się na -3,4%. Istnieją obawy, że grecka epidemia ogarnie również pozostałe kraje regionu Morza Śródziemnego i może nawet doprowadzić do rozpadu Eurolandu. Całkiem niewinnie oberwało się też krajom wolnym od euro, takim jak Szwecja czy Polska.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2010

 

Gafa riksdagu. Szwedzki riksdag na uroczystość poprzedzającą ślub księżniczki Victorii zaprosił przewodniczącego lapońskiego parlamentu (Sametinget). To ładnie, że pomyślano, żeby podczas tego wydarzenia Lapończycy mieli swojego reprezentanta. Wysyłając zaproszenie zapomniano tylko o jednym drobiazgu – że od jesieni ubiegłego roku Sametinget ma nowego przewodniczącego, Stefana Mikaelssona. Tymczasem zaproszenie trafiło do byłej przewodniczącej Sylvii Simmy. Riksdag oczywiście poprawi tę żenującą pomyłkę i wyśle nowe zaproszenie – jak tylko komuś będzie się chciało sprawdzić, na jakie nazwisko je zaadresować.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2010

 

Pechowy pokaz. Volvo PV demonstrowało dzisiaj swój najnowszy model S60 – samochód, który sam staje przed przeszkodą, gdy grozi zderzenie. Dziennikarze z całego świata z zapartym tchem obserwowali i filmowali volvoskie cudeńko, które wyjechało z garażu bez kierowcy i pędziło prosto na zaparkowaną ciężarówkę, by udowodnić, że „inteligentny” system zatrzyma samochód przed przeszkodą. Nie zatrzymał. Z całym impetem S60 walnęło w ciężarówkę – na oczach światowej prasy. Coś Szwedzi nie mają szczęścia do pokazów. Jak nie Volvo, to Jas Gripen rozbija się na oczach publiczności, gdy właśnie miał się pokazać z najlepszej strony.

Volvo krasch

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2010

 

Rachunek za świńską grypę. Dla Szwecji koszty rozdmuchanej medialnie pandemii świńskiej grypy to m.in. 900 mln koron do zapłacenia za same szczepionki. Gdy Szwecja zawierała umowę z firmą farmaceutyczną Glaxo Smith Kline, ze wstępnych szacunków wynikało, że dla zapewnienia pełnej ochrony przed chorobą potrzeba dwóch dawek szczepionki. Szybko okazało się, że wystarczy jedna dawka, a Szwecja została z dwa razy większym zamówieniem, niż było to konieczne. Po negocjacjach z producentem szczepionki udało się zmniejszyć zamówienie o 25%, czyli z zamówionych 18 mln dawek Szwecja może sobie darować zakup zaledwie 4,5 mln. Za 6-7 mln sztuk, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną wykorzystane, trzeba będzie zapłacić 400 mln koron.

Kajsa i profesor

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2010

 

Jeszcze mniej bankructw. W kwietniu zbankrutowało o 25% mniej firm niż w tym samym okresie roku ubiegłego. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku spadek wyniósł 19%. Właściwie we wszystkich województwach i branżach widać ten pozytywny trend, nawet w sektorze budowlanym. Pod prąd idzie tylko branża hotelowa i restauracyjna, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy ilość bankructw wzrosła.

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2010

 

Szwecja przyjazna mamom. W rankingu szwedzkiej organizacji Rädda Barnen Szwecja, wspólnie z Islandią, zajęła trzecie miejsce jako kraj, w którym najlepiej żyje się mamom i ich dzieciom. Tym samym utraciła swoje wcześniejsze prowadzenie i została wyprzedzona przez Norwegię i Australię. To, co wyróżnia najlepsze kraje, to zapewnienie matce i dziecku dobrej opieki zdrowotnej, wysokiego standardu materialnego i dostępu do wykształcenia. Jeśli chodzi o zdrowie dziecka, Szwecja znajduje się na pierwszym miejscu. Ale jest też druga strona medalu – zamożne społeczeństwo jest wbrew pozorom mało przyjazne dzieciom, które płacą za wysoki standard życia doznawaniem mobbingu w przedszkolu i szkole, kiepskim poziomem wykształcenia i przeraźliwą samotnością.

