pil Szwecja / Nowiny / 2015 / ... Szwecja.net
 

Sobota, 26 grudnia 2015 r.   00009

Raz na 624 lata

Tyle właśnie lat minęło od czasu gdy Szwecja otrzymała swojego pierwszego świętego. Była nią Św. Brygida, w Europie zwana nawet Brygidą Szwedzką. W roku 1391 została ona ogłoszona świętą przez papieża Bonifacego IX. Teraz jednak Św. Brygida utraci tytuł jedynego szwedzkiego świętego.

Papież Franciszek zapowiedział, że szwedzka emigrantka Maria Elżbieta Hesselblad zostanie wkrótce wyniesiona na ołtarze. Urodzona 4 czerwca 1870 w Szwecji jako Maria Elisabeth Hesselblad. Jak wówczas wszyscy w skrajnie protestanckiej Szwecji, z automatu była przypisana do wyznania luterańskiego. Kościół katolicki był tu zakazany, a katolicy prześladowani.

Elisabeth Hesselblad, Fågelvik, dom rodzinny

Dom rodzinny Elżbiety Hesselblad w wiosce Fågelvik, Västergötland.

W wieku 18 lat Elżbieta emigrowała do USA, gdzie pracowała jako pielęgniarka w Nowym Jorku. Tam też nawróciła się na wiarę katolicką i... poszła na całość. W 1904 r. przeniosła się do Rzymu po czym wstąpiła do zakonu Karmelitanek, które prowadziły wówczas dom Św. Brygidy Szwedzkiej w Rzymie. W 1911 roku Hesselblad założyła nowe odgałęzienie zakonu Brygidek – Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy.

W czasie II wojny światowej, w okupowanym przez Niemców Rzymie, korzystając z opieki papieża Piusa XII, Elżbieta Hesselblad ratowała m.in. Żydów przed niemieckimi zbrodniarzami. Ukrywała rodziny żydowskie w jednym z klasztorów, gdzie urządziła nawet prowizoryczną synagogę dla swoich podopiecznych.

Gdy Niemcy pewnego razu chcieli przeszukać klasztor w poszukiwaniu Żydów, dzielna Elżbieta zagrodziła im drogę trzymając szwedzką flagę i oświadczając stanowczo: "Ten klasztor jest pod opieką króla Szwecji i nie macie tutaj prawa wstępu." Szwecja była wówczas oficjalnie neutralna, ale sympatyzowała z Niemcami, a król Gustaf V utrzymywał dobre relacje z Hitlerem. Niemcy odpuścili.

Palazzo-Farnese, Rzym, dom Brygidy

Dom Św. Brygidy Szwedzkiej w Rzymie przy Piazza Farnese

nic Maria Elżbieta Hesselblad

Młoda Maria Elżbieta Hesselblad.

 

zakonica Maria Elisabeth Hesselblad

Siostra Elżbieta Hesselblad.

 

  

Elżbieta Hesselblad zmarła w Rzymie 24 kwietnia 1957 roku mając 86 lat. Została pochowana w domu Św. Brygidy Szweckiej (Casa di Santa Brigida) przy Piazza Farnese.

9 kwietnia 2000 roku Maria Elżbieta Hesselblad została beatyfikowana przez papieża. Św. Jana Pawła II. Papież Franciszek wydał dekret o kanonizacji 14 grudnia 2015. Nie ma jeszcze oficjalnej daty kanonizacji, ale będzie to na pewno w 2016 roku.

 

 

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

Wspłpraca:
Łucja Szreder


   
 

 

   
 

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2015/Hesselblad.html