pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Piątek, 27 kwietnia 2018 r.   00053

Jak być długo królem

Miłościwie nam panujący król Szwecji Carl XVI Gustav (Karol XVI Gustaw) pobił dziś rekord długości... zasiadania na tronie. Poprzedni rekord należał do króla Magnusa Erikssona, który panował w Szwecji przez 44 lata i 222 dni. Władzę stracił w 1364 roku. Pobicie jego rekordu królowania zajęło więc całe 654 lata!

Mimo tak szacownego jubileuszu nie przewiduje się z tej okazji jakichś szczególnych uroczystości. Okazja do złożenia gratulacji w pakiecie będzie w poniedziałek 30 kwietnia. Wówczas król obchodzi swoje 72 urodziny.

Przepis na długowieczne królowanie podaje szwedzka telewizja SVT. Wskazuje ona pięć rzeczy, których należy unikać by długo zasiadać na tronie.

Po pierwsze
– unikaj balów maskowych. Tej przestrogi nie posłuchał Gustaw III i zginął z ręki zamachowca podczas balu maskowego 29 marca 1792 r.

Po drugie
– nie szarżuj konno w gęstej mgle, zwłaszcza gdy jesteś krótkowidzem i znajdujesz się w pobliżu Lützen w Niemczech. Taki błąd popełnił 6 listopada 1632 roku Gustaw II Adolf – i zginął.

Gustaw JJ Adolf, śmierć w bitwie pod Lutzen

Śmierć Gustawa II Adolfa w bitwie pod Lützen. Fragment obrazu Carla Wahlboma z 1855 r.

Trzecia przestroga...
dotyczy religii. Od czasów reformacji szwedzcy monarchowie muszą być protestantami. Ten wymóg złamał Zygmunt III Waza i został zdetronizowany jako król Szwecji w 1599 roku. Pozostało mu jednak inne królestwo – Polska. Jako jedyny z wymienianych tu historycznych królow Szwecji zmarł śmiercią naturalną.

Szwecja, Mariefred, Gripsholm

Zamek Gripsholm w Mariefred niedaleko od Sztoholmu. Tu więzieni byli rodzice Zygmunta III Wazy – Katarzyna Jagiellonka i Jan III Waza. Tutaj też urodził się przyszły król Polski i Szwecji.

nic Szwecja, król Karol XVI Gustaw

Król Szwecji, Karol XVI Gustaw. Najdłużej panujący monarcha w historii kraju.


Szwecja Gustaw III
Strój na bal maskowy Gustawa III, na którym został zastrzelony.

 

 

  

Czwarte
– bądź ostrożny w dniu semli. Semla to taka słodka bułka wypełniona masą migdałową i bitą śmietaną. Owszem – jedna, dwie, max trzy. Ale nigdy 14 jak to zrobił król Adolf Fredrik w 1771 roku. To był ostatni dzień semli w jego życiu...

Na koniec
– unikaj grochówki gdy trafisz do więzienia. Nie wiedział o tym Erik XIV. Został uwięziony i zmarł ponoć od zatrutej grochówki w 1577 roku. Tak przynajmniej głosił Samuel von Pufendorf w dziele "Continuirte einleitung", wydanym drukiem 1686 roku. Wielu historyków z XVIII i XIX wieku potwierdzało tą teorię. Późniejsi historycy jej zaprzeczali. Kontrowersje wokół grochówki trwają do dziś.

 

Szwecja, semlor

Szwedzkie semle. Dwa takie talerze mogą zmienić losy królestwa.

Równie niebezpieczna potrafi być grochówka, zwłaszcza gdy się ją przyprawi... arszenikiem.

  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/JakBycDlugoKrolem.html