pil Szwecja / Nowiny / ... Szwecja.net
 

Wtorek, 17 pażdzernika 2017 r.   00257

Koniec abonamentu RTV
w Szwecji?

20 grudnia 2016 roku szwedzki rząd zlecił parlamentarnemu zespołowi wypracowanie nowego systemu finansowania mediów państwowych. Powstały w ten sposób komitet przedstawił swój raport 16 października 2017 roku.

Na 246 stronach mieści się analiza dotychczasowego systemu, aktualnych potrzeb i tendencji, propozycja niezbędnych zmian legislacyjnych oraz nowego sposobu finansowania państwowych mediów, tzw. Public service. Zmiana ma być radykalna.

Obecny, abonamentowy system działa podobnie jak w Polsce – płaci się za samo posiadanie sprzętu umożliwiającego odbiór programów radia lub telewizji. Każdego posiadacza takiego aparatu kosztuje to 2340 koron rocznie, około 1036 zł. Oplata jest obowiązkowa, ale mimo to nie płaci jej 11–15% posiadaczy odbiorników.

Po szwedzkich osiedlach biega abonamentowa "policja" z antenkami wykrywając nieopłacane aparaty. Potrafią zastukać wieczorami do domu i zażądać zgłoszenia odbiornika. Wszystko to kosztuje więcej niż smakuje.

Dodatkowym problemem jest też to, że coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego odbioru programów i ogląda je za pomocą komputera, tabletu czy smartfonu. Powoduje to stały spadek wpływów do kasy Radiotjänst i Kiruna AB – firmy ściągającej abonament. Oblicza się, że około milion mieszkańców Szwecji ogląda telewizję lub słucha radia wyłącznie poprzez internet.

nic

 

Szwecja. Radiotjänst

 

Logotyp Radiotjänst i Kiruna AB (Serwis Radiowy w Kirunie SA) – przesięborstwa administrującego ściąganie opłat RTV.

 

  

Szwecja, Sztokholm KoknästornetWieża telewizyjna Kaknes w Sztokholmie (Kaknästornet). Zobacz YT...
Foto Richard Ryan.

Parę lat temu Radiotjänst próbowała objąć opłatą również te urządzenia, ale po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z czerwca 2014 roku musiano się z tego wycofać.

Teraz komitet proponuje zrezygnować z dotychczasowej opłaty RTV. Od 2019 roku komitet proponuje wprowadzić indywidualną opłatę w formie podatku, która będzie pobierana od wszystkich osób powyżej 18 roku życia. Podatek ma wynosić 1% od bazy podatkowej osobistych przychodów, z tym że obliczeniowy dochód ma wynosić maks 13 600 koron miesięcznie (≈6000 zł/m). Blisko 70% Szwedów powyżej 18 lat ma taki lub wyższy dochód.

Maksymalna opłata miała by więc wynosić 1308 sek/rok – na osobę(!), a nie jak dzisiaj 2340 sek rocznie na gospodarstwo domowe, bez względu na to ile osób w nim mieszka. Gospodarstwo zamieszkałe przez dwie dorosłe osoby straci na tym około 10%, a single zyskują ponad 1000 sek rocznie.

   
  

Zaletą takiego systemu – z punktu widzenia państwa – będzie niemożność unikania tej opłaty. Będzie ona pobierania automatycznie jak podatek od dochodu brutto. Nie trzeba też będzie sprawdzać kto ma odbiornik i jaki – płacą wszyscy.

Z punktu widzenia konsumenta zalet nie ma żadnych.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2017/abonamentRTV.html