pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Środa, 28 marca 2018 r.   00212

Chińskie paczki

Prawdziwie socjalistyczny interes robi szwedzki rząd. By ograniczyć prywatny import tanich produktów z Chin, który stanowi dużą konkurencję dla krajowego handlu, rząd opodatkował dodatkowo paczki przychodzące do Szwecji z chińskich sklepów internetowych.

Obowiązek płacenia vatu istniał już wcześniej, ale niewielu brało go na poważnie. Od 1 marca ma się to zmienić: nie ma vatu – nie ma paczuszki.

Ściąganiem podatku ma zajmować się szwedzko-duński państwowy koncern pocztowy Postnord. W kilka tygodni zorganizowano całą machinę ściągania podatku.

Paczek z Chin przychodzi zatrzęsienie – miliony. Najczęściej są to produkty o niewielkiej wartości. I w tym sęk.

Za przesyłkę o wartości do 1500 koron trzeba zapłacić 25% vat plus "opłatę administracyjną" 75 koron (1 sek ≈ 40 gr). Droższe paczki są obciążane opłatą 125 koron – sek. W efekcie vat+opłata przekracza nieraz wartość paczki. Za produkt wartości np. 100 koron trzeba zapłacić dodatkowo 25 kr vatu + 75 kr opłaty administracyjnej co daje drugie 100 koron, czyli podwaja cenę produktu.

Wobec takiej arytmetyki, bardzo wiele osób po prostu nie odbiera swojej paczki. Wiele, tzn. około połowa adresatów, jak ujawnia Postnord. Setki tysięcy paczek zalegają pocztowe magazyny.

Każdego tygodnia na sztokholmskim lotnisku Arlanda ląduje około 600 000 paczek z Chin. Postnord transportuje je do terminalu celnego w Örebro, blisko 200 km dalej. Tu zaczyna się procedura ściągania opłat. W tym celu Postnord zatrudnił dodatkowa 550 osób.

nic

 

 

  

Ale tylko połowa adresatów płaci podatek i odbiera swoją przesyłkę. Reszta paczek... czeka na zmiłowanie, jakiś czas. Potem jest odsyłana do Chin, co znowu kosztuje duże pieniądze.

Jak dotąd szwedzkie państwo zarobiło na tym interesie 2,8 mln koron, niewiele powyżej milion złotych. Kosztów Postord wstydliwie nie podaje. Ale można sobie je wyobrazić – magazyny, transporty, administracja, 550 pracowników i na końcu zwrotna wysyłka do Chin – strach pomyśleć.

Ale za to bezrobocie spada.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakOpr. Ryszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2018/chinskiePaczki.html