pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
 

Piątek, 30 września 2016 r.   00012

Mieszkanie+ po szwedzku

Jedna czwarta mieszkańców Szwecji wynajmuje swoje lokum od właściciela nieruchomości. Jednak mieszkań pod wynajem jest zbyt mało i czas oczekiwania na nie to wiele lat.

Brak mieszkań czynszowych – hyresrätt – powoduje również stały wzrost czynszów. Mimo że ich wysokość jest mocno regulowana i ograniczana prawem, osiągają one ogromne rozmiary. Za mieszkanie wynajmowane bezpośrednio od spółki komunalnej w Sztokholmie trzeba płacić średnio ponad 55 zł za m2 miesięcznie.

Czynsz zabiera często połowę miesięcznej pensji. W dodatku na mieszkanie czynszowe czeka się wiele lat, nawet 10–20. Dlatego kwitnie rynek tzw. wynajmu z drugiej ręki (andrahand). Oznacza to, że właściciel kontraktu z pierwszej ręki – od właściciela nieruchomości – podnajmuje mieszkanie osobie trzeciej. To trzeba już liczyć się z czynszem około 100 zł/m2 miesięcznie.

Jeszcze gorzej mają nieszczęśliwcy, którzy są zmuszeni wynajmować tylko sublokatorski pokój. Taka desperacja kosztuje już średnio 130 zł/m2 każdego miesiąca (1zł≈2,2 sek).

Peter Eriksson, zielony

Peter Eriksson (MP) zapowiada szwedzką wersję programu Mieszkanie+.

nic

Szwecja, anonse

 

  

Plan Erikssona

Od pewnego czasu ruszyło w Szwecji budownictwo mieszkaniowe z mieszkaniami czynszowymi. Dodatkową stymulacją ma być "plan Erikssona". Peter Eriksson (MP) to minister ds. mieszkalnictwa w obecnym rządzie.

Już w ubiegłym 2015 roku rząd lansował dotacje dla czynszowego budownictwa mieszkaniowego na lata 2016–2019. Przeznaczono na nie około 5,13 mld zł. Dotychczas jednak nie wypłacono ani korony. Dlaczego? Zabrakło odpowiednich przepisów.

Są i przepisy

Trochę czasu to zajęło – mamy rząd koalicyjny socjaldemokratów i zielonych, więc to zrozumiałe – ale w końcu są i przepisy. Sprecyzowano warunki otrzymania dotacji. Właściciele nowych bloków czynszowych muszą utrzymywać niższe czynsze od "rynkowych". Np. czynsz za mieszkanie 77 m2 w województwie sztokholmskim nie może być większy niż... 4 220 zł/miesiąc (ok. 9300 sek). Jedynka 35 m2 ma kosztować do 2410 zł/m (5306 sek). Za każde takie mieszkanko właściciel budynku zgarnie nawet 105 000 zł dotacji (231 000).

W Geteborgu górna granica czynszów ma być niższa o 7%, a w Malme o 10%. Czynsz nie może być znacząco podniesiony przez 15 lat.

   
  

Za i przeciw

Minister Eriksson jest bardzo dumny ze swojej propozycji. Twierdzi, że dzięki dotacjom przybędzie 10 000 nowych mieszkań czynszowych rocznie. Zadowolony jest też krajowy związek mieszkańców czynszowych. Krytyczna jest opozycja oraz budowniczowie domów mieszkalnych.

Kwestia czy budować wielorodzinne domy czynszowe czy z mieszkaniami własnościowymi ma podłoże ideologiczne. Czerwoni propagują to pierwsze, a konserwatyści to drugie. Czołowi politycy jednych i drugich mieszkają w willach lub mieszkaniach własnościowych.

 

 

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/XXX.html