pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Sobota, 31 marca 2018 r.   00129

Szwedzka Wielkanoc
w cyfrach

Żywność za blisko trzy miliardy złotych, tysiące ton słodyczy, masowe pielgrzymki do sklepów monopolowych oraz pogoda, która oferuje wszystko od syberyjskich mrozów po śródziemnomorskie klimaty. Tak prezentuje typową szwedzką Wielkanoc Valerie Kaspersen w gazecie Metro.

Słodycze

W czasie Wielkanocy Szwedzi pochłaniają blisko 7000 ton słodyczy, czyli około 1,4 kg na głowę – wylicza firma Axfood, właściciel wielu dyskontów żywnościowych w Szwecji, m.in. Willys, Hemköp czy Eurocash. Faworytem są cukierki sprzedawane luzem na wagę, którymi wypełnia się wielkanocne jaja – Påskägg. Szwedzkie "wielkanocne jaja" to nie produkt ptasi a papierowy. Są to okrągłe papierowe pudełka w formie jajka, bogato zdobione wielkanocnymi motywami. Takie "jaja" są sprzedawane od pokaźnych do ogromnych i należą niemal do obowiązkowych wielkanocnych prezentów – ku uciesze dentystów.

Szwecja wielkanocne jajo z cukierkami

Påskägg - tekturowe „jajo” wypełnione słodyczami.

nic

 

 

  

Kurze jaja

W czasie Wielkanocy konsumujemy dwa razy więcej jajek niż w normalny weekend. Svenska ägg – branżowa organizacja promująca narodowe jaja – przewiduje, że w te święta zjemy 2000 ton, czyli 32 milionów jajek. Najwięcej dzisiaj, w sobotę, w wigilię Wielkiej Nocy. Sześć milionów jajek na godzinę ląduje wówczas w brzuchach Szwedów – obliczają Szwedzkie jaja.

Jedzonko

Największe świąteczne zakupy robią Szwedzi w Wielki Czwartek (Skärtorsdagen). Świętowanie zaczyna się już w czwartek po południu, gdyż Wielki Piątek (Långfredagen) jest tutaj dniem wolnym od pracy. Na wielkanocne jedzonko wydadzą Szwedzi ponad 3 miliardy złotych. Wśród faworytów są jaja, śledzie łososie, ale także baranina. Całe 25% rocznej sprzedaży baraniny przypada właśnie na wielkanocny tydzień – podaje Axfood.

Pielgrzymka...

2,6 miliona Szwedów, ponad 1/4 ludności kraju, wyruszyła w 2017 r. na "pielgrzymkę" do... monopolowego – ujawnia Systembolaget. Tak nazywają się sklepy państwowego monopolu alkoholowego w Szwecji. Jest to jedyne miejsce, gdzie można kupić alkohol mocniejszy niż 3,5%. Sprzedaż przed Wielkanocą wzrasta średnio o 40% w porównaniu z normalnym tygodniem.

Na Wielkanoc 2017 r. Szwedzi wypili 1 194 litrów czystego spirytusu – według danych Systembolaget. Te jednak nie uwzględniają "prywatnej produkcji" oraz przemytu. Najczęściej kupowanym napojem w monopolu jest piwo.

Szwecja, kolejka do monopolowego


   
  

Must

Szwed musi mieć must. To tradycyjny, świąteczny bezalkoholowy (na ogół) napój, bez którego większość Szwedów nie wyobraża sobie ani Wielkanocy, ani Bożego Narodzenia. Co prawda w sklepach dostępny jest przez cały rok, ale największą popularnością cieszy się właśnie w okresach świątecznych. Około 12 milionów litrów wlewają w siebie Szwedzi podczas świąt. Czyli 1,2 litra na gardło.

Pogoda
Wielkanocna pogoda bywa... różna. Tym bardziej, że Wielkanoc jako święto ruchome przypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. Ale położona południkowo Szwecja oferuje niemal każdemu to co lubi najbardziej. W XXI wieku podczas Wielkanocy doznaliśmy już 26°C (Målilla, 200 r.) oraz –41°C (Nikkaluokta, 2008 r.). W 2011 r. Wielkanoc przypadła na 24 kwietnia. Wówczas temperatura powyżej 20°C obowiązywała w całym kraju.

Tegoroczne Święta są nadzwyczaj chłodne, od –10°C na północy do paru stopi plus na południu.

A komu mało...

Ten wsiada w samolot i leci w świat. W tym roku najczęściej na Wyspy Kanaryjskie lub do Tajlandii – podaje internetowy serwis podróżniczy Ticket. Najczęściej są to 10–dniowe wycieczki – 4 dni Świąt Wielkanocnych + 4 dni urlopu + 2 dni normalnego weekendu = 10.

 

Szwecja, must wielkanocny

  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/wielkanocCyfry.html