pil Szwecja / Nowiny / 2016 / ... Szwecja.net
 

Wtorek, 5 stycznia 2016 r.   00017

Szwedzkie kontrole graniczne

Szwecja wprowadziła kontrolę dokumentów tożsamości dla osób podróżujących z Danii pociągami, promami i autobusami. Kontrole wprowadzone zostały w celu ograniczenia liczby osób poszukujących azylu w Szwecji, która według rządu jest tak duża, że zagraża porządkowi i bezpieczeństwu wewnętrznemu.

Kiedy obowiązują kontrole i kogo dotyczą?

Szwecja.netRozporządzenie weszło w życie o północy 4 stycznia. Nowe prawo obowiązuje przez trzy lata. W tym czasie kontrole mogą trwać maksymalnie przez sześć miesięcy pod rząd. Wszyscy pasażerowie promów, autobusów i pociągów z Danii, którzy będą chcieli przekroczyć granicę i dostać się do Szwecji, będą musieli pokazać dowód tożsamości ze zdjęciem.

Szwecja.netWedług Öresundsinstitutet cieśninę Sund pokonuje około 95  800 osób dziennie. 74  900 przez most, a 20  900 promem między Helsinborgiem, a Helsingör. 15  200 osób dziennie podróżuje pociągiem.

Gdzie odbywają się kontrole?

Szwecja.netDla podróżujących pociągiem kontrola odbywa się na stacji kolejowej przy duńskim lotnisku Kastrup (Kopenhaga). Tam zbudowane zostały 34 stacje kontrolne, przez które przechodzą pasażerowie, kiedy zmieniają peron, aby kontynuować podróż do Szwecji.

Szwecja.netDla podróżujących autobusem kontrola ma miejsce po wejściu do autobusu po duńskiej stronie mostu. Dotyczy to linii autobusowych Swebuss, Netbuss oraz Gråhundbus 999.

Szwecja.netKierowcy zobowiązani są do pokazania prawa jazdy lub innego dokumentu tożsamości, kiedy przekraczają szwedzką kontrolę graniczną przy Lernacken (Malme).

Szwecja.netDla przekraczających cieśninę promem kontrola będzie odbywała się przy wsiadaniu i wjeżdżaniu na pokład. Dla armatora HH-ferries obowiązuje dotychczasowy rozkład, więc na pokład zdąży się dostać mniej pasażerów i pojazdów, zanim prom odbije od brzegu.

Kto przeprowadza kontrole?

Szwecja.netPrzedsiębiorstwa odpowiedzialne za transport autobusowy, pociągowy i promowy zobowiązane są do kontrolowania czy wszyscy pasażerowie mają ważne dokumenty tożsamości. Ci, którzy zaniedbają obowiązków, zostaną obciążeni karą 50  000 koron.

Szwecja.netStacja kolejowa Kastrup przez 24 godziny na dobę obsadzona będzie 150 stróżami bezpieczeństwa. Niektóre z przedsiębiorstw autobusowych również zatrudniły dodatkowy personel, podczas gdy reszta uważa kontrolę tożsamości za zadanie dotychczasowego personelu – kierowców oraz kontrolujących bilety.

Co uważane jest za dokument tożsamości?

Szwecja.netWedług policji dokument musi być "oficjalnie wydany w celu stwierdzenia tożsamości jego posiadacza", aby był uważany za ważny. Musi zawierać zdjęcie, pełne imię i nazwisko, numer identyfikacji personalnej lub datę urodzenia, numer seryjny, podpis posiadacza, okres ważności i instytucję wydającą dokument. W praktyce paszport, prawo jazdy lub międzynarodowy dowód osobisty. (Polski dowód osobisty jest ważny.)

Szwecja.netPoczątkowo dowód osobisty (ID-kort) wydawany przez Skatteverket (szwedzki Urząd Podatkowy) nie był uznawany, podobnie jak jego norweski odpowiednik. Później jednak podano, że wszystkie europejskie dowody osobiste są ważne jako dokument pozwalający na przejazd z Danii do Szwecji.

Szwecja.netPolicja wymaga także, aby przedsiębiorstwa transportowe mogły udowodnić, że kontrola została przeprowadzona, dlatego dokumenty tożsamości są fotografowane.

Co się dzieje w wypadku braku dokumentu

Szwecja.netTen kto nie posiada ważnego dokumentu tożsamości nie będzie mógł przekroczyć granicy Szwecji i musi pozostać w Danii. Przewoźnicy, którzy nie udowodnią, że przeprowadzili kontrolę tożsamości ryzykują karę grzywny 50 000 koron. Również nieletni podróżujący samotnie muszą posiadać dokument tożsamości. Nieletni podróżujący w towarzystwie co najmniej jednego rodzica, który posiada dokument tożsamości, nie muszą posiadać własnego dokumentu.

Dlaczego wprowadzane się kontrole?

Szwecja.netCelem rządu jest zmniejszenie napływu uchodźców do Szwecji. W 2015 roku podanie o azyl w Szwecji złożyło około 163  000 osób, a podejrzewa się, że duża liczba migrantów przebywa nielegalnie w kraju, nie składając podania. Rząd ocenia, że "na dzień dzisiejszy istnieje na tyle poważne zagrożenie", że uzasadnia to wprowadzenie kontroli granicznych, zgodnie z niedawno ustanowionym prawem.

Szwecja.netÖresundsinstitutet ocenia, że tylko opóźnienia, spowodowane kontrolami będą kosztowały społeczeństwo 1,6 miliona koron dziennie ponieważ podróżni będą łącznie zmuszeni poświęcać 10  400 godzin więcej każdego dnia. Instytut ostrzega także, że kontrole mogą przyczynić się do zmniejszenia wzrostu gospodarczego w regionie.

nic

Szwecja, anonse1

 

 

Szwecja, anonse1

 

 

  

 

   
 

Łucja Szreder Łucja Szreder
łs@Szwecja.net

 

Źródło: SVT.se...

   
 

Bezpośredni link do tej strony, poleć znajomym:
http://szwecja.net/NOW/fs-now/2016/kontroleid.html