pil Szwecja / Nowiny / 2015 / ... Szwecja.net
 

Poniedziałek, 23 listopada 2015 r.   00013

Szwedzki alarm terrorystyczny – przebieg wydarzeń

Pod znakiem walki z terrorem minął w Szwecji ubiegły tydzień. Media nie miały na co narzekać – niemal co godzinę wybuchała... na szczęście tylko nowa sensacja. Narastał niepokój. Oto co się wydarzyło w Szwecji w ostatnich dniach.

Środa 18 listopada

Policja bezpieczeństwa Säpo podnosi stopień zagrożenia terrorystycznego kraju do poziomu 4, przedostatni na 5-stopniowej skali. To najwyższy poziom zagrożenia ogłoszony kiedykolwiek w Szwecji. Zaoczny nakaz aresztowania wystawiono na podejrzanego o planowanie zamachów młodego terrorystę.

Wieczorem rozesłano fotografię z podejrzanym do policji w całym kraju. Zdjęcie trafia do mediów, które natychmiast je publikują, wraz informacją o podejrzanym, jaką otrzymali policjanci.

nic

Moder Mothanna Magid

Zdjęcie rozesłane policjantom. Tu nazywano podejrzanego „Mutar Muthanna Majid”.

  

Czwartek 19 listopada

Szwedzki premier, socjalista Stefan Löfven, krytykowany dotąd za brak zaangażowania, wygłasza przemówienie, w którym twierdzi, że: "Szwecja była naiwna". Zgodnie ze starą socjalistyczną tradycją Löfven uważa widocznie, że "Szwecja to ja", bo w Szwecji aż huczy od oburzenia na obłędną politykę imigracyjną jego rządu. Löfven proponuję wprowadzenie nowych przepisów prawa, umożliwiających policji sprawniejszą walkę z terroryzmem.

W czwartek późnym wieczorem przychodzi wiadomość, że siły specjalne policji aresztowały 22-latka podejrzanego o terroryzm. Mieszkał on sobie spokojnie w ośrodku dla uchodźców, w miasteczku Boliden na północy Szwecji. Został on tam zakwaterowany we wrześniu tego roku przez szwedzki Urząd Migracyjny, Migrationsverket.

Podejrzany nie stawiał oporu.

Piątek 20 listopada

Sprawną akcję policji wychwalają władze, media oraz sama policja. Pojawiają się informacje, że atak terrorystyczny miał nastąpić w Sztokholmie. W mediach pokazują się fotografie wozów policyjnych na tle riksdagu – szwedzkiego sejmu. Informacje nigdy nie zostały potwierdzone.

Zestaw Magid-riksdag + policja

Często publikowany zestaw: aresztowany 22-latek oraz policyjny samochód na tle szwedzkiego parlamentu, riksdagu.

 

Szwecja, anonse1

  

Jednocześnie coraz większą uwagę zwraca się na to, że 22-latek był dobrze znany Urzędowi Migracyjnemu. Na drzwiach jego mieszkanka w ośrodku dla azylantów widnieje tabliczka z jego nazwiskiem – Moder Mothanna Magid. Na Facebooku Magid zamieścił wiele swoich zdjęć. Wielokrotnie logował się m.in. z Boliden.

Nocą Magid zostaje przewieziony samolotem do Sztokholmu.

Sobota 21 listopada

Trwają intensywne przesłuchania 22-latka. Podejrzany zaprzecza oskarżeniom. Prokuratura milczy. Pojawia się coraz więcej sceptycznych głosów, czy aby na pewno policja złapała właściwego człowieka. Nie ma pewności co do jego nazwiska – można je transkrybować z arabskiego na co najmniej trzy sposoby. Zamieszanie jest coraz większe.

Niedziela 22 listopada

Tuż przed godziną 11:00 prokuratura informuje, że 22-latek nie jest więcej objęty śledztwem, nie jest więcej podejrzany o żadne przestępstwa oraz zostaje wypuszczony na wolność.

Säpo kontynuuje śledztwo w sprawie przygotowań do zamachów terro­ry­stycznych, nie wymienia jednak żadnych podejrzanych. Rozsądna decyzja.

Szwedzki minister spraw wewnętrznych, Anders Ygeman (S), zapewnia, że Säpo cieszy się nadal jego zaufaniem. 4 poziom zagrożenia terroryzmem pozostaje aktualny.

"Jak do diabła mogło do tego dojść!?" – pyta szwedzki ekspert do spraw terroryzmu Magnus Norell.

 

Moder Mothanna Magid

Moder Mothanna Magid

Moder Mothanna Magid – zdjęcia jakie 22-latek umieścił w sieci.

 

  

Poniedziałek 23 listopada

Sprawa szwedzkiej pogoni za terrorystą znika wstydliwie z pierwszych stron mediów. Pozostaje sprawa odszkodowania dla 22-latka.

Czwarty stopień zagrożenia zostaje utrzymany, ale aktywność policji jest już mniejsza.

   
  

 

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net