pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Niedziela, 29 lipca 2018 r.   00055

Susza w portfelach

Konsekwencje morderczych upałów w Szwecji oraz towarzyszącej jej suszy wykraczają znacznie poza pożary lasów i związane z nimi straty materialne ich właścicieli. Skutki suszy, braki wody i zniszczone plony, odczujemy wszyscy – we własnych kieszeniach. Już wkrótce wzrosną ceny wielu produktów.

Prąd

Z powodu klęski upałów wzrosną w Szwecji ceny wielu produktów. Na pierwszy ogień pójdą ceny prądu. Klienci, którzy mają ruchomą cenę prądu zapłacą za lipiec dwa razy więcej niż rok wcześniej. Posiadacze domków jednorodzinnych muszą liczyć się z rocznym wzrostem kosztów energii średnio o około 7000 sek (). Nieco łagodniej los potraktuje mieszkańców domów wielorodzinnych. Ci zapłacą średnio "tylko" o 2300 koron () więcej w obecnym roku.

Szwedzki rynek energii elektrycznej jest mocno uzależniony od wydajności elektrowni wodnych. Blisko połowa szwedzkiego prądu pochodzi z takich właśnie elektrowni, zbudowanych na licznych rzekach w północnej części kraju. Obecnie w Szwecji pracuje około 1800 elektrowni wodnych. Jak łatwo się domyśleć są one zależne od obfitych zasobów wody.

Szwecja

Elektrownia wodna w Ångermanland – bez wody.

nic

 

 

  

Mięso

Można się spodziewać wzrostu cen mięsa i produktów mięsnych. Susza doprowadziła do utraty plonów paszy zwierzęcej. Większość gospodarstw hodowlanych same produkuje własną paszę. Uzupełnianie braków na zewnętrznym rynku znacznie podraża produkcję.

Hodowcy zwierząt są zmuszeni do przedwczesnego oddawania trzody do rzeźni. Te natomiast nie nadążają z ubojem. Okres oczekiwania sięga nawet pół roku. Wszystko to ma wpływ na produkcję i... ceny.

Pieczywo

Susze zniszczyły w znacznym stopniu uprawy zbóż. Przewiduje się, że tegoroczne zbiory będą najgorsze od 25 lat. Bez wątpienia spowoduje to znaczny wzrost cen np. mąki, chleba i makaronów.

Na domiar złego ceny zbóż rosną też na rynkach światowych, a przy słabej obecnie szwedzkiej koronie będzie to miało nieprzyjemny wpływ na importowane produkty zbożowe oraz warzywa. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy światowe ceny zbóż wzrosły już o 25%.

   
  

Szwecja piwo

Piwo

Największym ciosem dla Szwedów będzie jednak wzrost cen piwa. Szwecja to kraj piwem płynący i oprócz kawy jest zapewne najczęściej spożywany napój przez dorosłych mieszkańców kraju.

Tegoroczne zbiory jęczmienia są najskromniejsze od wielu lat. Warzelnie odczuwają brak surowca. A to nieuchronnie prowadzi do... zwyżki cen.

Mimo to konsumpcja piwa znacznie wzrosła w tym roku. Ale tym razem nie tylko z winy suszy. Swoją rolę odegrał tegoroczny Mundial.

---

Wszystkie te spodziewane i aktualne podwyżki cen, to oczywista nieprzyjemność dla mieszkańców Szwecji. Dla zagranicznych producentów – to okazja.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/suszaCeny.html