pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
Świat Należy do mnie!
 

Wyprawa busem

8 osób, 9 państw, 25-letni bus, 9 000 km, 60 dni, setki przygód, miliony wspomnień – oto krótka charakterystyka liczbowa projektu "wyprawybusem.pl". Zobacz też Info 1...

 
Czwartek, 13 czerwca 2013 r.   00128

Trasa

29 lipca, Świnoujście, terminal promowy firmy Unity Line – to właśnie wtedy i w tym miejscu dla grupy podróżniczej wyprawybusem.pl rozpocznie się kolejna życiowa przygoda. Już po raz trzeci młodzi Rzeszowianie wyruszą na niepoznane przez siebie dotąd tereny, by rozkoszować się pięknem przyrody, poznawać nowe kultury i podziwiać dziedzictwo historyczne i architektoniczne kolejnych państw: tym razem Skandynawii i Krajów Nadbałtyckich. Ich trasa liczyć będzie prawie 10 000 km, a pokonać ją zamierzają swoim ćwierćwiecznym busem. Przygotowania do podróży wrą pełną parą: do wyjazdu zostało już niespełna półtora miesiąca, więc najgorętszy czas dopiero się zacznie!

Na szczęście młodzi podróżnicy już po raz kolejny organizują tego typu przedsięwzięcie, w związku z czym wiele kwestii już mają za sobą. Pozyskali licznych patronów medialnych (w tym i nasz portal szwecja.net!), dzięki czemu mogli postawić kolejny krok i rozpocząć poszukiwania firm i instytucji, które zechciałyby wesprzeć ich inicjatywę w zamian za pewne formy promocji.

nic

Świecie mój!
Klaudia Rejman wita Ocean Atlantycki.
Foto: Monika Korbecka

 

  

Realizacja ich tegorocznego marzenia – podróży do Skandynawii – będzie więc nieco prostsza dzięki uprzejmości takich firm jak m.in. Unity Line – która zdecydowała się zasponsorować ekipie darmowy rejs promem na trasie Świnoujście – Ystad, wydawnictwu Bezdroża – które podarowało im swoje przewodniki po Skandynawii, Agencji Reklamy B3Studio – która przygotowała specjalne koszulki tegorocznej wyprawy, sklepowi turystycznemu Gibsport – który podarował im 8-osobowy namiot idealny na skandynawskie, nieco chłodniejsze noce, firmie SZiK – która po cenach hurtowych zdecydowała się sprzedać im części niezbędne do przygotowania busa do kolejnej trasy, a także Multifarb i Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie, które zdecydowały się wesprzeć finansowo budżet tegorocznej wyprawy. Nieco środków pieniężnych młodzi podróżnicy otrzymali również od Gminy Chmielnik, z której pochodzi spora część z nich, a która w ich przedsięwzięciu widzi szansę swojej promocji.

Trasa

Mają patronów, mają partnerów, mają i trasę! Co prawda ostatnie prace nad ustalaniem szczegółowego planu podróży jeszcze trwają, ale ramowy przebieg wyprawy jest już zaplanowany.

Swoją podróż ekipa wyprawybusem.pl rozpoczyna od naszej pięknej Szwecji. Młodzi podróżnicy planują m.in. odwiedzić Karlskronę i Gotlandię (Visby i wybrzeże oraz rauki), pozwiedzać Sztokholm, odbyć wędrówkę Królewskim Szlakiem Pieszym oraz zobaczyć największy szwedzki wodospad – Tännforsen.

Kolejnym państwem na trasie ich podróży będzie Norwegia, w której planują oddać się głównie podziwianiu pięknych krajobrazów – chcą wspiąć się na Preikestolen, Kjerag i Trolltunga, powędrować skrajem lodowca Nigardsbreen, wyruszyć w rejs promem po Geirangerfjord, a także przejechać słynną Drogę Trolli – Trollstiegen. Na trasie podróży po tym kraju nie może oczywiście zabraknąć również bajecznych Lofotów oraz najważniejszego z punktów wyprawy – Nordkapp!

Od tego miejsca właściwie zacznie się ich stopniowy powrót do domu. Ale po drodze jeszcze sporo atrakcji! Obowiązkowym punktem podróży jest fińska wioska św. Mikołaja – Rovaniemi, a także piesze wycieczki po fińskich parkach narodowych Kemihaara, Koli oraz Oulanka.

Jeśli czas pozwoli, młodzi podróżnicy chcą też zobaczyć mniejsze fińskie miasteczka z tradycyjną drewnianą zabudową, takie jak Porvoo, Turku czy Rauma. Ostatnim etapem ich podróży po Skandynawii będą Helsinki, z których pod koniec sierpnia, po blisko 30-dniowej podróży wyruszą promem do estońskiego Tallina, a stamtąd drogą lądową przez Łotwę i Litwę do Polski.

 
  

Zdecydowana większość najważniejszych etapów przygotowań do podróży już za nimi, ale pozostała im jeszcze do załatwienia jedna bardzo ważna kwestia – optymalizacja stanu technicznego busa. Choć ma już 25 lat i sprawuje się bez zarzutu, to jednak tak długa trasa wymaga nieprzeciętnie dobrego funkcjonowania auta. Jednak czas na to będzie dopiero po sesji, która od kilku dni już mocno wkroczyła w ich życie.

Wszystkich zainteresowanych projektem oraz planami tegorocznej wyprawy zapraszamy pod adres www.facebook.com/wyprawybusempl.

 
  

 

   
 

Klaudia Rejman
klaudia.rejman@gmail.com

 

   
 

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2013/bus/2info.html

 
Skandynawia