pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
Szwedzka korrida
 

Niedziela, 14 października 2018 r.   00038

Koniec Aliansu?

Próba znalezienia większości zdolnej utworzyć rząd w Szwecji nie powiodła się. Ulf Kristersson (M), któremu powierzono misję zaproponowania odpowiedniej koalicji przyznał się do porażki.

Minął już miesiąc od wyborów w Szwecji, blisko trzy tygodnie od obalenia lewicowego rządu Stefana Löfvena (S) oraz niemal dwa tygodnie od powierzenia misji tworzenia nowego rządu przywódcy prawicowej partii Moderata, Ulfowi Kristerssonowi. Dzisiaj Kristersson przyznał się do porażki – i poddał się.

Jego pomysł utworzenia koalicji rządowej z czterech partii Aliansu nie miał nigdy szansy powodzenia. Alians ma po prostu za mało mandatów w riksdagu, 143. Dlatego Kristersson szukał poparcia u... Socjaldemokratów – których rząd właśnie obalił. Szukał oczywiście daremnie.

nic

Szwedzka korrida.
Dwa równoważne bloki partyjne, lewicowy i prawicowy, walczą o władzę. W środku nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która ma w swoim ręku rostrzygnięcie.

 

  

Szweca, podział mandatów w parlamencie

Podział mandatów w szwedzkim parlamencie, riksdagu.
Od lewej: V Komuniści, S Socjaldemoraci, MP Zieloni, SD Szwedzcy Demokraci, L Liberałowie, C Center, KD Chadecja, M Moderaci.

Zmarnowana szansa

Jedyną realną szansą na utworzenie rządu przez Alians jest uzyskanie choćby biernego poparcia partii Szwedzcy Demokraci, SD. Ci są gotowi go udzielić pod pewnymi warunkami. Jednak przywódcy Aliansu odrzucają wszelką zależność od SD, odwołując się do konfliktu bliżej nieokreślonych "wartości".

Problem w tym, że innej możliwości na utworzenie stabilnego rządu nie ma. Lewica ma w riksdagu 144 mandaty, Alians 143, a SD 62. Żaden z bloków partyjnych nie jest w stanie wygrać głosowania nad swoją propozycją o ile SD jej nie zaakceptuje. Odnosi się wrażenie, że przywódcy Aliansu mają problem z prostą arytmetyką.

Wymyślili więc sobie, że najpierw – z pomocą SD – przegłosują swojego marszałka riksdagu. Potem, również dzięki głosom SD wyrażą wotum nieufności dla urzędującego lewicowego rządu Stefana Löfvena, a potem będą żebrać u niego o pomoc w utworzeniu własnego rządu.

Szwecja Alians

Przywódcy partii Aliansu, od lewej: Ebba Busch Thor KD, Ulf Kristersson M, Annie Lööf C, Jan Björklund L. Zdjęcie dobrze ilustruje pęknięcie wewnątrz Aliansu. Foto Stina Stjernkvist.

Do takiego rozwiązania dążyła przede wszystkim szefowa partii Center, Annie Lööf. Również Liberałom podobał się pomysł by Socjaldemokraci sami pozbawili się władzy. Mniejszy entuzjazm wykazywali Moderaci i chadecy z KD.

Głównym celem polityki partii Center oraz Liberałów ma być izolacja narodowców, Szwedzkich Demokratów. Nie dobro kraju, a wykluczenie 1,1 miliona szwedzkich obywateli – tylu głosowało na SD.

Ostatnią deską ratunku dla Kristerssona była propozycja utworzenia mniejszościowego rządu pod wodzą Moderatów i ewentualnie z udziałem KD. Taki rząd mógłby istnieć tylko przy pełnym wsparciu dwóch pozostałych partii Aliansu, C i L oraz przy pewnej przychylności SD.

Jednak i na tą propozycję C i L zareagowali odmownie. Wszelka zależność od SD działa na nich jak płachta na byka. W ten sposób Kristersson doszedł do ściany. A być może Alians również.

 
Szwedzkie partie polityczne
w riksdagu

C Center

KD Chadecja

L Liberałowie

M Moderaci

MP Zieloni

S Socjaldemoraci

SD Szwedzcy Demokraci

V Komuniści

Zobacz też Partie...

Koalicja rządząca: S+MP
  ptrzystawka V

Alians: M+C+L+KD

Poza blokami: SD

Szwecja, Jimmie {kesson, SD.

Jimmie Åkesson, SD.

  

Co dalej?

Jutro marszałek riksdagu przeprowadzi kolejną rundę rozmów z przywódcami partii riksdagu, po której misję szukania większości rządowej przekaże prawdopodobnie obecnemu premierowi rządu przejściowego, Stefanowi Löfvenowi (S).

Dobra wiadomość jest taka: jemu też się nie uda.

   
 

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/koniecAliansu.html