pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
 

Czwartek, 21 kwietnia 2016 r.   00122

Drewniowiec
– czyli jak szwedzkim ludowcom odbiło

Budowa nowych mieszkań w Sztokholmie to nie łatwa sprawa. Główną przeszkodą jest brak terenu i skrajne normy budowlane. Wszystko ma być tak piękne, ciche i bezpieczne, że w efekcie nie ma tego wcale.

Jak teren nawet się znajdzie, to są tam na ogół drzewa. A jak są drzewa, to natychmiast zjawiają się tzw. ekolodzy. Przywiązują się do drzew łańcuchami, własną piersią gotowi bronić bezdomności miasta.

Lekarstwo na na piekący brak mieszkań w stolicy Szwecji próbują znaleźć ludowcy z partii Center. Doszli oni do wniosku, że skoro nie da się w szerz, to może da się może w górę.

Odważna myśl w kraju gdzie wszystko ma być przaśne i ludowe, a miasta płaskie, przysadziste. Wieżowce są niepoprawne politycznie – kojarzą się zbytnio z Ameryką. A to w socjalistycznej Szwecji nie jest dobrze widziane... To znaczy jest, ale nie wolno się do tego przyznawać. Sztokholm jest jedną z niewielu stolic europejskich prawie zupełnie pozbawionych wieżowców.

Szwedzkim ludowcom puściły wodze fantazji. Doszli do wniosku, że rozwiązaniem gordyjskiego węzła potrzeb mieszkaniowych i ekologicznego bzika może być 40 piętrowy wieżowiec... z drewna, w środku miasta. Architekci z biura Andersa Berenssona nadali formę idei.

nic Szwecja, Sztokholm, Drewniowiec
 

Szwecja

 
  

Drewniany wieżowiec – drewniowiec – ma stanąć w centrum Sztokholmu, zbudowany nad istniejącym garażem Parkaden z lat 1960-tych. Podobnie jak jego "fundament" fasadę drewniowca ma stanowić koronkowy ornament zbudowany z cyfr. 133 metrowy wieżowiec pomieści 250 mieszkań.

Gdyby realizacja doszła do skutku będzie on bez wątpienia stanowił nowy, szwedzki cud świata.

 
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

 

 

 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/drewniowiec.html