pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
 

Niedziela, 17 stycznia 2016 r.   00013

Korupcja w Szwecji

Od tygodnia trwa w Szwecji burza medialna wywołana doniesieniami o przekrętach robionych przez władze socja­listy­cznego związku zawodowego pracowników samorządowych, tzw. Kommunal.

Związek zrzesza około pół miliona członków. Oprócz samorządowego sektora publicznego obejmuje również rolnictwo oraz Szwedzki Kościół. Związek powstał w 1910 roku i jest największym w Szwecji pod względem ilości aktywnych zawodowo członków. Kommunal jest zrzeszony w centrali związkowej LO, silnie związanej z partią Socjaldemokratów.

Popołudniówka Aftonbladet ujawniła 13 stycznia kulisy działalności związku. Okazuje się, że jest on właścicielem luksusowej restauracji Metropol Palais w centrum Sztokholmu. Współwłaścicielem lokalu jest inny socjalistyczny związek zawodowy Byggnads, budowlańców, ten sam co w 2004 r. organizował kampanie nienawiści do Bałtów i Polaków.

W Metropol Palais organizowane są przyjęcia reprezentacyjne dla władz i specjalnych gości związku. Atmosferę umilają gwiazdy porno oraz striptizu. Socjalistyczne działaczki mają szansę publicznie oblizywać ciała nagich facetów obficie biegających po scenie. Butelka szampana kosztuje tutaj ponad... 15 000 zł. Członkowie zapłacą. Co roku do związkowej kasy wpływa około pół miliarda złotych ze składek członkowskich.

Oprócz sztokholmskiej restauracji socjalistyczny związek posiada również własną wyspę na sztokholmskim archipelagu. A na niej dwie restauracje i ekskluzywny ośrodek konferencyjny. Tam, ciężko zapracowani związkowcy i obrońcy demokraci mogą zaznać relaksu i wypoczynku – całkiem darmo. Na swojej działalności restauracyjnej i konferencyjnej związek stracił już ponad 151 mln zł – członkowskich pieniędzy.

No i zaczęło się. Wystarczy wymienić tytuły kolejnych artykułów:
– Libacje za setki tysięcy koron
– Kartony wina przemycane do związkowych lokali
– Szefostwo dostaje luksusowe mieszkania w Sztokholmie
– Dymisja kasjera Kommunal – dostaje milionową odprawę.

Aż tu 15 stycznia afera dostała nowego paliwa – Wallström dostała mieszkanie od Kommunal – głosi tytuł w Aftonbladet. Margot Wallström to... socjalistyczna minister spraw zagranicznych Szwecji. W centralnym Sztokholmie na mieszkanie czynszowe czeka się 10–20 lat. To znaczy tyle czeka zwyczajny Svensson. Ale nie jego demokratyczni przedstawiciele. Wallström otrzymała kontrakt na mieszkanie po krótkiej rozmowie ze swoją psiapsiółką, Annelie Nordström, szefową Kommunal.

I to nie byle jakie mieszkanie – w pełni umeblowany penthaus, 89 m2 z dużym tarasem w centrum Sztokholmu. Tych, którzy właśnie zaniepokoili się, że czynsz zrujnuje panią minister, spieszę uspokoić. Realny koszt wynosi... 15 zł miesięcznie (!). Dokładnie 32 korony szwedzkie, 1 sek ≈ 47 gr dzisiaj. Wszystko dlatego, że wprawdzie czynsz wynosi 12 432 sek/miesiąc, to jednak minister kwituje każdego miesiąca 12 400 sek od kancelarii rządu, jako rekompensatę za "podwójne mieszkanie". Wallström jest zameldowana na stałe w woj. Värmland, gdzie ma dużą willę. Różnica wynosi więc 32 korony miesięcznie.

Chętnych do wynajęcia mieszkania czynszowego (hyresrätt) w Sztokholmie jest mnóstwo i kolejka ogromna. W 2015 r. sztokholmskie Pośrednictwo Mieszkaniowe (Bostads Förmedlingen) odnajęło w centralnej dzielnicy Kungsholmen... 16 mieszkań. Z czego czas oczekiwania wynosił 8-10 lat dla 3 mieszkań, 12-16 dla 4, 16-20 dla 5, a pozostałych 4 szczęśliwców czekała na swój kącik ponad 20 lat.

nic

 

Szwecja, anonse1

 

Szwecja, korupcja, Wallström

 

Szwecja, anonse1

  

Minister spraw zagranicznych Szwecji, Magot Wallström, zapewnia, że nie miała pojęcia ile czeka się na mieszkanie w centrum Sztokholmu.

Teraz psiapsiółki wzięły się za łby. Wallström twierdzi, że została wprowadzona w błąd i była przekonana, że mieszkanie otrzymała według kolejki. No skąd szwedzki minister może wiedzieć ile się w Szwecji czeka na mieszkanie?! Nordström odpowiada, że Margot nie zrozumiała kontraktu. Annelie kłamie – odpala Wallström przed kamerami mediów. Prawdziwy magiel.

Sprawą zajmuje się Instytut ds. Korupcji.

Margot Wallström, zanim została szefową MSZ w Szwecji, przez wiele lat byłą... komisarzem Unii Europejskiej. I to są ludzie, którzy chcą Was uczyć praworządności i demokracji.

 
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/korupcja.html