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2010

 

DeklaracjaLiczba elektronicznych deklaracji podatkowych, mimo że było ich w tym roku więcej niż kiedykolwiek (4,25 mln), nie usatysfakcjonowała szwedzkiego Urzędu Skarbowego, który liczył na znacznie więcej (4,4 mln, czyli 60%). Pozostali wybrali tradycyjną drogę rozliczenia się z fiskusem, lub całkowicie o tym drobiazgu zapomnieli. W ubiegłym roku skarbówka musiała się przypomnieć 260 tysiącom delikwentów, którzy nie złożyli deklaracji w terminie, i ściągnęła 135 mln koron w postaci opłat za zwłokę.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2010

 

Zaufanie do rządu w Szwecji nadal wysokie. Mimo że badania opinii publicznej uparcie wykazują przewagę sympatii dla partii opozycyjnych, umacnia się zaufanie do obecnej koalicji rządzącej. Aż 59% wszystkich zapytanych Szwedów uważa, że rząd pracuje dobrze. Od poprzedniego badania przybyło 5% zwolenników i teraz poparcie dla rządu znajduje się niemal na rekordowym poziomie z sierpnia-września ubiegłego roku. Tylko 23% Szwedów nie jest zadowolonych z prac rządu. To jednak nie wystarczy, by partie Aliansu cieszyły się większą sympatią wyborców. By rząd przetrzymał wrześniowe wybory musi pokazać, że troszczy się nie tylko o kraj, ale również o lepszą sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych.

Rząd

Szwedzki rząd.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2010

 

Kogo Victoria i Daniel zaprosili na przedślubną uroczystość 18 czerwca? Na liście gości, oprócz przyjaciół, znalazły się rodziny królewskie z całej Skandynawii oraz reprezentanci większości innych, europejskich monarchii, jak również książęta i księżniczki z Jordanii, Tajlandii i Japonii. Będą też obecni wszyscy członkowie szwedzkiego parlamentu oraz śmietanka szwedzkiego życia gospodarczego. Załapał się też muzyk i jeden z najbogatszych Szwedów, Per Gessle. Na liście nie zabrakło też niespodzianek, w postaci raczej nie­oczekiwanych nazwisk Jonasa Bergströma (nieaktualnego już narzeczonego księżniczki Madeleine) i Emmy Pernald (byłej przyjaciółki księcia Carla Philipa). Uroczystości 18 czerwca rozpoczną się obiadem w Eric Ericson-hallen, a zakończą galowym koncertem w sztokholmskiej filharmonii.

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2010

 

Volvo made in China. Chiński koncern samochodowy Geely, świeży nabywca marki Volvo, planuje przeniesienie produkcji wielu modeli Volvo do Chin. Na razie los ten ma spotkać nowe S60 i miejskiego jeepa XC90. Już wcześniej było wiadomo, że Geely bada możliwości uruchomienia produkcji Volvo w Chinach, dla lokalnego rynku. Chińczycy obiecują niski poziom kosztów produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej jakości. Ostatni etap sprzedaży Volvo chińskiemu Geely ma się zakończyć w trzecim kwartale tego roku. Już dziś Volvo PV produkuje w Chinach model S40 i przedłużoną wersję S80, we współpracy między Fordem a chińskim Changan.

Chińskie Volvo

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2010

 

Ślubna gorączka wśród kreatorów mody. Sześciu największych szwedzkich projektantów zaprezentowało swoje wizje, dotyczące sukni ślubnej księżniczki Victorii. Ich propozycje zostały zaprezentowane w domu towarowym PUB w Sztokholmie. Dominowały czyste linie oraz tiul i jedwab w niemal wszystkich odcieniach bieli. Wiele z nich było nieco krótszych niż tradycyjne suknie ślubne. Znalazła się też jedna propozycja z dodatkiem czerni. Suknie będzie można oglądać do dnia 9 maja. Wtedy odbędzie się ich licytacja, a dochody ze sprzedaży zasilą fundację pary książęcej i zostaną przekazane na cele dobroczynne.

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2010

 

Rejs z atrakcjami. Zadbał o nie pewien Norweg, znajdujący się na pokładzie samolotu, lecącego wczoraj z Oslo do Talina. Po ataku szału, w jaki wpadł pasażer, i próbie pobicia członków załogi samolot musiał wylądować przymusowo na lotnisku Arlanda pod Sztokholmem, a delikwenta przewieziono do szpitala. Żadna z osób znajdujących się na pokładzie samolotu nie ucierpiała.

 
     
  nic

2010: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net