pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Sobota, 21 października 2017 r.   00105

Polityczne kwiatki

Na sztokholmskiej giełdzie rozpoczął się niespokojny okres składania kwartalnych raportów. Wiąże się to zawsze z dużym napięciem. Jak finansowe wyniki firmy będą lepsze od przewidywanych – akcje pójdą w górę. Jak gorsze – wręcz odwrotnie. Na tej huśtawce można sporo zarobić... albo stracić. I tak co trzy miesiące.

Napięcie rośnie również w szwedzkiej polityce. Za rok Szwedzi wybiorą nowy skład swojego parlamentu – riksdagu. Partie polityczne już teraz rozpoczynają uwodzicielskie kampanie. Zwołują kongresy. na których wypracowują swoje polityczne cele i wyborcze akcenty. Wszystko po to by przekonać nas, że to właśnie oni zapewnią nam świetlaną przyszłość... i zyski na giełdzie. I tak co cztery lata.

Moderaci

Tydzień temu odbył się kongres wiodącej partii opozycyjnej Moderatów. Partia przechodzi duże przemiany. Po fatalnych rządach Anny Kinberg Batra i znacznej utracie poparcia wyborców partia zmieniła właśnie wodza. Jest nim teraz doświadczony działacz partyjny Ulf Kristersson.

Drobny, ruchliwy o sympatycznej aparycji i dużych zdolnościach debatorskich, sprawdzonych już w niedawnej debacie telewizyjnej wszystkich szefów partii riksdagu. Został on nawet okrzyknięty zwycięzcą przez niektórych komentatorów, mimo że był to jego debiut w tej roli.

Teraz Ulf przemeblowuje partię pod względem organizacyjnym i ideowym. Szczególnie interesujące jest to ostatnie. W razie wygrania wyborów przez Alians – blok współpracy czterech partii centro prawicowych*, to Kristersson, jako szef największej partii Aliansu, zostanie premierem. Warto więc wiedzieć jakie to fiołki kwitną w jego głowie.

nic

 

 

  

Ulf Kristersson

Ulf Kristersson (M)

Pewien sygnał daje odpowiedź Kristerssona udzielona reporterowi szwedzkiej państwowej telewizji SVT. Na pytania: Czy czujesz się spokojny z Donaldem Trumpem w Białym Domu? Odpowiedział bez wahania: Nie, gdyż myślę, że on reprezentuje wartości, dalekie od tych, które ja wyznaję (Nej, för jag tycker att han står för värderingar som är långt ifrån vad jag står). Tak więc przywódcy największej partii opozycyjnej w Szwecji, partii zwanej prawicową, obca jest obrona wartości cywilizacji zachodnio chrześcijańskiej. Ładne kwiatki.

Aż tu nagle...

Moderaci postanowili odciąć się od obowiązkowej polityki multi kulti i nieograniczonego importu obcych kulturowo imigrantów. Partyjny zjazd podjął parę radykalnych decyzji, m.in.:

Zaostrzenie polityki migracyjnej
– Wymaganie znajomości języka oraz wiedza o kraju;
– Obywatelstwo będzie można odwołać w przypadku stwierdzenia podania fałszywych danych lub przekupstwa;
– Stałe prawo pobytu otrzymają tylko osoby utrzymujące się samodzielnie;
– Łączenie rodzin tylko gdy imigrant zapewnia ich utrzymanie;
– W sytuacjach kryzysowych odsyłanie azylantów do innego, bezpiecznego kraju.

Radykalnie jak na "Umiarkowanych". Trump by się nie powstydził.

Większość tych pomysłów jest "wypożyczonych" od nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci, SD. I to całkiem bezwstydnie, przy jednoczesnym odsądzaniu tych ostatnich od czci i wiary, i obrzucaniu ich wszelkimi wyzwiskami – rasiści, naziści, kseno- i każde inne foby. Przejmując im postulaty Kristersson próbuje odzyskać tą cześć wyborców, która z Moderatów na SD przeniosła swe nadzieje na obronę kraju przed muzułmańską nawałą.

 
Szwedzkie partie polityczne
w riksdagu

C Center

KD Chadecja

L Liberałowie

M Moderaci

MP Zieloni

S Socjaldemoraci

SD Szwedzcy Demokraci

V Komuniści

Zobacz też Partie...

Koalicja rządząca: S+MP
  ptrzystawka V

Alians: M+C+L+KD

Poza blokami: SD

 

  

Moderaci chcą zwiększyć wydatki na obronność do 2% PKB w ciągu 10 lat oraz przywrócić na nowo pobór powszechny. Ograniczenie maksymalnej szybkości na drogach należy podnieść do 130 km/godz. a ograniczenia w wysokości czynszu za wynajem mieszkań trzeba złagodzić – twierdzi partia.

Teraz trwa kongres Chrześcijańskich Demokratów – i nowe sensacje.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2017/Kwiatki.html