pil Szwecja / Nowiny / 2015 / ... Szwecja.net
 

Piątek, 20 listopada 2015 r.   00117

Nowa twarz „terrorysty”

18 listopada 2015 roku podniesiono w Szwecji stan zagrożenia terrorystycznego do poziomu 4. To przedostatni poziom na 5-stopniowej skali. Oznacza on: "Wysokie zagrożenie. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że osobnicy zamierzają i posiadają zdolność przeprowadzenia zamachu."*

Tak wysoki poziom zagrożenia ogłoszono po raz pierwszy w Szwecji. Główną przyczyną miał być groźny terrorysta, bojownik ugrupowania "Państwo Islamskie", który z Iraku i Syrii przybył do Niemiec, a potem prawdopodobnie do Szwecji. Policja ścigała go w całym kraju.

Na drugi dzień media ujawniły jego nazwisko – Mutar Muthanna Majid – oraz fotografię jaką rozesłano do policjantów w całym kraju. Na jej podstawie miano rozpoznać ściganego. Fotografia jest mocno retuszowana i niewyraźna.

Mutar Muthanna Majid

Moder Mothanna Magid, wczśniej nazywany Mutar Muthanna Majid, zdjęcie rozsyłane policjantom w całym kraju z informacją, że jest to groźny islamski terrorysta.

nic

Szwecja, anonse1

 

  

Akcja policji zakończyła się pełnym sukcesem. Już następnego dnia, 19 listopada wieczorem, groźny terrorysta został ujęty. Zatrzymania dokonano w ośrodku dla uchodźców w górniczym miasteczku Boliden na północy Szwecji. Zatrzymanie odbyło się spokojnie, podejrzany nie stawiał oporu.

Okazało się, że Magid mieszkał sobie spokojnie w Boliden od września tego roku. Został tam zakwaterowany przez szwedzki Urząd Migracyjny, Migrationsverket. Na drzwiach mieszkania była tabliczka z jego nazwiskiem.

Naszej policji bezpieczeństwa, Säpo, nie przyszło jak widać do głowy, by zapytać o groźnego terrorystę swoich kolegów z Urzędu Migracyjnego. Potrzebna była obława o krajowym zasięgu, angażująca ogromne środki.

Podczas przeszukania policja nie znalazła żadnych obciążających materiałów w mieszkaniu Magida. Zabrano jego telefon i laptopa. Okazuje się, że był on aktywnym użytkownikiem współczesnego konfesjonału zwanego Facebook.

Zwyczajny młody człowiek

Teraz wyłania się zupełnie inny obraz "groźnego terrorysty". Według nowej transkrypcji z arabskiego, jego nazwisko pisze się Moder Mothanna Magid. Jest on urodzony w 1993 roku. Ma więc zaledwie 22 lata. Na Facebooku publikował swoje zdjęcia, dostępne dla całego świata – oprócz szwedzkiej bezpieki.

Moder Mothanna Magid

Moder Mothanna Magid

Sympatyczny, prawda? Ale warto pamiętać, że islamista Taimour Abdulwahab, który w grudniu 2010 roku próbował wysadzić się w powietrze na deptaku w centrum Sztokholmu, wśród tłumu robiącyh świąteczne zakupy przechodniów – też był sympatyczny, na zdjęciu.

 

Szwecja, anonse1

  

Taimour Abdulwahab

Taimour Abdulwahab

Na szczęście Allach był po naszej stronie. Zamach udał się tylko w połowie Taimour zabił się tylko sam. Odszedł w ustronną boczną uliczkę by poprawić coś w bombie, którą miał na sobie. I tu dotknęła go kara Boska – bomba wybuchła.

Facet miał żonę i dzieci, dwie córeczki i synka, i... wyglądał sympatycznie.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net