pil Szwecja / Portrety...    
 

9 lutego 2010 r.   00778

Lasse Hallström

mistrz subtelnych dramatów zwykłych ludzi

Lars Sven „Lasse” Hallström - szwedzki scenarzysta i reżyser filmowy - urodził się 2 czerwca 1946 r. w Sztokholmie. Z kamerą miał do czynienia już od najmłodszych lat, praktycznie się z nią nie rozstawał. Już w dzieciństwie kręcił filmy na taśmie 8 mm. Wcześnie zaczął też na tym zarabiać. Będąc jeszcze uczniem szkoły średniej, sprzedał telewizji pierwszy swój film 16 mm. Dzisiaj należy do najpopularniejszych szwedzkich reżyserów.

Karierę zaczynał w latach 70-tych w rodzinnej Szwecji, jako realizator teledysków, m. in. dla zespołu Abba. W 1977 r. nakręcił i zmontował „ABBA: The Movie”, wielkoekranowy film dokumentalny o najlukratywniejszym towarze eksportowym Szwecji. Inne filmy Hallströma ze "szwedzkiego" okresu to: „A Lover and His Lass”, „Father to Be” i „Dzieci z Bullerbyn”, na podstawie słynnej powieści dla dzieci Astrid Lindgren. Pod koniec dekady pojawiły się jego pierwsze filmy fabularne.

Pierwszy duży sukces i uznanie przyniósł mu zrealizowany w 1985 r. komediodramat „Moje pieskie życie”. Rozgrywająca się w latach 50-tych historia dwunastoletniego Ingemara, poruszyła widownię i krytykę w wielu krajach. Powszechną uwagę zwracała zwłaszcza niezwykła delikatność, z jaką Hallström (również współtwórca scenariusza filmu) opowiedział o losach dorastającego bez ojca, zalęknionego chłopca. Film zdobył wiele nagród, w tym dwie nominacje do Oscara (za reżyserię i scenariusz oryginalny), a nowojorscy krytycy uznali go za najlepszy zagraniczny film roku.

Ten sukces otworzył Hallströmowi kilka lat później drogę do Hollywood. Jego pierwszym amerykańskim filmem była nakręcona w 1991 r. komedia romantyczna „Jedna Runda” (Once Around), z Holly Hunter i Richardem Dreyfussem w rolach głównych. Ślub pary bohaterów - bogatego, aroganckiego maklera z młodą Amerykanką włoskiego pochodzenia - jest przyczyną sporego zamieszania w rodzinie. Dla reżysera zaś to doskonała okazja do zaprezentowania studium na temat rodzinnych więzów.

Na kolejny sukces Hallström musiał jednak poczekać do roku 1993, w którym nakręcił niemal kultową dziś tragikomedię „Co gryzie Gilberta Grape'a?”, na podstawie powieści Petera Hedges'a, z fenomenalną, nominowaną do Oscara kreacją Leonardo DiCaprio, jako autystycznego nastolatka. Rolę tytułową grał - niemniej znakomicie - Johnny Depp. Ciepła opowieść o zaakceptowaniu swojej rodziny, o zwyczajnych niezwykłych ludziach oraz sympatia, z jaką reżyser odnosi się do swoich bohaterów, znów została doceniona.

nic Lasse Hallström

Lasse Hallström

 

 

„Miłosna rozgrywka” (Something to Talk About), kolejny fim Hallströma z 1995 r., z Julią Roberts, Dennisem Quaidem, Geną Rowlands, Robertem Duvallem i Kyrą Sedgewick, ukazuje burzliwe dzieje wielopokoleniowej rodziny z amerykańskiego Południa.

W 1999 r. ujrzała światło dzienne kolejna adaptacja Hallströma, „Wbrew regułom”. Tym razem Szwed zdecydował się sfilmować powieść „Regulamin tłoczni win” Johna Irvinga. Sam pisarz podjął się napisania scenariusza, za co został doceniony przez Akademię Filmową. Hallströmowi natomiast film przyniósł kolejną nominację do Oscara za reżyserię.

„Czekolada”, nakręcona w 2000 r. w kooprodukcji amerykańsko - francuskiej, w oparciu o powieść Joanne Harris o tym samym tytule, z udziałem Juliette Binoche, Alfreda Moliny, Judi Dench i Johnny'ego Deppa, była dla Hallströma pierwszą okazją do wspólnej pracy na planie ze swoją żoną, aktorką Leną Olin. „Czekolada” to historia rozgrywająca się w końcu lat 50-tych, w małym, francuskim miasteczku, do którego przyjeżdża z Andaluzji Vianne (Juliette Binoche). Jej przybycie osładza życie miasteczka w sensie dosłownym - kobieta otwiera sklepik z czekoladowymi przysmakami...

„Kroniki portowe” z 2001 r. to opowieść, oparta na motywach uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści E. Annie Proulx pod tym samym tytułem. Gdy trzeciorzędny dziennikarz Quoyle (Kevin Spacey) traci w wypadku żonę (Cate Blanchett), z którą od dawna już łączą go tylko luźne stosunki, jego życie zmienia się nieodwracalnie. W poszukiwaniu ukojenia i ucieczki wraca do Nowej Funlandii, do tajemniczego domu swoich przodków. Tutaj musi stawić czoła historii, rodzinnym sekretom oraz uczuciu do młodej wdowy (Julianne Moore), na której przeszłość również odcisnęła swoje piętno. W przepięknym, acz surowym klimacie, Quoyle na nowo odkrywa swoją tożsamość, świadomość własnej wartości i wiarę w sens życia.

„Niedokończone życie” (An Unfinished Life) z 2004 r., z Jennifer Lopez i Robertem Redfordem w rolach głównych, to kolejne studium rodzinnych stosunków - historia młodej wdowy (Jennifer Lopez), która uciekając przed maltretującym ją kochankiem, ukrywa się ze swoją nastoletnią córką na ranczo teścia (Robert Redford). Nie jest to dla niej najwygodniejsze rozwiązanie, albowiem ten obarcza ją odpowiedzialnością za śmierć syna. Żyjąc razem, kobieta i starszy mężczyzna, powoli uczą się, jak zapomnieć o przeszłości i wybaczyć sobie.

Lasse Hallström nadal pracuje zarówno w Szwecji, jak i w USA. Jego pierwszą żoną była Malou Hallström. Obecnie, od 1994 r., jest związany z aktorką Leną Olin, z którą ma dwoje dzieci.

   
 

Filmografia:

* Wciąż ją kocham (2009)
* Blef (2006)
* Casanova (2005)
* Niedokończone życie (2005)
* Kroniki portowe (2001)
* Czekolada (2000)
* Wbrew regułom (1999)
* Lumiére i spółka (1995)
* Miłosna rozgrywka (1995)
* Co gryzie Gilberta Grape'a (1993)
* Jedna Runda (1991)
* Dzieci z Bullerbyn: Nowe przygody (1987)
* Dzieci z Bullerbyn (1986)
* Moje pieskie życie (1985)
* Happy We (1983)
* Rooster, The (1981)
* Być ojcem (1979)
* ABBA: The Movie (1977)
* Kille och en tjej, En (1975)

 

 

Oficjalna strona reżysera:
lassehallstrom.com

Żona: Lena Olin

 

 

Opr. Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

 
 

pil