````
pil

Szwecja / Nowiny / ...

Szwecja.net
 

Niedziela, 26 marca 2017 r.   00166

Przed paroma laty Michał Cichecki wrócił z podróży dookoła świata, którą odbył idąc śladami Phileasa Fogga, głównego bohatera książki Juliusza Verne "W 80 dni dookoła świata". Podróż odbył samotnie, nawet bez Passepartout. Inaczej wygląda jego obecny projekt – wraz z żoną i dwoma małymi córeczkami zwiedza wybrzeże Bałtyku.

Zobacz też: Epizod I..., Epizod II..., Epizod III...

Smak Bałtyku: Epizod IV

Przez całe pokolenia Morze Bałtyckie było miejscem pracy i przyjemności, nadziei i tragedii. Jedni przybywali tam znad Morza Północnego albo Oceanu Atlantyckiego, inni przypływali wodami rzek – Torniojoki, Kemijoki, Newy, Dźwiny, Wisły czy Odry. Fiordy, klify, piaszczyste plaże, urokliwe porty, rybackie łodzie, dzika przyroda, cudowne krajobrazy – takie jest Morze Bałtyckie, ze wszystkimi tajemnicami i historiami jakie w sobie skrywa. Fascynujące miejsce dla podróżników i wczasowiczów, ale jednocześnie groźne dla zawodowych żeglarzy.

W miasteczku Flensburgu, położonym w północnej części Niemiec w pobliżu granicy z Danią, w maju 2015, pożegnaliśmy się z Morzem Bałtyckim kończąc Epizod III naszej „bałtyckiej odysei”. Dwanaście miesięcy później byliśmy tam ponownie. Zdawało się, że poprzednia wyprawa zakończyła się już dawno temu, a teraz rozpoczynaliśmy Epizod IV – podróż przez krainę Małego i Dużego Bełtu i cieśninę Sund, które poprzez Kattegat łączą Morze Bałtyckie z Morzem Północnym i Oceanem Atlantyckim.

Wyruszając z Flensburga kontynuowaliśmy zatem naszą rodzinną przygodę przez Półwysep Jutlandzki, malownicze wyspy Fionię, Mon oraz Zelandię i przez część Riwiery szwedzkiej, kończąc ją na Majorce Północy – wyspie Bornholm.

Myślę, że bardzo trudno wybrać jest najpiękniejsze miejsca tego etapu naszej podróży, bo było ich po prostu zbyt wiele. Odense – miejsce urodzenia bajkopisarza Hansa Christiana Andersena – miasteczka Faaborg i Svendborg zagnieżdżone na południowym wybrzeżu Fioni, będące jednocześnie bramą do urokliwego Archipelagu Wysp Fiońskich.

nic Rodzina Cicheckich

Rodzina Cicheckich: Michał. żona Sylwia oraz córeczki Klara i Laura.

 

 

Klify na wyspie Mon

Spektakularne kredowe klify na wyspie Mon.

Szwecja, anonse

  

Spektakularne kredowe klify na wyspie Mon na tle turkusowego Bałtyku. Określany mianem cudu inżynierii i fenomenu XX wieku majestatyczny most nad cieśniną Sund, który, obok tunelu oraz sztucznej wyspy, jest jednym z trzech elementów wchodzących w skład 16 km przeprawy pomiędzy Danią a Szwecją.

Turning Torso – wznoszący się na około 200 metrów nad ziemią neo-futurystyczny apartamentowiec w Malmo.

Plaża w miasteczku Skanor z charakterystycznymi dla wybrzeża Szwecji kolorowymi drewnianymi kabinami, Ale's Stones – utworzona z 59 masywnych głazów kamienna łódź w wiosce Kaseberga z zapierającym dech w piersiach widokiem rozpościerającym się na Morze Bałtyckie.

A przecież była jeszcze gwarna i tętniąca życiem Kopenhaga, która z jej Ogrodami Tivoli – fantastycznym parkiem rozrywki, oraz kolorowymi fasadami ciągnącymi się wzdłuż kanału Nyhavn, potrafi uwieźć każdego.

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię, a kiedy skończył formować Skandynawię, zostało Mu jeszcze trochę skał, rozpadlin i piasku – rzucił je więc w stronę Morza Bałtyckiego i, jak głosi legenda, tak powstała właśnie wyspa Bornholm, na której zakończyliśmy kolejny odcinek naszej podróży.

   

  Cicheccy Bornholm

   Nasza rodzina na wyspie Bornholm określanej mianem Perły Bałtyku bądź Majorki Północy.    
  

 

 

Szwecja, anonse

  

‘Turning Torso’ -  wznoszący się na około 200 metrów nad ziemią neo-futurystyczny apartamentowiec w Malmo

'Turning Torso' -  wznoszący się na około 200 metrów nad ziemią neo-futurystyczny apartamentowiec w Malmo.

 
  

Nyhavn w Kopenchadze

Kolorowe fasady ciągnące się wzdłuż kanału Nyhavn w Kopenhadze.

 
  

Plaża w miasteczku Skanor z charakterystycznymi dla wybrzeża Szwecji kolorowymi drewnianymi kabinami

Plaża w miasteczku Skanor z charakterystycznymi dla wybrzeża Szwecji kolorowymi drewnianymi kabinami.

 
  

Morze Bałtyckie ma multum barw, złożone jest z rozmaitych mikrokosmosów, każdy ma swoje własne oblicze, wszystkie czymś się od siebie różnią, ale razem łączą się w piękny, niepowtarzalny świat. Razem spacerujemy po jego piaszczystych plażach, podróżujemy wzdłuż jego wybrzeża, snujemy marzenia, planujemy kolejne wyprawy. A to co kochamy najbardziej, to jest zwyczajne uliczne życie, detale codzienności.

 

Hertz

Podróż dookoła Morza Bałtyckiego pomaga nam zrealizować firma Hertz.

  

Wyprawa nabiera sensu, kiedy się z niej powraca i zaczyna ją komuś opowiadać, więc teraz nadszedł czas, żeby zebrać myśli i opisać na naszym blogu to czego doświadczyliśmy. Zapraszam zatem do odwiedzenia www.dusty-dreams.org albo profilu Facebook, gdzie można poczytać o naszej podróży i obejrzeć zdjęcia. Jednocześnie wiem, że nie da się tego dobrze opowiedzieć – trzeba tam po prostu pojechać, zobaczyć, przeżyć na własnej skórze.

Jest jeszcze mnóstwo innych miejsc do odkrycia na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, i już nie mogę się doczekać Epizodu V naszej przygody. Mam nadzieję, że będziemy w drodze już za kilka miesięcy.

   
  

 

   
 

Michał CicheckiMichał Cichecki
dusty-dreams.org

 
Zobacz też:

Epizot I...

Epizot II...

Epizot III...

 

Most nad Sundem
 

Most nad cieśniną Sund – Öresundsbron – łączący Danię ze Szwecją.

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2017/smakBaltyku4.html