pil Szwecja / Nowiny / 2014 / ... Szwecja.net
 

Poniedziałek, 14 kwietnia 2014 r.   00014

Jak Szwed chce mieszkać?

To już trzeci rok za rzędu jeden z największych pośredników w handlu nieruchomościami w Szwecji przedstawia swój raport o aktualnych preferencjach mieszkaniowych Szwedów. 2 757 osób odpowiedziało na pytania w pięciu tematach: forma mieszkania, wystrój wnętrza, ekonomia, życie rodzinne oraz technika.

Raport daje interesujący obraz współczesnych Szwedów. Przebija z niego sporo naturalnych ludzkich dążeń, charakterystycznych dla wielu społeczeństw, ale również duży wpływ aktualnej propagandy, charakterystycznej dla t.zw. świata zachodniego.

Klasyka mimo wszystko

Wymarzone mieszkanie Szweda to jednak nadal klasyczna idylla – domek z ogródkiem, gdzieś w spokojnej miejscowości, blisko natury. Któż nie chciał by tak mieszkać?! W każdym razie 52% wybrało własny domek wolno stojący. Dodatkowe parę procent marzy o domku szeregowym lub bliźniaku. 59% w sumie umieściło go na wsi, w małym lub średnim miasteczku.

nic

 

 

  
Jak chciałbyś mieszkać w przysłości?
W domku jednorodzinnym, willi 54 %
W mieszkaniu własnościowym 16 %
W mieszkaniu czynszowym 11 %
W domku szeregowym 5 %
W pałacu 4 %
Na statki/jachie/łodzi mieszkalnej 2 %
W bliżniaku 1 %
W w samochodzie lub przyczepie campingowej 1 %
W chatce na drzewie 1 %
W namiocie 0 %
Pod gołym niebem 0 %
Inaczej 3 %
Nie wiem 3 %
Gdzie chciałbyś mieszkać?
Na wsi 25 %
W mieście średniej wielkości 21 %
małym miasteczku 13 %
W dużym mieście 12 %
Zagranicą 10 %
Na przybrzeżnym archipelagu, w szkierach 9 %
Na własnej wyspie 3 %
W górach 1 %
Na planecie Mars 1 %
Inaczek 1 %
Nie wiem 4 %

Technika

Mieszkanie na wsi to świetny pomysł. Pod warunkiem, że ma się tam szerokopasmowy, światłowodowy internet. To musi być standard – uważa 44% respondentów.

Pytając o różne nowinki techniczne, ankieterowi wyraźnie puściły wodze fantazji. Jakiekolwiek postawi się pytanie w takich sondażach, zawsze uzyska się ileś tam odpowiedzi. Potem można je interpretować jak się chce. Tak więc 23% respondentom marzy się ogrzewanie w domu regulowane automatycznie temperaturą ciała, 37% niewidoczne gniazdka i kable elektryczne, 17% chciało by mieć w domu roboty, które sprzątają i gotują, a 9% lodówkę która sama zamawia piwo gdy się kończy.

 

Szwecja, anonse1

  
Co powinno być standardem w mieszkaniach w przyszłości
Samowytwarzalny prąd, np baterie słoneczne 53 %
Światłowodowy, szeroko pasmowy internet 44 %
Niewidoczne gniazdka i kable elektryczne 37 %
Automatyczna regulacja ogrzewania, w zależności od temperatury ciała 23 %
Maszyna sortująca śmieci 17 %
Robot pomagający w sprzątaniu i gotowaniu 17 %
Samoczyszcząca się toaleta 14 %
Wbudowany zestaw dziwiękowo telewizyjny 13 %
Wszystkie urządzenia mają być sterowane smartfonem 12 %
Lodówka, która sama zamawia żywność i napoje gdy ich brak 9 %
Inne 3 %
Nie wiem 6 %
   
  

Jak niemal wszystko na świecie, tak i rozwój techniki ma swoje skutki uboczne. Jednym z nich jest izolacja ludzi i przenoszenie się do wirtualnego świata i wirtualnych emocji. Dotyka to również rodziny. Wielu pytanym marzy się choć jeden pokój wolny od techniki. Telewizja, komputery, smartfony odciągają nas od życia rodzinnego. Taki pokój mógłby sprawić, że domownicy odkryli by siebie na wzajem, że są rodziną. 55% Szwedów uważa, że to dobry pomysł.

Jak duże powinne być mieszkanie?

Na pytanie o wielkość mieszkania, zapewniającą odpowiednią jakość życia 33% pytanych odpowiada, że 30-50 m2 na osobę, a dla 23% przestrzeń życiowa powinna być nieco większe: 50-70 m2 na osobę. Do jedno procentowego grona ekstremistów zaliczyć należy tych, których zadowoli dopiero 150-170 m2 na osobę.

 
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net