pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
 

Poniedziałek, 11 lipca2016 r.   00020

Co Szwedzi NATO

W Szwecji nie milkną komentarze na temat szczytu NATO w Warszawie. Delegacja szwedzka na czele z premierem Stefanem Lovfenem była zaproszona. Decyzje jakie zapadły w Warszawie bardzo pozytywnie ocenił Naczelny dowódca sił zbrojnych Szwecji Micael Bydén. W kontekście szczytu pojawiały się w szwedzkich mediach, na ogół nieprzychylnych Polsce, określenia "przełomowy, historyczny".

Ale temat NATO jest w Szwecji bardzo wrażliwy. Ostatni raz kiedy Szwecja jako państwo uczestniczyła w wojnie było to w 1814 roku. Od tamtego czasu kraj jest uważany za neutralny, choć były drobne wyjątki.

Po drugiej wojnie światowej i w okresie zimnej wojny Szwecja realizowała doktrynę "Bez aliansów w czasie pokoju by pozostać neutralnym w czasie wojny" (Alliansfrihet i fred syftande till neutralitet i krig). Szwedzka "neutralność" jest do dzisiaj definiowana tutaj jako nieprzystępowanie do międzynarodowych organizacji militarnych – alliansfrihet – dosł.: wolność od aliansów.

Szwecja, Naczelny-dowódca-sil-zbrojnych

Naczelny dowódca sił zbrojnych Micael Bydén. Foto: Jonas Gummesson

Ponad 200 lat bez wojny zawdzięcza Szwecja właśnie swojej polityce neutralności – uważa wielu. Na obu wojnach światowych ubiegłego wieku Szwecja świetnie zarabiała, handlując przez cały czas z obu walczącymi stronami, w tracie i po wojnach. Za dostawy wojenne Niemcy np. płacili Szwecji aż do połowy lat 1970–tych. Szwedzki eksport rozwijał się świetnie gdy po wojnie europejski przemysł leżał w gruzach. Gdzie dwóch się bije tam... Szwecja korzysta.

Trudno więc się dziwić, że przywiązanie Szwedów do takiej koncepcji bezpieczeństwa jest bardzo duże. Ochota do jej porzucenia jest zmienna. Wielu widzi to jak wybór między dwustu laty pokoju a obowiązkiem ryzykowania życia w obronie Albanii. W sondażach przewaga przeciwników członkostwa w NATO jest na ogół wyraźna. Zależy ona jednak od aktualnej sytuacji na świecie, a zwłaszcza w Europie.

nic

Szwecja, Finlandia  NATO Czy Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO?

 

Szwecja, anonse

 

 

  

Podczas wojny w Jugosławii o Kosowo i bombardowania Serbii w 1999 r., badania opinii publicznej wskazywały na podwójną przewagę przeciwników NATO. W pół roku później, kiedy szwedzcy żołnierze pod dowództwem NATO uczestniczyli w "misji pokojowej" w Kosowie, różnica między przeciwnikami członkostwa w Sojuszu Atlantyckim a jego zwolennikami wynosiła już tylko 7% – 35% za, 42% przeciw, reszta bez zdania.

Potem, w latach 2011-2013, zwolenników przystąpienia do NATO przybywało, aż do rosyjskiej agresji na Ukrainie. Sondaże wskazały na nagły przyrost przeciwników aliansu, z 40% w maju 2013 roku do 50% w marcu 2014 roku. Jeszcze w grudniu 2015 roku niektóre sondaże wskazywały na przewagę przeciwników. Aż tu nagle...

Na początku maja 2016 r. swój doroczny raport ogłosił Instytut SOM (Samhälle Opinion Medier / Społeczeństwo Opinie Media) przy uniwersytecie w Geteborgu. Instytut bada nieprzerwanie tendencje społeczne w Szwecji. Z raportu wynika, że ilość osób, które w 2015 roku uważały, że szwedzkie członkostwo w NATO to dobry pomysł wzrosła do 38%. Zdania przeciwnego było już tylko 31%. To po raz pierwszy zwolenników przystąpienia do Paktu Północno Atlantyckiego NATO jest większa niż przeciwników.

Ale to nie tylko społeczeństwo waha się wobec tak trudniej decyzji. Podzielone są również partie polityczne. Stosunek szwedzkich partii politycznych reprezentowanych w riksdagu w sprawie przystąpienia do NATO, jest taki:

Socjaldemokraci S, Komuniści V, Zieloni MPi Szwedzcy Demokraci SD są przeciw;
– Cztery partie bloku centroprawicowego, Aliansu – Moderaci M, Liberałowie L, Chrześcijańscy Demokraci KD oraz Partia Center C (ludowcy) – są za, choć te dwie ostatnie dopiero od jesieni 2015 roku.

   
  

Rozkład natowskich sympatii wśród wyborców poszczególnych partii wygląda tak (3-14 grudnia 2015 r.):

za NATO Za NATO,   niewiem Nie ma zdania,   Przecie Przeciw.

Szwecja wyborcy partii o NATO

 

Szwedzkie partie polityczne

Intro

Cenyroprawica, Alians
Center
Chadecja
Liberałowie
Moderaci

Lewica
Socjaldemokraci
Komuniści
Zieloni

Poza blokami
Szwedzcy Demokraci

  

Na szybkie przystąpienie Szwecji do Paktu Północno Atlantyckiego nie ma co liczyć. Rządząca obecnie koalicja Socjaldemokraci plus Zieloni, zależna od głosów komunistów, jest zdecydowanie przeciwna. Znacznie lepiej sprawa ma się w Finlandii, gdzie obecny rząd wyraża gotowość wstąpienia do NATO, ale... tylko razem ze Szwecją. I kółko się domyka.

 

Zobacz też
Szwedzka droga do NATO

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/CoSzwedziNATO.html