Szwecja / Nowiny / Tematy ...  

1 lutego 2006  00186

Sprawa Vaxholm

Na stronach Szwecja.net wielokrotnie pisaliśmy o działaniach szwedzkich socjalistycznych związków zawodowych, zrzeszonych w krajowej federacji LO*, zmierzających do wyeliminowania ze szwedzkiego rynku pracy firm i ludzi z Europy środkowej oraz z krajów bałtyckich. Warto pamiętać, że rządząca (2006) partia Socjaldemokratów jest bardzo związana i uzależniona od LO.

Najgłośniejszą sprawą stała się blokada budowy szkoły w podsztokholmskim Vaxholm, gdzie wykonawcą była łotewska firma Laval un Partneri Ltd. Bardzo szeroko sprawę Vaxholm opisał wybitny publicysta szwedzkiego dziennika Dagens Nyhetter, Maciej Zaremba, w serii artykułów „Den polska rörmakare” (Polski hydraulik). Polską wersję tego cyklu publikowała Gazeta Wyborcza.

Łotysze zwrócili się do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Mimo silnej presji rządu szwedzkiego sprawę wygrali. Wyrok został ogłoszony 18 grudnia 2007 r. LO zostało zmuszone do ograniczenia dyskryminacji zagranicznych pracowników.


Na stronach Szwecja.net:

rn - Działka dla zbira

Piotr Wolodarski
- Niesolidarność
- Związki zawodowe poniżają naszych sąsiadów

Anna Nowacka-Isaksson:
- Szwedzkie związki bronią swego
- Strach przed tanimi Polakami

 

LO* - LandsOrganisation, największa centrala związków zawodowych w Szwecji, odpowiednik dawnego PRL-owskiego CRZZ; ściśle związana z partią Socjaldemokratów, jest istotnym elementem władzy.