pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Sobota, 16 października 2021 r.   00070

Jan Paweł II a polityka szwedzka

Dzisiaj 43. rocznica wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Teolog, filozof, poeta, poliglota, dramaturg, mistyk, pasjonat sztuki, gór i dobrego humoru. Święty Kościoła Katolickiego. Autorytet milionów ludzi na całym świecie.

W czasie trwającego 27 lat pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził 129 państw. W dniach 8 – 10 czerwca 1989 roku gościł w Szwecji (Uppsala, Sztokholm, Vadstena, Linköping).

 

 

nic

 

 

Arena Gluben w Sztokholmie  
  

Sferyczna arena Globan – to tutaj odprawiał Mszę św. Jan Paweł II

 

Człowiek i jego godność to temat szczególnej troski Papieża. Podjął go również na Uniwersytecie w Uppsali, gdzie spotkał się z przedstawicielami wszystkich szwedzkich uczelni.

Godność człowieka to podstawowa wartości cywilizacji.
„Osoby ludzkiej nie można redukować do statusu środka lub narzędzia w rękach innych ludzi. Społeczeństwo istnieje po to, aby dbać o bezpieczeństwo i godność osoby ludzkiej. Podstawowym prawem, jakiego musi ono bronić jest prawo do życia. Żadnej osoby ludzkiej, ani w łonie matki, ani w końcowym etapie życia nie wolno zniszczyć po to, aby ułatwić życie innym. Każdego człowieka trzeba traktować jako ostateczny cel sam w sobie” – powiedział.

Trudno o podobne akcenty w tutejszej coraz bardziej szalonej przestrzeni społeczno-politycznej.

Ale one wybrzmiewają. Tylko ciszej.

Jest w Szwecji Partia Wartości Chrześcijańskich. I w programie tej partii znalazłam takie oto treści: "Nasz program opiera się na podstawowych wartościach chrześcijańskich, gdzie znaczenie godności ludzkiej jest politycznym punktem wyjścia. Z tej podstawy wynika silna wiara w znaczenie rodziny dla dobra jednostek i całego społeczeństwa”.

I dalej: „Zgodnie z zasadą godności ludzkiej, każda istota ludzka jest niezmiernie cenna z racji samego bycia człowiekiem; a każda istota ludzka jest tak samo cenna jak każda inna. Ta wartość jest obecna od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Ta zasada godności człowieka obejmuje kilka praw, z których najbardziej podstawowym jest prawo do życia”.

Nie wiadomo, jakie mają w tej chwili poparcie. Wiadomo, że będą startować w najbliższych wyborach do Rikstagu.

Warto przeczytać całą treść programu. Tak spójne (tutaj w Szwecji) z katolicką nauką o człowieku w świecie treści są nie tylko ciekawe, ale bardzo budujące.

  Szwecja, uniwersytet w Uppsali

Uniwersytet w Uppsali

 

  

Zobacz: Prncipprogram... (szwedzki); Pryncypia... (Google-polski); Principle... (eng.)

 

   
 

Ryszard NowakUrszula Gralińska
ug@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2021/JP2se.html

 

   
  

Kościół przy klasztorze w Vadstenie. Tu pochowana jest święta Brygida, jedyna szwedzka święta