pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Wtorek, 16 czerwca 2020 r.   00051

Szwedzka pycha

Umieralność na Covid-19 jest tu jedną z największych na świecie. Jednak władze Szwecji są zadowolone ze swojej strategii walki z epidemią. Adam Cwejman wyjaśnia podłoże tego zadowolenia.

Postawa szwedzkich władz wobec epidemii koronawirusa budzi zdziwienie świata. Umieralność na Covid-19 jest tu jedną z największych na świecie. Z uwzględnieniem liczby mieszkańców, większa niż w USA czy Brazylii tak chętnie wymienianych w charakterze epicentrum pandemii.

Jednak władze Szwecji są zadowolone ze swojej „strategii”. Ma ona polegać na dobrowolności. Obywatele mają sami ponosić odpowiedzialność za swoje działania. Nie nakazy, a rekomendacje mają być wskazówką. To, że większość krajów świata wybrała znacznie bardziej jasne reguły nie robi wrażenia na Szwedach. To nawet lepiej, Szwedzi lubią być inni, czują się wtedy lepsi.

Ta odmienna strategia walki z epidemią znajduje uznanie narodu. Notowania rządzącej partii rosną, podobnie jak zaufanie do premiera. Świat się dziwi, ludzie umierają, a Szwedzi są zadowoleni z siebie. Przyczyny takiego stanu rzeczy próbuje wyjaśnić dziennikarz Göteborgs-posten Adam Cwejman.

 

nic

 

 

  

***

Na początku marca państwowy epidemiolog Anders Tegnell nie zgodził się na ograniczenia podróży. Nie będzie źle, nie ma żadnego ryzyka „powszechnej epidemii w Szwecji” zapewniał – przypomina Cwejman.

Maseczki

Podobne stanowisko miało Ministerstwo Zdrowia (Folkhälsomyndigheten, FHM) w sprawie maseczek. Zapewniało, że maseczki nie tylko nie spełniają żadnej funkcji, ale nawet mogą być szkodliwe, gdyż dają fałszywe przeświadczenie o bezpieczeństwie. „Nie ma żadnych naukowych dowodów, że maseczki chronią przed zarażeniem” – zapewniał Tegnell i zapewnia do dziś.

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Hong Kongu wykazują, że maseczki zmniejszają ryzyko zarażenia. Nie mogą one zastąpić wszystkich innych działań, ale bez wątpienia nie są one bezskuteczne. Zobacz Masks prevent...

 

Szweja, anonse1

  

Testy

Też niepotrzebne – twierdził Tegnell i FHM 12 marca. Całe szczęście, bo i tak w Szwecji nie było odpowiednich specyfików. Teraz testy idą na całego – spóźnione trzy miesiące.

Międzynarodowe badania wskazujące, że bardzo ważny jest moment, w którym podejmuje się działania, też nie przemawiały do szwedzkich władz.

Nacjonalizm

Istnieje specyficzny szwedzki nacjonalizm – pisze Cwejman – który odznacza się tym, że jego wyznawcy nigdy nie przyznają się do nacjonalizmu. Ich nacjonalizm wyraża się w przekonaniu, że Szwecja jest wyjątkowym krajem, który zawsze wybiera unikalne, dobre rozwiązania. Inne kraje padają ofiarą populizmu, presji grupowej lub paniki. Podczas gdy Szwecja pokonuje sztormy za pomocą stoickiego spokoju i profesjonalizmu.

Gdy ten szwedzki nacjonalizm szaleje zachwytom nie ma końca. Krytycy to wykolejeńcy, populiści lub co najmniej laicy.

Tak wyjaśnia autor podłoże „szwedzkiego modelu”. Artykuł Adama Cwejmana ma tytuł „Szwedzka pycha przyczyną porażki strategii walki z koronawirusem”.

 
  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

Źródło: Svensk högmod...


   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2020/Pycha.html