Szwecja / Portrety...
 

Czwartek 25 lutego 2009 r. 00652

Księżniczka Victoria

14 lipca 1977 r. urodziła się pierwsza córka króla Szwecji Carla XVI Gustafa i królowej Silvii. Otrzymała imiona Victoria Ingrid Alice Desiree. 27 września tego samego roku została ochrzczona przez protestancki Szwedzki Kościół, w kaplicy pałacu królewskiego w Sztokholmie (według konstytucji szwedzcy królowie muszą być protestantami). Jej rodzicami chrzestnymi zostali królowa holenderska Beatrix, księżniczka Desiree (siostra króla Carla XVI Gustafa), król Norwegii Harald V i Ralf Sommerlath (brat królowej Silvii).

Młodsze rodzeństwo Victorii to brat Carl Philip (ur. 1979 r.) i siostra Madeleine (ur. 1982 r.).

Jednak nie od początku Victoria była następczynią tronu szwedzkiego. Przy narodzinach otrzymała tytuł księżniczki, księżnej Västergötland i to jej młodszy brat Carl Philip był przez krótki czas następcą tronu. Dziedziczką tronu szwedzkiego została dopiero 1 stycznia 1980 r., dzięki ustawie z 1979 r., która pozbawiła następstwa tronu jej brata i wprowadziła zasadę dziedziczenia tronu przez najstarszego potomka, niezależnie od płci.

Tak więc w przypadku objęcia tronu Victoria będzie trzecią od 300 lat władczynią Szwecji, po królowej Krystynie (1632-1654) i Ulryce Eleonorze (1718-1720).

Victoria znajduje się też na 192 miejscu listy sukcesyjnej tronu brytyjskiego, za swoim ojcem i bratem, jako że jest potomkiem królowej Wiktorii.

Dni jej imienin, przypadających na 12 marca, i urodzin 14 lipca są oficjalnymi świętami w Szwecji.

Kiedy Victoria ukończyła pierwszy rok życia, król przekazał prasie samodzielnie zrobione zdjęcia, by nie stresować dziecka obecnością fotografów. Postępował tak zresztą przez kilka pierwszych lat życia córki, chroniąc ją w ten sposób przed natarczywością mediów.

W 1984 r. Victoria rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Podobnie jak jej ojciec cierpiała na dysleksję, co powodowało problemy w szkole i utrudniało naukę.

Jej pierwsze oficjalne wystąpienie miało miejsce 6 czerwca 1988 r. na jubileuszu 1000-lecia miasta Skara (jednego z najstarszych miast Szwecji i stolicy regionu Västergötland), gdzie jako 11-letnia dziewczynka rozdawała nagrody na konkursie rysowniczym.

Jako nastolatka często wyjeżdżała ze swoją guwernantką do USA m. in. w celu szlifowania swoich umiejętności językowych.

27 czerwca 1992 r. została konfirmowana w protestanckiej świątyni Räpplinge na Olandii.

Naukę w szkole średniej (kierunek społeczno - polityczny) zakończyła w 1996 r. Rok wcześniej ukończyła 18 lat i z okazji osiągnięcia pełnoletniości 14 lipca 1995 r. wygłosiła swoje pierwsze przemówienie. Tego samego roku po raz pierwszy wzięła udział w uroczystym otwarciu obrad riksdagu.

Przygotowując się do przyszłej roli głowy państwa kontynuowała swoją edukację, studiując zarówno w Szwecji, jak i zagranicą (m. in. na uniwersytetach we Francji i USA), jak również uczestnicząc w specjalnych kursach, dostosowanych do pełnienia przyszłej funkcji. W maju 1999 r. odbyła praktykę w Ambasadzie Szwecji w Waszyngtonie, a w 2002 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Przez trzy tygodnie służyła też w szwedzkiej armii. W roku szkolnym 2006/2007 brała udział w programie dla dyplomatów przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

Księżniczka Victoria

 

 

 

Victoria coraz częściej bierze też udział w oficjalnych wizytach państwowych i innych ważnych wydarzeniach, co również jest częścią jej przygotowań do przyszłej odpowiedzialnej roli.

Podejmuje działania m. in. na rzecz pomocy krajom rozwijającym się, na rzecz pokoju na świecie oraz pomocy niepełnosprawnej młodzieży.

Jako następczyni tronu Victoria, od czasu osiągnięcia pełnoletności, może zastępować króla, kiedy ten z różnych powodów nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków jako monarcha i głowa państwa.

Od 2002 r. księżniczka Victoria jest związana z Danielem Westlingiem. 24 lutego 2009 r. zostały oficjalnie ogłoszone ich zaręczyny. Ślub jest planowany na wiosnę 2010 r. i będzie on z pewnością wielkim, historycznym wydarzeniem.

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net

 

Daniel Westling.