pil Szwecja / Nowiny / 2015 / ... Szwecja.net
 

Sobota, 26 września 2015 r.   00008

Szwedzka droga do NATO

Wczoraj wieczorem zapadła w Szwecji historyczna decyzja. Podczas kongresu Partii Center w mieście Falun postanowiono: "Center chce rozpocząć proces ubiegania się Szwecji o członkostwo w NATO". Dlaczego to takie historyczne? Otóż zmienia to całkowicie sytuację kraju w zakresie szwedzkiej polityki neutralności.

Szwecja nie brała bezpośredniego udziału w wojnie od ponad 200 lat. W obu wojnach światowych ubiegłego wieku oficjalnie zachowywała neutralność. Nieoficjalnie współpracowała z tym kto aktualnie wygrywał – z Niemcami z sympatii, z Rosją ze strachu, a z Anglią i USA z rozsądku.

Szwedzka polityka bezpieczeństwa bazuje na trzech głównych filarach: neutralności, silnej armii oraz rozbudowanej obronie terytorialnej. Neutralność jest tutaj rozumiana jako nie przystępowanie do militarnych aliansów – "alliansfrihet". Szwecja przestrzega zasady: "Niezawieranie paktów wojskowych w czasie pokoju ma na celu zachowanie neutralności w czasie wojny" (Alliansfrihet i fred syftande till neutralitet i krig).

Skruszona zgoda

Przez wiele lat panował w Szwecji polityczny konsensus w sprawie neutralności. Zdecydowana większość społeczeństwa była też przeciwna wstępowaniu do NATO. Zgodność ta zaczęła się kruszyć z powodu coraz bardziej agresywnych zachowań Rosji.

Badania opinii publicznej również wskazują na coraz większą gotowość społeczeństwa do porzucenia polityki neutralności. Jak pokazuje niedawny sondaż firmy SIFO zwolennicy przystąpienia do Paktu Atlantyckiego NATO mają już teraz przewagę w Szwecji. 41% jest za, 39% przeciw, reszta nie ma zdania. Zmiana opinii nastąpiła bardzo szybko. Zaledwie w ciągu ostatniego roku przybyło 10% zwolenników i ubyło 11% przeciwników – wszystko dzięki Putinowi.

Stosunek szwedzkich partii politycznych reprezentowanych w tutejszym parlamencie – riksdagu – w sprawie przystąpienia do NATO, był dotąd taki:
– Socjaldemokraci, Komuniści, Zieloni i Szwedzcy Demokraci są przeciw;
– Moderaci i Liberałowie są zdecydowanie za. Chrześcijańscy Demokraci – są gotowi rozważyć sprawę. Ludowcy z Center przez wiele lat byli zdecydowanymi przeciwnikami, ale ostatnio też zaczęli się zastanawiać...

nic

Szwecja, anonse1

 

 

  

No i zastanowili się

Po burzliwej debacie, stosunkiem głosów 273 do 157, Center przegłosowało swoją nową doktrynę – chęć przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego NATO (North Atlantic Treaty Organization).

Jak na razie zdecydowała się Partia Center. Ale za dwa tygodnie swój kongres mają też Chadecy, którzy nigdy nie byli przesadnie przeciwni, więc zapewne zdecydują się na zajęcie jasnego stanowiska.

Wyżej wspomniany sondaż był zamówiony właśnie przez obie te partie. Obie też balansują na granicy progu wyborczego w sondażach poparcia wyborców i choć do wyborów jeszcze daleko, to nie bardzo mogą sobie pozwolić na to by iść pod prąd.

Swoją decyzję o podjęciu prac nad przystąpieniem Szwecji do NATO obwarowało Center pewnymi warunkami. Przede wszystkim powinno to nastąpić wspólnie z Finlandią. Z tym nie będzie raczej większych problemów – obecny rząd fiński jest nastawiony pozytywnie do Paktu.

Trudniejszy do spełnienia będzie drugi warunek, mianowicie że szwedzkie członkostwo w NATO wymaga szerokiego konsensusu politycznego... :-( Miejmy nadzieję, że szerokość tej politycznej zgody narodowej Center ogranicza do przekonania Socjaldemokratów i ewentualnie Szwedzkich Demokratów bo przekonywanie Zielonych i Komunistów to strata czasu.

Trzecie zastrzeżenie jakie formułuje Center, to że na terenie Szwecji nie będzie broni jądrowej oraz że nie będą tu stacjonowały obce wojska. Z tym też nie będzie problemu – taki sam warunek jest spełniony w Norwegii, która jest już od dawna członkiem NATO.

Łatwo nie będzie, ale Szwecja jest na dobrej drodze – spokojnej podróży!

 

Szwedzkie partie polityczne

Intro

Cenyroprawica, Alians
Center
Chadecja
Liberałowie
Moderaci

Lewica
Socjaldemokraci
Komuniści
Zieloni

Poza blokami
Szwedzcy Demokraci

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net