sz Rybicki
pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Środa, 13 stycznia 2021 r.   00607

Polscy lekarze w Szwecji

Szwecja w ostatnich latach popularyzuje się jako cel emigracji zdolnych polskich medyków. Zachęca ich przede wszystkim spokojnym tempem i wysokim standardem zarówno pracy jak i życia oraz piękną przyrodą.

 

nic

 

  

Trudno o drugi taki kraj, w którym większość lekarzy pracuje na mniej niż 100% etatu a podstawowa pensja jest na tyle dobra, że dyżury „wypłacane” są w wolnym. Ten wygodny układ sprawia też paradoksalnie, że na rynku cały czas istnieje niedosyt lekarzy i szwedzcy pracodawcy chętnie zatrudniają ambitnych lekarzy obcokrajowców, który nauczyli się języka. Lekarze są w czołówce najlepiej zarabiających zawodów w kraju, a koszty życia już nie tak mocno odbiegają od tych polskich. Zawód cieszy się też dużym zaufaniem społecznym, a polscy lekarze nierzadko cenieni są przez tutejszych pacjentów za ich dokładność i wiedzę.

Najłatwiej do Szwecji sprowadzić się gotowym specjalistom, znającym szwedzki co najmniej na poziomie komunikatywnym. Angielski jest mile widziany, ale jego znajomość nie wystarczy do zatrudnienia w sektorze medycznym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że język szwedzki jest jednym z prostszych języków świata i jest łatwo przyswajalny, ponieważ ma nieskomplikowaną gramatykę. Najlepiej uczyć się go na własną rękę lub przy wsparciu korepetytora. Mimo, że do uzyskania PWZ potrzeba oficjalnie poziomu C1, to wielu pracodawców zdecyduje się na współpracę z nami już od poziomu B1+/B2. Pomogą oni takiemu lekarzowi doszlifować język na miejscu z równoczesną możliwością wdrożenia się w system w pierwszych miesiącach pracy. Szczególnie poszukiwani są psychiatrzy, lekarze rodzinni, interniści oraz chirurdzy.

Nadal stosunkowo łatwo znaleźć też w Szwecji miejsce na specjalizację, ale proces ten prawdopodobnie zostanie nieco utrudniony po wprowadzeniu tzw. BT od 01.07.2020. BT jest obowiązkowym klinicznym okresem wprowadzającym w tutejszy system dla lekarzy po polskim stażu i z pełnym polskim PWZ. Trwa on od 6-12 miesięcy i po jego ukończeniu można rozpocząć rezydenturę (tzw. ST), która we wszystkich specjalizacjach trwa pięć lat.

Staż podyplomowy (AT) będzie w najbliższych latach wycofywany w Szwecji, dlatego odradza się jego robienie polskim lekarzom zaraz po studiach ze względu na planowane stopniowe zmniejszanie liczby miejsc i w roku 2026 jego całkowite zlikwidowanie. Poza tym opuszczając Polskę bez ukończonego stażu w zasadzie zamykamy sobie możliwość przyszłej pracy jako lekarz w Ojczyźnie.

Aby rozpocząć pracę w Szwecji musimy posiadać szwedzkie PWZ zwane Legitimation. Urzędem odpowiedzialnym za jego wydanie jest Socialstyrelsen...

 

Szweja, anonse1

 

  

Do zgłoszenia pod powyższym adresem potrzebny będzie nam Dyplom z suplementem, Świadectwo LEK, paszport, 2 standardowe dokumenty wydawane przez Izby Lekarskie w Polsce, dowód opłaty urzędowej oraz ocena C1 z egzaminu językowego lub zaświadczenie o języku od naszego szwedzkiego pracodawcy. Wszystkie dokumenty wysyłamy elektronicznie i w ciągu kilku tygodni otrzymujemy upragniony dokument. W niektórych przypadkach urząd może poprosić nas o skompletowanie lub dosłanie czegoś. O dyplom specjalisty ubiegamy się w podobny sposób – ale najpierw musimy mieć Legitimation. Można też ubiegać się o oba dokumenty jednocześnie.'

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

   
  

 

   
 

Mateusz Rybicki


   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2021/Lekarze.html