pil Szwecja / Nowiny / 2015 / ... Szwecja.net
 

Poniedziałek, 11 maja 2015 r.   00009

Polskie wybory w Szwecji

Blisko kilometrowa kolejka wyczekiwała wczoraj cierpliwie przed polskim konsulatem w Sztokholmie by wybrać prezydenta RP. W trzech okręgach wyborczych w Szwecji uprawnionych do głosowania było blisko cztery tysiące osób. W sumie oddano 3336 ważnych głosów. Jak na około 50 tysięcy polskich obywateli zamieszkałych w Szwecji to niewiele.

 

Polskie wybory w Szwecji, kolejka

Kolejka przed polskim konsulatem w Sztokholmie 10 maja 2015 r.

Polskie wybory prezydenckie zostały zauważone przez szwedzkie media. Podkreśla się "niespodziewane" zwycięstwo Andrzeja Dudy w pierwszej turze. Zwraca się też uwagę na wysoki wynik Pawła Kukiza.

Prezentując Andrzeja Dudę szwedzka agencja prasowa TT dodają, że jest on popierany przez Prawo i Sprawiedliwość opatrując tą partię przymiotnikiem "nacjonalistyczna" (nationalistiska). W szwedzkich warunkach ma to deprecjonować tą partię. Gdyby jednak mierzyć tą samą miarą szwedzkie partie polityczne, to trzeba by stwierdzić, że wszystkie tutejsze partie reprezentowane w riksdagu (szwedzkim sejmie) trzeba by nazwać szowinistycznymi. Rządzący obecnie Socjaldemokraci według takiego systemu miar to naziści.

Paweł Kukiz jest przedstawiany natomiast jako "rokmen", a pisząc o Magdalenie Ogórek Szwedzi nie omieszkują wypomnieć kandydatce jej urodę. Że blondynka już nie dodają, bo złośliwe kojarzenie jasnowłosych pań z głupotą nie jest w kraju blondynek zbyt popularne.

O poziomie zainteresowania – a więc i wiedzy – szwedzkich mediów Polską świadczy fakt, że potrafią one pomylić zdjęcia kandydatów na prezydenta. Np. Helsigborgs Dagbladet, hd.se, zdjęcie przedstawiające Komorowskiego wraz z jego tłustą żoną przy urnie wyborczej opatrzyła napisem "Andrzej Duda na spotkaniu wyborczym...". Po naszej interwencji zdjęcie usunięto, ale fotografii Dudy już nie zamieszczono, mimo że przesłaliśmy im parę.

Według protokołów umieszczonych na stronach MSZ uprawnionych do głosowania w Szwecji było w sumie 3985 osób. Dopuszczenie do udziału w wyborach wymagało wcześniejszego zarejestrowania się, co nie było najłatwiejsze. Znalezienie odpowiedniej strony w internecie wymagało uporu. Sama strona wykonana jest chaotycznie. Formularz rejestracyjny nie otwiera się, a dotarcie do linku prowadzącego do strony z rejestracją online wymagało... dodatkowego uporu.

W sumie, w trzech wyborczych okręgach w Szwecji skutecznie upartych było 3336. Zwycięzcą pierwszej tury wyborów został w Szwecji Paweł Kukiz. Wygrał on zdecydowanie w Sztokholmie oraz w Geteborgu. W Malme wyprzedza go Komorowski. Zwycięzca wyborów w kraju, Andrzej Duda, znalazł się w Szwecji na trzecim miejscu.

nic

Szwecja, anonse1

 

 

 

  

Oto szwedzkie wyniki polskich wyborów:

Okręg Uprawnionych Głosów ważnych Duda Komorowski Kukiz
Sztokholm 2917 2386 491 727 852
Malme 480 429 107 190 143
Geteborg 588 521 114 151 191
SUMA:  3985 3336 712 1068 1186

Pełne wyniki na str. sztokholm.msz.gov.pl...

 

Zobacz wybory – Druga tura...

  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net