pil Szwecja / Nowiny / 2014 / ... Szwecja.net
 

Piątek, 14 marca 2014 r.   00029

Ceny nieruchomości w Szwecji

Bańka cenowa

Ceny mieszkań własnościowych – bostadsrätt – w trzech dużych miastach Szwecji szybują nadal ku nowym wyżynom. W lutym 2014 r. osiągnęły nowy rekord. Jak zwykle – w ciągu ostatnich 26 miesięcy aż 20 razy odnotowano "all time high" – rekord wszech czasów w Sztokholmie, Geteborgu i Malme. Niskie oprocento­wanie kredytów mieszkaniowych kuszą do beztroskiego zadłużania się na miliony.

Bostadsrätt –mieszkania własnościowe

Ilość ofert sprzedaży na rynku wtórnym był w lutym na stosunkowo niskim poziomie. Rośnie natomiast ciągle popyt. Mimo horendalnych cen maklerzy nieruchomości nie mają problemu ze znalezieniem kupców, zwłaszcza w dużych rozwojowych miastach.

Jednak prawdziwe szaleństwo jest w trzech dużych miastach. Średnia cena w centralnych dzielnicach Sztokholmu wyniosła w lutym tego roku 34 000 zł za... metr kwadratowy! (68 205 sek/m2). To średnia dla miasta, w ekskluzywnej dzielnicy Sztokholmu Östermalm za metr kwadratowy płacono już średnio około 36 800 zł, (73 730 sek; 1sek ≈ 50gr). Tylko niewiele taniej jest w dzielnicach Vasastan i Norrmalm, 70 994 sek/m2. Tym bardziej oszczędnym sztokholmski rynek mieszkaniowy oferuje np. Kungsholmen za jedyne 65 528 sek/m2, czy też "plebejski" Södermalm – obie centralne wyspy miasta.

nic

 

Szwecja, Sztokholm, Gamla Stan lotnicze

  

Sztokholm, na górze Östermalm, w środku Gamla Stan (Stare Miasto), na dole Södermalm.

Wille

Ceny domków jednorodzinnych rosną również, choć bardziej umiarkowanie. Lutowa średnia krajowa jest niezmienna w stosunku do stycznia. Domek jednorodzinny kosztuje średnio 2 457 000 koron.

Jednak w Sztokholmie i Geteborgu odnotowano naturalnie wzrost cen willi o 1%. W obrębie dużego Sztokholmu średnio za domek jednorodzinny płacimy teraz 3,4 miliona koron. Podobny domek w Malme kosztuje już "tylko" 2,8 miliona.

Szwecja willa

Ale są też okazje. Na przykład ta willa z 1921 kosztuje zaledwie 395 000 koron – niecałe 200 tys. zł. 127 m², 4 pokoje, 3 958 m² działka – wśród lasów i jezior. Jesteś zainteresowan – napisz do nas.

Letnie domy

Nie pozostają też w tyle domki letnie. W ciągu roku ich ceny wzrosły o 2%. Miłośnicy podwójnego życia – jedno w mieście drugie blisko natury – płacą teraz za "sommarstugę" średnio 1 436 000 ≈718 000 zł).

 

Szwecja, anonse1

  

Bańka

Ceny mieszkań w Szwecji stale rosną więc Szwedzi zaciągają beztrosko coraz to większe kredyty. W ciągu ostatniego roku pożyczyli oni w sumie ponad 55 miliardów złotych na finansowanie zakupów mieszkaniowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz niektórzy wybitni ekonomiści – np. Nouriel Roubini oraz Paul Krugman– ostrzegali już Szwecję przed tworzeniem bańki spekulacyjnej. Kiedyś pęknie. Warto wówczas mieć parę groszy w zanadrzu.

 
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

 

http://Szwecja.net/NOW/fs-now/2014/ceny-mieszkan.html