pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Fjällbacka – miejsce akcji jednej z najpopularniejszych serii kryminałów Camilli Läckberg

 

   
 

Czwartek, 20 lutego 2020 r.   00068

Szwedzi i kryminał

Skandynawskie kryminały to klasyka gatunku. Należą do najbardziej poczytnych na świecie.

Wypada wspomnieć tu słynną parę – Maj Sjӧwall i Pera Wahlӧӧ którzy w latach 1965-75 napisali 10 książek o komisarzu Martinie Becku. Ich powieści do dziś zaliczane są do najlepszych w ostatnim półwieczu.

Napisać dobry kryminał nie jest łatwo. Trzeba wyobraźni, inteligencji. Jeszcze trudniej stworzyć dla opowiadanej historii odpowiedni nastrój. Szwedzcy pisarze – jak się okazuje – są w tym mistrzami świata.

To z myślą o nich powołano Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej (Swenska Deckarakademin), która od 1982 roku przyznaje specjalną nagrodę literacką dla najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej.

Kryminały są naszym produktem eksportowym klasy Volvo, Ikea czy H&M – deklaruje Akademia.

I tak, nagrodę Akademii za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku otrzymała Camilla Grebe za książkę pt. „Skuggjӓgaren”. Gratulujemy!

Historia dzieje się w Sztokholmie. W lutową noc 1944 roku znaleziono martwą kobietę przybitą do podłogi. Trzydzieści lat później w tym samym Sztokholmie w taki sam sposób zamordowano inną kobietę…

Podobno tysiące turystów odwiedzają Szwecję wiedzeni ciekawością miejsc zbrodni opisywanych w kryminałach. Ciekawe ilu czytelników odwiedzi Sztokholm po lekturze „Skuggjӓgaren”.

Niezależnie, na lutowe wieczory dobry kryminał to dobra propozycja.

nic

Szweja, anonse1

 

 

  

 

   
 

Urszula GralińskaUrszula Gralińska
ug@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2019/krym.html