pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
Szwecja, horror czy nadzieja
 

Sobota, 9 czerwca 2018 r.   00171

Horror czy nadzieja?

Wrześniowe wybory parlamentarne w Szwecji zapowiadają się ciekawie. Choć wielu w tym wypadku woli określenie – horror. Sondaż po sondażu wskazuje na spadek popularności zasiedziałych partii riksdagu – szwedzkiego parlamentu. Jest tylko jeden zwycięzca – nacjonaliści.

Nacjonalistyczna partia Sverigedemokraterna SD (Szwedzcy Demokraci) zdobywa coraz to większe zaufanie wyborców. W majowym badaniu opcji politycznych, przeprowadzonym przez SCB – szwedzki GUS – uzyskali oni 18,5% uznania. To przyrost o 3.7 punkta procentowego od listopada 2017 r. Na pytanie: "Na jaką partię byś zagłosował, gdyby wybory były dzisiaj?" odpowiedziało około 5000 osób.

nic

 

 

  

W tym samym czasie, listopad 2017 – maj 2018, rządzący Socjaldemokraci stracili 4,3 punkta, uzyskując uznanie zaledwie 28,3% respondentów. Ale z tego "zaledwie" powinni się cieszyć...

Nowy szok

W parę dni później ogłoszono wyniki sondażu firmy Novus, przeprowadzonego w dniach 14 maja 6 czerwca 2018 r. Sussarna – tak pieszczotliwie nazywa się w Szwecji Socjaldemokratów – uzyskali tu już tylko 23,8%, tracąc kolejne 3,1 pp. Ale na tym nie koniec...

Prawdziwy horror to dalszy wzrost popularności Szwedzkich Demokratów. Tym razem uzyskali oni 21,9% poparcia, detronizując jednocześnie partię Moderatów z pozycji drugiej co do wielkości partii politycznej w Szwecji.

Moderaci, nazywani partią prawicową, byli jak dotąd tradycyjnym konkurentem Socjaldemokratów w walce o władzę. Jeżeli ci ostatni czasem władzę tracili, to na ogól na korzyść tych pierwszych. Teraz jednak następuję zmiana... być może. Głównym zagrożeniem dla obu partii zaczynają być szwedzcy antysystemowi nacjonaliści.

Szwecja ranking partii maj-czerwiec 2018

Ranking szwedzkich partii politycnych z początku czerwca 2018 r.; porównanie do maja.

 
Szwedzkie partie polityczne
w riksdagu

C Center

KD Chadecja

L Liberałowie

M Moderaci

MP Zieloni

S Socjaldemoraci

SD Szwedzcy Demokraci

V Komuniści

Zobacz też Partie...

Koalicja rządząca: S+MP
  ptrzystawka V

Alians: M+C+L+KD

Poza blokami: SD

 

  

Nowicjusz w riksdagu

Po raz pierwszy do riksdagu Szwedzcy Demokraci weszli po wyborach 2010 roku. Otrzymali wówczas 5,7% poparcia wyborców co dało im 20 mandatów poselskich w riksdagu.

Dochodziło wówczas do zabawnych scen. Podczas wieczoru wyborczego państwowa telewizja SVT zapraszała przywódców partyjnych do komentowania wyników wyborów. Gdy do studia przybył przewodniczący komunistów Lars Ohly nastąpiło zamieszanie. Ohly utknął w korytarzu. Nie chciał wejść do pokoju charakteryzacji, bo tam siedział szef SD Jimmie Åkesson. A Ohly, komunista i internacjonalista, nie mógł przebywać w jednym pokoju z nacjonalistą.

Ale i inne szwedzie partie polityczne riksdagu nie podejmowały żadnej dyskusji z nowicjuszem. Ich przywódcy nie mieli problemu baraszkowaç na telewizyjnych kanapach razem z komunistą, spadkobiercą ideologii terroru i ludobójstwa, ale już z szefem Szwedzkich Demokratów to już nie. Zamiast argumentów przeciwko SD używano jedynie wyzwisk – ksenofoby, islamo- i wszelkie inne foby, rasiści, populiści, itp.

Wyrośnięty ośmiolatek

Teraz jednak, po kilku latach, z ulubionego chłopca do bicia szwedzkich polityków i mediów, SD wyrosło na drugą siłę polityczną kraju. Podnoszone przez nich tematy – polityka imigracyjna, integracja imigrantów, przestępczość, zanik wartości kulturowych Szwecji – zostają krok po kroku podkradane przez inne partie, zwłaszcza przez Socjaldemokratów i Moderatów. Zarówno jedni jak i drudzy prześcigają się teraz w obietnicach ograniczenia imigracji oraz zrobienia porządku z przestępcami.

Taka zmiana kursu tradycyjnych partii politycznych Szwecji doprowadziła do innego postrzegania Szwedzkich Demokratów przez wyborców. SD są dzisiaj traktowani jako już bardziej "normalna" siła polityczna kraju, a nie jak kiedyś, jak banda nazioli zalatujących Cyklonem B.

 

Szwecja, Jimmie Åkesson 2010

Jimmie Åkesson w noc wyborczą 2010 r.

 

  

Na pozytywny obraz partii ma też bez wątpienia polemiczny talent jej przywódcy Jimmiego Åkessona. W debatach mówi swobodnie, bez agresji i celnie punktuje adwersarzy. Potrafi też zgrabnie ośmieszyć lub zawstydzić przeciwnika.

Gdy w debacie wszystkich przywódców partyjnych partii riksdagu, podczas dyskusji na temat imigracji premier Stefan Löfven (S) zaczął mówić nie na temat, Åkesson wymownie załamał ręce – sala wybuchnęła śmiechem. Premier próbował wyjść z niezręcznej sytuacji, upierając się przy swoim wątku – i pogrążał się tym bardziej.

Åkessona wygrał całą debatę – ocenili potem widzowie i niechętnie przyznały media.

W telewizyjnym pojedynku z szefem Moderatów, Ulfem Kristerssonem, Åkesson wypominał mu, że Moderaci również nie podejmują dyskusji z SD, mimo że w wielu punktach obie partie mają teraz zbieżne propozycje. Kristersson tłumaczył się mętnie, smęcąc coś o niesprecyzowanych wartościach. Jednak Åkesson dobił go krótkim strzałem – "Nawet Północna Korea rozmawia z Południową". Kristersson zamilkł.

 

Szwecja przepływy wyborców

Przepływy wyborców innych partii do Szwedzkich Demokratów od wyborów 2014 r. do maja 2018 r.,
% elektoratu.

Szwecja, partie

 

Przepływy wyborców między partiami w okresie od listopada 2017 do maja 2018 r., % elektoratu.

Szwecja, polityka, transfery wyborców.

  SZWECJA, JIMMIE Åkesson, SVERIGEDEMOKRATERNA

Jimmie Åkesson.

  

Widmo przebudowy

Już dzisiaj Sverigedemokraterna mają pozycję języczka u wagi w szwedzkim parlamencie. Ani prawica ani lewica nie jest w stanie przegłosować niczego, bez co najmniej biernego poparcia SD.

Decydujące o losach kraju, tradycyjne bloki polityczne idą łeb w łeb. Na zdobycie samodzielnej przewagi żaden z nich nie ma szans. A na domiar niepewnego...

Popularność Szwedzkich Demokratów wyraźnie rośnie. Od największej szwedzkiej partii, rządzących obecnie Socjaldemokratów, dzieli ich już tylko 1,9 punkta procentowego. Wygląda na to, że przed nami poważna przebudowa szwedzkiej sceny politycznej...

Dla jednych to horror dla innych nadzieja.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/horror.html