pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
Szwecja, Gotlandia, Visby, Almedalen.
 

Poniedziałek, 9 lipca 2018 r.   00145

Almedalen 2018

Występ partii Zielonych zakończył wczoraj "polityczny tydzień" Almedalen. Almedalen, to nazwa parku w stolicy Gotlandii Visby, gdzie 50 lat temu socjaldemokrata i późniejszy premier Szwecji, Olof Palme, zainicjował tradycję politycznych wieców. Wszystkie osiem partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu – obiecywało wyborcom "guld och gröna skogar" – złoto i zielone lasy.

Oprócz polityków w Visby prezentują co roku swoje osiągnięcia i pomysły tysiące organizacji i instytucji społecznych. Jednak uwaga mediów skupia się niemal wyłącznie na politykach.

Tegoroczny festiwal polityczny był szczególnie ważny. Już za dwa miesiące jury – szwedzki naród – oceni trafność argumentów wygłaszanych w Almedalen. 9 września odbędą się w Szwecji wybory parlamentarne oraz do władz lokalnych. W Szwecji odbywają się one jednocześnie.

Szwecja, Gotlandia, Visby, park Almedalen.

Park Almedalen w Visby na Gotlandii.

Nacjonaliści w roli głównej

Każda partia miała swój dzień, choć jedna była jakby wyróżniona – Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD). O niej mówiły wszystkie pozostałe partie przez cały tydzień. Odsądzając ją od czci i wiary.

Szwedzcy Demokraci to społeczno konserwatywna partia odwołująca się do narodowego patriotyzmu. Powstała w 1988 r., a wśród jej założycieli były mroczne postacie o tendencjach szowinistycznych. Pod przywództwem Jimmiego Åkessona, partia oczyściła się z kompromitujących ją filutów i zaczęła powoli przekształcać się w partię salonową. Lecz na salony nie jest nadal wpuszczana. Na przykład Jimmie Åkesson jest jedynym przywódcą partii zasiadającej w riksdagu, który nie jest zapraszany na Bal Noblistów. Komuniści są.

nic

Średniowieczne Visby, stolica Gotlandii; oznaczony park Almedalen.

 

 

  

Szwedzcy Demokraci postulują wyjście Szwecji z Unii Europejskiej.

W 2010 r. SD przekroczyła po raz pierwszy 4-procentowy próg wyborczy i weszła do riksdagu uzyskując 5,7% poparcia wyborców oraz 20 mandatów poselskich. Od tamtego czasu partia stale poprawia swoje wyniki. W niektórych sondażach partia przeskoczyła już swego dotychczasowego konkurenta na prawicy – partię Moderatów, M. Teraz ma już na muszce rządzących zazwyczaj jak i obecnie Socjaldemokratów S. W niektórych ich ustrzeliła.

Szwecja.

Sondaż firmy Sento, maj, czerwiec 2018 r. SD największą partią kraju.

Jaki rząd po wyborach?

Blady strach padł na szwedzką klasę polityczną. Wszystko wskazuje na to, że po wyborach Szwecja znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji parlamentarnej. Dziś nie można już wykluczyć, że SD wygra wybory. Problem w tym, że zwycięzca nie będzie miał szans na sformowanie rządu.

Opcja rządu mniejszościowego też nie wchodzi w rachubę. Szwecja ma wprawdzie długą tradycję rządów mniejszościowych. Również obecny jest takowym. Ale takie rządy były zawsze mniej lub bardziej oficjalnie wspierane, co najmniej w głosowaniach, przez te czy inne partie współpracujące lub nawet partie opozycji. SD nie może na to liczyć. Cała obecna kasta władzy będzie przeciwko nim.

Tegoroczne dyskusje w Almedalen toczyły się w cieniu groźby parlamentarnego kryzysu po wyborach. Cały establiszment partyjny atakował SD każdego dnia: SD to rasiści, kseno- i wszelkie inne foby, wrogowie Unii, kobiet oraz wolności... dzieci z łona matki. Prawica i lewica mówiła nagle jednym głosem. Coś ich widać łączy.

Palmę pierwszeństwa zdobył jednak Jan Björklund. Szef Liberałów, partii skrajnie anty chrześcijańskiej, który na scenie modlił się do Unii Europejskiej o porażkę SD w wyborach.

Jan Björklund, Almedalen 2018

No, ten to odjechał! Jan Björklund, szef ateistycznych Liberałów modli się do UE.

 
Szwedzkie partie polityczne
w riksdagu

C Center

KD Chadecja

L Liberałowie

M Moderaci

MP Zieloni

S Socjaldemoraci

SD Szwedzcy Demokraci

V Komuniści

Zobacz też Partie...

Koalicja rządząca: S+MP
  ptrzystawka V

Alians: M+C+L+KD

Poza blokami: SD

Szwecja, Jimmie {kesson, SD.

Jimmie Åkesson, SD.

 

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/Almedalen.html