pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Sobota, 19 czerwca 2020 r.   00137

Midsommar – Święto Lata

Germańskie święto o pogańskich korzeniach, obchodzone głównie w Skandynawii. W Szwecji jest jednym z najbardziej intensywnie obchodzonych świąt (nawet bardziej niż ramadan)

Wokół święta toczy się wiele sporów, na temat jego znaczenia oraz symboliki atrybutów.

Nazwa

Już sama nazwa Midsommar budzi wątpliwości. „Mid” wskazywałoby na środek lata. Jednak drugą połowę czerwca trudno w Szwecji nazwać środkiem lata. To raczej początek. Ale niech będzie, mamy też przecież w Szwecji „middag” (obiad), który jadamy pod wieczór, a nie w środku dnia.

 

nic

 

 

  

Pal

Najwięcej sporów budzi jednak główny atrybut Święta Lata – umajony słup zwany „majstång”. I tu nazwa zgrzyta. Dlaczego maj, skoro uroczystości obchodzimy w czerwcu? Wiodącym wyjaśnieniem jest to, że słup jest dekorowany zielenią i kwiatami, czyli „umajony”, czynność którą dawniej nazywano w Szwecji „maja”.

Ale nie tylko nazwa budzi kontrowersje. Co właściwie ma symbolizować ów słup z zawieszonymi w górze na poziomej belce dwoma wieńcami? Zastanawiają się Szwedzi.

I tu ulubionym wyjaśnieniem jest – fallus zapładniający ziemię. Te dwa wieńce w górze to jądra – twierdzą wyznawcy tezy fallicznej.

Problem w tym, że najstarszą znaną ilustracją majstång znajdujemy w dziele Erika Dahlberga „Suecia antiqua et hodierna” z początku XVIII wieku. A tam na poprzecznej belce umocowane jest... wiele wieńców...

Żabki

Jedną z piosenek, do której tańczy się wokół pala jest „Små grodorna”, Małe żabki. Zobacz tutaj...

Melodia pochodzi z francuskiego marszu z czasów rewolucji „La Chanson de l’Oignon”. Po pewnej adaptacji tekstu śpiewali ją też brytyjscy żołnierze jako paszkwil podczas wojen napoleońskich wyszydzając wroga.

Dlaczego piosenka zyskała taką popularność w Szwecji, która w końcu ma króla o francuskich korzeniach? Może właśnie dlatego. Napoleon dał Szwecję w prezencie swojemu marszałkowi Jean Bernadotte i uczynił go królem. Niechętnie przyznają to nawet zdecydowani rojaliści.

Dynastia Bernadotte panuje w Szwecji do dziś i nieraz pewnie zatańczy „Små grodorna” w Midsommar.

 

 
 

 

 
  

Dwa święta

Ten świecki Midsommar jest świętem ruchomym i przypada w sobotę najbliższą przesileniu letniemu, między 20-26 czerwca. Ale ponieważ w Szwecji świętuje się bardziej w wieczór (wigilię) przed świętem niż w dzień samego święta, to główne uroczystości przypadają między 19 a 25 czerwca.

Ale jest też stałe święto w kalendarzu kościelnym, urodziny Jana Chrzciciela 24 czerwca. Do roku 1952 obydwa święta obchodzono właśnie w tym dniu jako Dzień Jana Chrzciciela, Midsommardag – Johannes döparens dag, Midsommardagen. Później 24 czerwca utracił czerwoną kartkę w kalendarzu.

Magia

Skandynawskie święto bez czarów i magii się nie liczy. Przed midsommarową nocą dziewczyny mają nazbierać siedem rodzajów kwiatów i umieścić je w swoim łóżku pod poduszką. Przyśni im się wówczas przyszły ukochany.

Tu sporów nie ma – magia jest niezawodna.

Dzieci rodzą się w Szwecji najczęściej 22 marca, co znaczy, że do miłosnego aktu doszło w tygodniu Święta Lata...

Midsommar – seks w naturze

 

Szweja, anonse1

 

 

 

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2020/Midsommar.html