pil Szwecja / Nowiny / 2014 / ... Szwecja.net
 

Środa, 23 kwietnia 2014 r.   00096

Szwedzi w Cannes

"Turist" – fabularny film szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda weźmie udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Nie będzie on jednak walczył o palmę pierwszeństwa – Złotą Palmę – a weźmie udział w równoległym konkursie "Un Certain Regard" (Szczególnego spojrzenia). Nieco zawiedziony reżyser przekonuje, że jego film zasługiwał na udział w głównym konkursie. Jednak dzięki aktualnej nominacji Östlund znalazł się w gronie najwybitniejszych, szwedzkich reżyserów.

Pierwszy festiwal filmowy w Cannes odbył się w 1939 roku, ale został przerwany z powodu wybuchu wojny. Kolejny odbył się w roku 1946 i tę datę uznaje się za właściwy początek historii festiwalu.

Od tego czasu wiele szwedzkich filmów wzięło udział w festiwalu, ale tylko (albo aż) cztery pełnometrażowe produkcje otrzymały główną nagrodę – prestiżową Złotą Palmę (do roku 1955 nagroda miała nazwę Grand Prix). Były to "Iris och löjtnantshjärta" w reżyserii Alfa Sjöberga (1946), "Fröken Julie" w reż. Alfa Sjöberga (1951), "Pelle Erövraren" w reż. Bille Augusta (1988) i "Den goda viljan" wedle scenariusza Ingmara Bergmana, także w reż. Bille Augusta (1992).

Współczesne szwedzkie filmy, choć są rozpoznawalne i cenione na świecie, od dawna nie brały udziału w głównym konkursie filmowym w Cannes. Ostatnim był film Roya Anderssona, "Sånger från andra våningen", który o Złotą Palmę konkurował w roku 2000.

nic Ruben Östlund

Ruben Östlund

 

 

  

W drugiej, równoległej do konkursu o Złotą Palmę, sekcji festiwalu filmowego w Cannes – Un Certain Regard – brało do tej pory udział osiem pełnometrażowych szwedzkich filmów. Wśród nich znalazł się film "Ormens väg på Hälleberget" Bo Widerberga (1987), "Enskilda samtal" Liv Ullmann (1997) czy "Larmar och gör sig till" Ingmara Bergmana (1998).

Szwecja, fil Turist,

Lawina dopada turystów w Alpach – kluczowa scena z filu Rubena Östlunda – Turist.

W tym roku w Un Certain Regard uczestniczyć będzie film "Turist" Rubena Östlunda. Jest to trzeci pełnometrażowy film tego reżysera, który pokazywany jest w Cannes.

Akcja filmu "Turist" dzieje się w Alpach, w trakcie rodzinnego wyjazdu na narty. Lawina, która o mało co nie kończy się katastrofą, doprowadza do kryzysu – ojciec rzuca się do ucieczki, pozostawiając żonę i dzieci własnemu losowi. Jednak zwały śniegu nie dosięgnęły tarasu, na którym siedzieli turyści. Po chwili wszystko wraca do normy, turyści wracają do stolików. ALe rodzina głównego bohatera jest już inna. Dramatyczne wydarzenie weryfikuje sytuację rodziny i sprawdza role, jakie pełnią jej członkowie.

Warto obejrzeć także wcześniejsze filmy Östlunda, chociażby, pokazywane w Cannes, "Play" i "De ofrivilliga" czy "Händelse vid bank", za który reżyser otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie w 2010 r.

 

Szwecja, anonse1

  

 

   
 

Kasia MączakKatarzyna Mączak
km@Szwecja.net
Szwecja.net