pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Niedziela, 10 stycznia 2021 r.   00042

Jak Kalle został rasistą

Mam pewnego kolegę, zwykłego Szweda. To jeden z bardzo niewielu Szwedów, który potrafi - ku mojemu przerażeniu - wpaść bez uprzedzenia. W domu najczęściej nie posprzątane, w kuchni nie pozmywane naczynia, a w salonie papiery na podłodze. Cóż robić? Dobrą minę do złej gry i odwdzięczać się tym samym.

– O, Kalle, jak miło – wykrzykuję z nutą prawdziwej radości. Prawdziwej, bo gdy usłyszałem dzwonek... świadkowie Jehowy – pomyślałem. A tu ulga.

 

nic

 

 

  

Kalle jest moim źródłem informacji o mentalności Szwedów. Nie muszę go upijać, by uzyskać od niego szczere wyznania. Ze świecą szukać takiego w Szwecji.

Ta sytuacja przy drzwiach wejściowych, domysły po usłyszeniu dzwonka i moja reakcja po otwarciu drzwi, podsunął mi pomysł na kolejne zgłębianie szwedzkiej mentalności.

Usiedliśmy w kuchni przy kawie i ciastku.

– Ty, Kalle, gdy ktoś dzwoni u Ciebie do drzwi, a z nikim się nie umawiałeś, to gdy po otwarciu drzwi widzisz, że to twój sąsiad Tomas, to jaka jest Twoja pierwsza myśl?

– O Tomas, znowu chce pożyczyć kosiarkę – odpowiedział spontanicznie Kalle. Tomas rzeczywiście często pożyczał coś od swego sąsiada.

No tak, to jasne. A jak otwierasz drzwi, a za nimi stoję ja – to co myślisz?

– Ach to Rikard, że też on nigdy nie zadzwoni, że wpadnie – przyznał szczerze Kalle.

No tak. Nie wyjaśniałem, że to w ramach zemsty za jego niezapowiedziane odwiedzania.

No dobrze, a jak otwierasz drzwi, a tam stoi Georg – pytam dalej.

Georg to nasz znajomy, który prowadzi firmę transportową. Robimy z nim czasem pewne interesy – ja reklamę, a Kalle dostarcza czasem nowych klientów Georgowi.

 

Szweja, anonse1

  

No to jaka jest twoja pierwsza myśl?

– O, murzyn... Przyznał Kalle po chwili namysłu.

Tak to mój kolega odkrył, że jest rasistą. Wszystkich innych gości witałby myślą „O, Tomas, Rikard, Adam” itd., a nie „O, biały”. Tylko w wypadku Gerga kolor skóry był najważniejszy.

A jaka jest moja pierwsza myśl gdy widzę czarnoskórego za drzwiami?

 

 

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2021/Kalle.html