pil Szwecja / Nowiny / 2014 / ... Szwecja.net
 

Czwartek, 30 stycznia 2014 r.   00012

Google ci podpowiedzą

Każdy Twój krok na Googlach jest rejestrowany i analizowany. Powstaje w ten sposób potężna baza danych o naszych poszukiwaniach, refleksjach i wątpliwościach. Dzięki temu gdy na przykład zadajesz wyszukiwarce pytanie typu "Dlaczego (coś) jest..." może ona "zgadywać" o co chcesz zapytać, dzięki analizie milionów zapytań innych internautów. To coś może być różne, może np. dotyczyć dowolnego kraju.

O co na przykład ciekawi Szwedów gdy chodzi o Polskę? Pytając szwedzkie Google.se "Varför Polen är..." (Dlaczego Polska jest...) – otrzymamy propozycję wyszukiwarki: biedna (fattig). Znacznie więcej propozycji na tak rozpoczęte pytanie po angielsku mają Google.com – biedna, rasistowska, religijna (poor, racist, religious).

Zupełnie inne tematy budzą ciekawość internautów gdy chodzi o Szwecję – szczęśliwa, pomyślna, ekspansywna – uzupełniają google.com pytanie "Why is Sweden so ". Również Polacy mają spaczony obraz Szwecji – ekologiczna, bogata, naturalna – podpowiadają polskie google.pl.

Na stronie szwedzkiej państwowej telewizji SVT.se opublikowano artykuł pokazujący co Google podpowiadają gdy ktoś zada pytanie typu "Why is (country) so...". Niestety autor nie podaje na których Googlach przeprowadził swoje badanie – .se, czy też .com – a wyniki bywają jak widać różne.

Googlowe podpowiedzi ze 29 stycznia 2014 roku pokazują jakie stereotypy przyklejono poszczególnym krajom. Oto utarte opinie o Szwecji i jej najbliższych sąsiadach.

Szwecja – szczęśliwa, ma dobrą muzykę, nudna.
Polska – biedna, rasistowska, katolicka
Niemcy – pomyślne, bogate, popularne (!)
Dania – bogata, fantastyczna, mała.
Norwegia – kiepska w hokeja, droga, bogata, zimna.
Finlandia – droga, pomyślna, ma dobre szkolnictwo.
Estonia – biedna, ateistyczna, niereligijna.
Łotwa – biedna.
Litwa – samobójcza, dobra w kosza, biedna.

nic

Szwecja, anonse1

 

 

  

Epitetem "rasistowski" jest obdarowanych wiele krajów – Hiszpania, Szwajcaria, Polska, Węgry, Irlandia. Dziwnym trafem skrajnie szowinistyczne kraje skandynawskie nie są jak widać uważane za takowe przez bystrych internautów. Nawet symbol rasizmu – Niemcy – uchroniły się od tego epitetu.

Na stronie Google Reveals... można zobaczyć jakie stereotypy przylgnęły do różnych krajów świata. Jak pokazuje mapa Europy na tej stronie, najczęściej zadawanym o Polskę pytaniem na świecie jest "Dlaczego Polska jest taka słaba?"

   
  

 

   
       
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
  Dlaczego Polska jest taka słaba?