Szwecja Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 
Niedziela, 28 lipca 2019 r.   00029

Klub hedonistów

W Szwecji, krainie dobrobytu, zrodził się trend i rodzą myśli podważające kult nieposkromionego konsumpcjonizmu. Trend, którego hasłem jest szwedzkie słowo "lagom" – wyrażające umiar, nie za wiele nie za mało, a w sam raz.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat Europę oczarował szwedzki Lagom – nie za wiele, nie za mało, w sam raz. Jest to filozofia skromnego – stawiającego na jakość nie ilość – życia.

Bo wiecie Państwo jak o nas mówią? – Pokolenie hedonistów, egoistów, egocentryków niezdolnych do uczuć wyższych i głębszej myśli.

Przypomnijmy, że hedonizm to sięgająca czwartego wieku przed naszą erą doktryna filozoficzna uznająca przyjemność za cel życia człowieka. Teoretycy namnożyli odmian hedonizmu do wyboru do koloru. I tak mamy hedonizm etyczny, psychologiczny, konsumpcjonizm etc. Socjolodzy przewidują, że człowiek przyszłości będzie to smutny, bo bez duszy, łowca przyjemności.

Wydaje się jednak, że pogoń za przyjemnością i mamoną już nas zmęczyła.

Dwudziestopięcioletnia studentka prestiżowej uczelni ekonomicznej w Sztokholmie Stella Björk, bohaterka powieści Johanny Nillsson, swoją wewnętrzną udrękę spowodowaną materializmem i zanikiem więzów społecznych podsumowuje – oto Szwecja dwa tysiące lat po Chrystusie. Potrzebujemy Zbawiciela.

Takie myśli rodzą się w Sztokholmie. Ale myśl, jak to myśl, przebija się przez stulecia.

nic  
  

 

 

Zoacz też: „Lagom

 

Urszula GralińskaUrszula Gralińska
ug@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2019/Hedo.html