pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

SOBOTA, 16 maja 2020 r.   00081

Szwecja na kredyt

Gospodarka Szwecji z powodu pandemii koronawirusa ponosi ogromne straty – podobnie jak niemal wszystkie inne na świecie. Ratowanie gospodarki pochłania ogromne sumy pieniędzy. Rośnie zadłużenie państwa.

Ratowanie szwedzkiej gospodarki, ponoszącej duże straty z powodu pandemii koronawirusa pochłania ogromne sumy pieniędzy. Rząd przedstawia kolejne propozycje pomocowe, które kosztują miliardy koron. Na te wydatki zaciąga coraz to nowe pożyczki, zwiększając zadłużenie państwa.

Na tle Unii finanse Szwecji prezentują się całkiem korzystnie. W krajach strefy euro zadłużenie wynosi średnio 84% w stosunku do PKB, podczas gdy w Szwecji zaledwie 35%.

Teraz jednak i w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat stosunek zadłużenia do PKB ulegnie pogorszeniu. Według ekspertów może nawet osiągnąć 60%.

 

nic

 

 

  

Bolesne wspomnienia

Pamięć o latach 1990-tych w Szwecji budzi przerażenie. Wówczas to dług publiczny wzrósł do prawie 80% PKB. Jego zmniejszanie było bolesną historią. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych na przykład przekraczało nieraz 20%. Co przy dzisiejszym 1,5% wydaje się być z innej planety. Wielu potraciło swoje domy lub mieszkania. Pozostały im długi.

Trudno się więc dziwić, że Szwedzi z obawą przyglądają się poczynaniom rządu. Szwedzka minister finansów, Magdalena Andersson (S), zapewnia jednak – Robimy teraz duże inwestycje (ratunkowe, za pożyczone pieniądze), jednak w mojej opinii damy radę, poradzimy sobie.

W sukurs przychodzi jej przewodniczący szwedzkiej Rady Polityki Pieniężnej (Finanspolitiska rådet) Harry Flam. Twierdzi on, że potem dla obniżenia poziomu zadłużenia nie trzeba będzie robić nic. Wystarczy, że gospodarka będzie rosła (PKB), a stosunek zadłużenia ulegnie poprawie.

Przezorność

Minister nie traci animuszu, szef RPP również, ale jeśli zaciągnąłeś wysoki kredyt, to radzę zacząć tworzyć solidny bufor finansowy. Tak na wszelki wypadek. Przyda się, gdy za kredyt przyjdzie płacić 20% rocznie.

 

Szwecja, 16 września 1992 r., Stopa referencyjna (ränta) wynosi 500%

  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net


   
 

 

Źródło: SVT...

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2020/SzwecjaNaKredyt.html