pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
 

Czwartek, 20 października 2016 r.   00106

Tygodniówka – edukacja monetarna w Szwecji

Dobrym zwyczajem jest w Szwecji przyzwyczajanie dzieci "od małego" do gospodarowania pieniędzmi. Rodzice wypłacają dziecku raz w tygodniu lub raz w miesiącu pewną sumę – i tyle, ani grosza więcej.

Nie ma marudzenia tata kup mi to czy tamto. Masz swoją kasę więc się rządź. Chcesz wszystko wydać od razu na czipsy? Proszę bardzo – Twoja decyzja. Ale z każdym chrupkiem szansa na rower odjeżdża w coraz bardziej siną dal.

By zaoszczędzić na bardziej wartościowe zakupy – trzeba mieć plan. Nie jest to może jeszcze "biznesplan", ale pewne jego początki. Trzeba też nauczyć się trzymać na wodzy własne pożądania. Chrupki i owszem, ale tyko troszeczkę. Resztę przeznaczam na nową bluzkę, komórkę, rower. Pewną część z każdej tygodniówki oszczędzam, tworząc finansowy zderzak lub kapitał inwestycyjny.

Szwecja, tygodniówka

Brzmi to być może zbyt poważnie jak na dziecięcą główkę. Jednak pewne przyzwyczajenia nabyte w młodości przydadzą się bardzo w wieku dorosłym. Dobrze ilustruje to pewne zdarzenie. Jadłem kiedyś pizzę w restauracji w towarzystwie kilku Szwedów. Jednym z nich był młody stolarz. Do pizzy piwko, potem drugie. Gdy zapytałem czy zamówimy trzecie stolarz odmówił. – Nie stać mnie – wyjaśnił. Zaproponowałem, że postawią mu to piwo. – Nie, dziękuję, ja mam pieniądze, ale mnie nie stać. Tu zdałem sobie sprawę, że takie zdanie jest niemożliwe w ustach polskiego młodzieńca. "Mam pienią, ale mnie nie stać" – już po dwóch piwach!

Domniemam, że stolarz przeszedł typową dla szwedzkich domów edukację monetarną – veckopenning. Tak zwie się po szwedzku tygodniówka – vecka=tydzień, penning=pieniądz. Czasem rodzice wypłacają kieszonkowe raz w miesiącu. Wówczas zwie się to månadspenning – månad=miesiąc. Jak zwał tak zwał, ważne że młody stolarz już za dziecka nauczył się gospodarzyć swoimi pieniędzmi.

Jakie kwoty dostają średno szwedzkie dzieci od swoich rodziców w formie tygodniówki lub miesią... no może miesięcznej wypłaty, miesięcznego. Sumy podaję w szwedzkich koronach, sek, 1 sek = 0,446 pln, czyli za jedną złotówkę płacimy 2,24 sek.

nic

Szwecja, anonse

  
Wiek,
lat
2015
sek/mies.
2013
sek/mies.
6–8 90 79
9–11 148 164
12–14 320 317
15–17 737 691

W 2016 roku szwedzki 12-latek otrzymuje średnio 260 sek miesięcznie. Od roku 1986 średni dochód 12-latków wzrósł o 73% licząc wg. cen stałych i uwzględniając inflację. Podobnie wzrosły dochody dorosłych w tym czasie. Dzisiaj muszą oni przepracować 2,1 godziny by zarobić na miesięczne dla dziecka. W 1986 roku było to 2,3 godziny.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

 

 

 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/XXX.html