pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Czwartek, 5 kwietnia 2018 r.   00086

Szwedzi inwestują w akcje

Trzymanie oszczędności na koncie bankowym, to przy dzisiejszym zerowym poziomie oprocentowań kosztowne lenistwo. Blokada pieniędzy na lokacie daje w najlepszym wypadku 1,1% na rok i to tylko w niszowych, lokalnych bankach. Dlatego, ten komu zbywa co nieco na gotówce – ucieka na giełdę.

1,8 miliona Szwedów posiada akcje – wylicza Euroclear Sweden w świeżym raporcie o stanie inwestowania w akcje w Szwecji w 2017 r. To przy ludności ≈10,2 miliona oznacza, że blisko 18% Szwedów to giełdowi inwestorzy. Co do ilości poszczególnych posiadaczy akcji stanowi to aż 86%. Reszta inwestorów to szwedzkie (2%) i zagraniczne (12%) firmy i instytucje.

Jednak to te ostatnie posiadają znacznie większą liczbę głosów w przedsiębiorstwach, gdyż posiadają znacznie więcej akcji. Osoby prywatne posiadają zaledwie 11% wartości całej giełdy, natomiast szwedzkie instytucje 48% wartości, a zagraniczne 41%.

W ubiegłym, 2017 roku przybyło na sztokholmskiej giełdzie 20 522 nowych inwestorów. Trend wzrostowy utrzymuje się od 2014 r. Wcześniejsze krachy i kryzysy odstraszały skutecznie od giełdy, jednak od 2014 r. zainteresowanie rynkiem akcji jako formą oszczędności stale rośnie.

Prywatni inwestorzy posiadają w swym portfelu średnio akcje 3,8 szwedzkich przedsiębiorstw. 10 lat temu liczba ta wynosiła 2,9. Akcjonariuszami są najczęściej osoby w wieku 61/70 lat.

Spośród wszystkich firm na szwedzkiej giełdzie najwięcej akcjonariuszy, 496 434, ma szwedzko-fiński państwowy koncern Telekomunikacyjny Telia Company. Kolejne to koncern telekomunikacyjny Ericsson, banki Swedbank i SEB oraz firma odzieżowa Hennes & Mauritz.

nic

 

 

  

W ciągu ostatnich pięciu lat o 12% wzrosła ilość zagranicznych inwestorów kupujących akcje szwedzkich firm. Są to przede wszystkim inwestorzy instytucjonalni. Najwięcej zagranicznych udziałowców ma na szwedzkiej giełdzie bank Nordea, który zresztą przenosi swą główną siedzibę za granicę, do Finlandii. Choć jak mawiają Szwedzi w przypływie imperialnej nostalgii – Finlandia to nie zagranica.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/SzwedziInwestuja.html