pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Środa, 9 styczeń 2019 r.   00533

Czynsze w Sztokholmie

Jednym z tematów Nowinek na Szwecja.net jest cykl "Ile zarabia...". Podajemy tam średnie zarobki w różnych zawodach w Szwecji. Widziany z polskiej perspektywy poziom zarobków w Szwecji wygląda nadal kusząco, mimo znacznych podwyżek w ostatnich latach w Polsce. Niejeden się skusi – spakuje walizki i przeprowadzi się za morze.

I tu zaczynają się schody – trzeba gdzieś mieszkać. Szwedzki rynek mieszkaniowy różni się znacznie od polskiego i nie należy stosować polskiej kalki. Jakie są więc możliwości?

Strukturę rynku mieszkaniowego w Szwecji opisujemy na stronach Mieszkanie w Szwecji. Warto się z tym zapoznać. Tutaj ograniczę się do jedynej na ogół możliwości jaką ma do dyspozycji nowo przybyły obcokrajowiec, tzn, wynajęcia mieszkania "z drugiej ręki".

Gdy umowę najmu zawieramy bezpośrednio z właścicielem nieruchomości nazywamy ją wówczas "kontraktem z pierwszej ręki" – Förstahandskontrakt (första=pierwszy; hand=ręka). Posiadacz takiego kontraktu ma prawo, pod pewnymi warunkami, podnająć część lub całe mieszkanie kolejnemu lokatorowi. Jest to wówczas wynajem "z drugiej ręki" – Andrahand.

Na wynajęcie mieszkania z pierwszej ręki czeka się w Szwecji latami. Nowemu przybyszowi pozostaje więc ręka druga.

O ile wysokość czynszów z pierwszej ręki jest mocno regulowana, to już wynajem wtórny podlega raczej prawom rynku – wypadkowej popytu i podaży.

Według publicznych instytucji rynku mieszkaniowego uzasadnioną nadwyżką czynszu przy wtórnym wynajmie jest 10–15% powyżej czynszu pierwotnego (z pierwszej ręki). Ma to pokryć np. koszty zużycia mebli itp. Przeprowadzone w październiku 2018 r. w Sztokholmie badanie wykazało jednak, że od wynajmowanych z drugiej ręki mieszkań pobierany jest czynsz średnio... dwukrotnie większy od pierwotnego.

A wygląda to tak...

nic

 

 

  

Szwecja Sztokholm czynsze mieszkania

kr = korona szwedzka = SEK. 1 SEK ≈ 42 gr.

 

Mieszkanie w Szwecji

Rodzaje
Czynszowe, Hyresrätt, cz 1.
Czynsze w Szwecji
Gminne spółki
Zasoby mieszkaniowe

Zobacz też

Optymizm czy chciejstwo?
Tanieją mieszkania w Szwecji
Czynsze w Szwecji 2016 r.
Deflacja a bańka cenowa...
Złote czasy dla dłużników...
Bańka cenowa...

  

W woj. sztokholmskim za metr kwadratowy wynajmu z drugiej ręki w mieszkaniu czynszowym płaci się średnio 210 koron (kr) miesięcznie. Przy wynajmie wtórnym mieszkania własnościowego średni czynsz wynosi 264 kr/m2.

Narzut na cenę pierwotną, z pierwszej ręki, to średnio 104%. W centralnych dzielnicach Sztokholmu wynosi on znacznie więcej, np. na Östermalm średnio 170%.

Najtaniej można wynająć mieszkanie lub pokój w podsztokholmskim miasteczku Nynäshamn. Najdrożej w gminie Vallentuna.

 
  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

 

Nynäshamn – w tym urpczym portowym miasteczku czynsze są najtańsze w woj. sztokholmskim.

 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2019/CzynszeSztokholm.html

 
Szwecja, Sztokholm, Nynäshamn