pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
  

Wtorek, 14 wrześnua 2021 r.   00103

Cena salonu

Szwedzka partia polityczna Sverigedemokraterna (Szwedzcy Demokraci, SD) jest ulubionym chłopcem do bicia tutejszej klasy politycznej. Niegdyś SD była zdecydowanie nacjonalistyczna, niepodległościowa i przeciwna UE, anty imigrancka i przeciwna aborcji. Za to wszystko była wściekle atakowana.

Rola ofiary jednak jej służyła, popularność rosła, sondaże coraz lepsze, a i w wyborach osiągała sukcesy. Ludzie dostrzegali nieuczciwe i niedemokratyczne poczynania szwedzkich polityków wobec SD i głosowali na nich niejako w proteście. W 2010 roku dostali się do Riksdagu – szwedzkiego parlamentu – gdzie byli jednak totalnie izolowani.

Od paru lat SD udaje się nadkruszyć totalną izolację. Pojawiają się głosy, że skoro już wyborcy ich wybrali, to i owszem należy ich zauważać. W listopadzie 2019 roku sensację wywołała wiadomość, że szefowa chadeków Ebba Busch zjadła lunch z Åkessonem.

Emma Busch (KD) i Jimmie Åkesson (SD), listopad 2019 r.


Pochód na salony ma jednak swoją cenę. Powoli partia pozbywała się co bardziej wyrazistych członków, a potem również punktów programu. Powoli znikał nacjonalizm, żądanie wystąpienia z UE, zakaz zabijania dzieci przed narodzeniem itd.

SD była też jedyną szwedzką partią, która nie przyłączała się do brudnej antypolskiej i antywęgierskiej propagandy tak powszechnej w szwedzkich mediach. Może dlatego wielu Polaków mieszkających w Szwecji sympatyzowało z nimi, a nawet głosowało na nich w wyborach.

W niedawnym wywiadzie dla dziennika Svenska Dagbladet, SVD – uchodzącego za prawicowy – przywódca partii Jimmie Åkesson również zaatakował Polskę i Węgry – dwa ostatnie kraje członkowskie Unii wierne cywilizacji europejskiej i demokracji. Åkesson użył tych samych inwektyw powszechnych w antypolskiej propagandzie.

To wręcz zabawne, gdy szwedzka „ofiara systemu”, jak tylko uzyskała okruszki akceptacji, natychmiast przyłącza się do propagandy, która czyniła ją ofiarą. Okruszki nie wystarczają, Åkesson chce być taki sam, jak jego dotychczasowi prześladowcy. Może zaczną z nim rozmawiać, może przestaną traktować go jak zadżumionego, kto wie – może dopuszczą do rządzenia…

Nagły zwrot Akessona oburza inne szwedzkie środowiska patriotyczne. Przywódca stowarzyszenia Det fria Sverige (Wolna Szwecja), Dan Eriksson, zamieścił na YT emocjonalną wypowiedź zatytułowaną „Besvikelse” (Rozczarowanie), w której potępia wypowiedź Åkessona. Wyraża tam nadzieję, że SD przyjdzie zapłacić za ten haniebny zwrot już w najbliższych wyborach za rok.

Ciekawe, czy polscy wyborcy w Szwecji również wystawią im rachunek.

 

 

Szweja, anonse1

 

 

  
   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2020/cenaSalonu.html