pil Szwecja / Nowiny / 2015 / ... Szwecja.net
 

Sobota, 21 listopada 2015 r.   00012

Zwyczajny 22-latek?

Moder Mothanna Magid, tak nazywa się mężczyzna podejrzany o terro­ryzm w Szwecji. Ma 22 lata i podejrzewa się go o powiązania z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie. Szwedzki Urząd Migra­cyjny podaje, że od września zamieszkiwał w miejscowości Boliden.

Moder Mothanna Magid urodził się w 1993 roku. Podejrzany jest o przygoto­wy­wanie ataku terrorystycznego. Tak wynika z dokumentu złożonego w piątek przez prokuratora Hansa Ihrmana do sądu rejonowego w Sztokholmie. Miejsce w którym miał odbyć się atak terrorystyczny nie jest znane, lecz przygotowania odbywały się w Sztokholmie.

Dokładna tożsamość Modera Mothanna Magida nie jest znana, nie wiadomo między innymi jakiej jest narodowości.

Członek Państwa Islamskiego

Według szwedzkiego dziennika Expressen, który uzyskał część informacji dostarczonych policji, jest on członkiem Państwa Islamskiego, który przed przyjazdem do Szwecji przebył drogę z Iraku do Syrii, a następnie do Niemiec. Podane są tam także informacje o jego prawdopodobnym udziale w przygotowywaniu ataków w Europie.

W związku z przybyciem do kraju jego obraz powinien znajdować się na kamerach monitoringowych w Szwecji, według dziennika Expressen.

Według źródeł szwedzkiej telewizji SVT podejrzany może mieć jeszcze kilku pomocników w Szwecji.

Zwyczajny 22-latek

Na swoim profilu na facebookowym Moder Mothanna Magid ukazuje się jako zwyczajny 22-letni mężczyzna. Zamieścił tam wiele swoich zdjęć, niektóre w towarzystwie przyjaciół. Po postach oraz zdjęciach na Facebooku nie sprawia wrażenia radykalnej osoby, która sympatyzowałaby z grupą terrorystyczną Państwo Islamskie.

Moder Mothanna Magid

Moder Mothanna Magid

Podejrzany nie ukrywa również gdzie znajdował się w ostatnim czasie. Oznaczył się na swoim profilu w kilku miejscach w miejscowości Boliden.

Ostatni taki wpis miał miejsce 12 listopada, miał się wtedy znajdować w firmie Malmhallen w Boliden.

Polubił także kilka stron na Facebooku takich jak: stronę marketu ICA oraz strony "I Love Sweden" i "Move to America".

Podróż z Iraku

W listopadzie zeszłego roku Magid znajdował się w mieście Mosul w Iraku, które widnieje na jego profilu jako miasto rodzinne. Około Nowego Roku przybył do Europy. W styczniu tego roku oznaczył się w mieście Denizli w Turcji. Przebywał tam przez jakiś czas z krótkimi przerwami na podróże do miasta Maramis, a w sierpniu wyruszył do Istanbułu.

W połowie sierpnia pojawiają się pierwsze ślady jego pobytu w Szwecji, kiedy to zaktualizował swojego Facebooka z Märsta pod Sztokholmem. Kilka dni później znajdował się już w Bolid, w której to miejscowości został złapany w czwartkowe popołudnie.

nic

Szwecja, anonse1

Szwecja, anonse1

 

 

 

  
   
 

Ryszard Nowak Artykuł z SVT.se..., tłumaczenie:
Łucja Szreder
łs@Szwecja.net