pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Poniedziałek, 23 stycznia 2017 r.   00080

Moda na pucz

Szwedzka partia Moderaci, robiąca tutaj za prawicę, też nabrała ochoty na obalanie rządu. I to też – podobnie jak niedawno w Polsce – przez uniemożliwianie rządowi przegłosowania swojego budżetu.

W Szwecji jednak metoda ma być demokratyczna – umożliwia to rozkład sił w riksdagu – szwedzkim sejmie. Rząd mamy mniejszościowy, tworzony przez koalicję Socjaldemokratów i Zielonych, popieraną przez komunistów. Razem mają oni 159 szabel. Pozostałe partie opozycyjne mają ich 189, co wystarczy z nawiązką do obalenia rządu, ale...

No właśnie, jak zwykle jest cholerne "ale". Opozycja jest podzielona na blok zwany Aliansem. Składa się on z czterech partii, podaję według wzrostu: Moderaci (M), Center (C), Liberałowie (L) oraz Chadecy (KD). Razem mają oni 141 posłów, co nie wystarczy do obalenia rządu. Do udanego puczu potrzebne jest wsparcie Szwedzkich Demokratów (SD).

I tu zaczynają się schody. Od samego początku, kiedy to w 2010 roku po raz pierwszy SD weszli do riksdagu byli oni poddani mobbingowi ze strony pozostałych partii. I tak jest do dziś. Jakoś dziwnym trafem prawicowi Moderaci nie widzieli problemu we współpracy z komunistami, a ze Szwedzkimi Demokratami – ani rusz. Podejrzana sprawa.

Sverigedemokraterna – tak pisze się na Szwedzkich Demokratów w ich ojczystym języku – to partia o profilu nacjonalistycznym, odwołująca się do tradycyjnych szwedzkich wartości, niechętna obcym wpływom kulturowym, niechętna federalistycznej Unii Europejskiej. W debacie publicznej krytycznie nastawiona do aktualnej polityki imigracyjnej Szwecji, zarówno pod rządami prawicy jak i lewicy. Tak też dostają łomot i z prawa i z lewa.

Szefowa Moderatów, Anna Kinberg Batra, nazwała niedawno SD partią rasistowską. Teraz nagle wraz z tymi rasistami chce obalać rząd. Przejrzała na oczy i przyznaje, że "Nie możemy dłużej udawać, że Szwedzkich Demokratów nie ma w riksdagu". Nieźle, czyli przez sześć lat udawali.

Ale na nic to. Dwie sojusznicze partie Aliansu – Center i Liberałowie – już zapowiedziały, że nie zamierzają obalać rządu wspólnie z SD. Poza tym Batra ma raczej słabą pozycję w swojej partii. Potwierdza to najnowszy sondaż – aż połowa moderatów nie pali się do obalania rządu.

A szkoda.

nic

Szwecja, anonse

 

 

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2017/Pucz.html