pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
 

Wtorek, 15 października 2013 r.   00306

Carl Larsson,
życie i twórczość

Do 3 listopada 2013 roku w Muzeum Narodowym w Sztokholmie obejrzeć można wystawę zatytułowaną "Carl Larsson – vänner & ovänner", poświęconą temu właśnie artyście. Wystawa obrazuje życie artystyczne Szwecji w latach 1870 – 1920, zilustrowane  około stu dwudziestoma pracami, z czego prawie sto jest autorstwa Carla Larssona.

Oglądając ekspozycję, mamy okazję prześledzić losy tego niezwykle cenionego przez Szwedów artysty, od początków jego kariery, po lata późniejsze. Tytuł wystawy "Vänner & ovänner" ("Przyjaciele i wrogowie") oznacza, że poznamy zarówno jasne, jak i ciemne strony życia artysty.

Kim jest?

Carl Larrson to postać uwielbiana przez Szwedów, ale doskonale znana również poza granicami kraju. Między innymi przyczynił się on do rozpropagowania tzw. stylu skandynawskiego, czyli typowych dla Skandynawii jasnych, wypełnionych światłem wnętrz, w których królują naturalne materiały i prostota. Malując życie codzienne swej rodziny i dom urządzany wspólnie z żoną Karin, pomógł  utrwalić taki obraz skandynawskich wnętrz w powszechnej świadomości.

nic Carl Larsson

Carl Larsson

 

Okno z kwiatami

 
  

Kwietne okno (Blomsterfönstret), Carl_Larsson, 1894 r.

   
  

Początki

Carl Larsson urodził się 28 maja 1853 r.oku w Sztokholmie. Pochodził z ubogiej rodziny i wychowywał się w ciężkich warunkach. Widział jednak jasny punkt w życiu, jakim był jego ogromny talent artystyczny, który objawił się bardzo wcześnie. Szybko zaczął zawodowo kształcić się w tym kierunku, chociaż początki nie były lekkie. Carlowi brakowało pewności siebie, ale sytuacja zmieniła się wraz ze zmianą szkoły artystycznej. Studiowanie na Akademii sprawiło, że uwierzył w siebie i szybko stał się duszą towarzystwa. Zaczął pracować nad ilustrowaniem książek i czasopism, z czasem wyjechał do stolicy Francji, gdzie próbował znaleźć dla siebie miejsce w kręgach artystycznych.

Jednak dopiero przeniesienie się do Grez-sur-Loing pod Paryżem w roku 1882 sprawiło, że jego życie artystyczne i prywatne nabrało rozpędu. Tam poznał swoją przyszłą żonę Karin, tam też transformację przeszedł jego styl – porzucił malarstwo olejne i rozpoczął swoją przygodę z akwarelami. W Grez powstało wiele jego znanych obrazów i seria znaczących portretów, przedstawiających ówczesne postaci elity kulturalnej. Był to bez wątpienia punkt zwrotny w jego karierze.

   
  

Lata późniejsze

Ślub z Karin i założenie rodziny stało się dla Carla Larssona nowym źródłem inspiracji. Bliscy stali się ulubionym motywem obrazów malarza, a niewielki domek Lilla Hyttnäs w  Sundborn, do którego przenieśli się w roku 1888, zaczął zamieniać się pod ich wpływem w dzieło sztuki. Właśnie z tym miejscem w głównej mierze kojarzony jest artysta, tutaj ujście miał talent jego i jego żony. Oboje stworzyli dom, który stał się symbolem szwedzkości. Dom żywy, barwny, zaprojektowany i dopieszczony w każdym szczególe, odznaczający się wyjątkowym stylem i lekkością. Do teraz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i miłośników sztuki.

Karin

Mówiąc o Carlu Larssonie, nie sposób nie wspomnieć o jego żonie Karin. Parę połączyło nie tylko wielkie uczucie które niezwykle szybko potwierdzili małżeństwem, ale także zamiłowanie do sztuki. Karin również kształciła się artystycznie, jednak porzuciła malowanie, by poświęcić całą swą uwagę rodzinie. W jej decyzji nie było nic dziwnego – wraz z mężem wychowała ośmioro dzieci i zamieniła domek w Sundborn w niezwykłe dzieło sztuki. Większość mebli, wzorów i tkanin zaprojektowała sama.

Midvinterblo

Midvinterblot – monumentalne dzieło inspirowane przez staro nordycką mitologię. Carl Larsson, 1915 r., olej, 13,5 x 6,5 m.

   
  

Przyjaciele, wrogowie?

Życie Carla Larssona to nie tylko pasmo sukcesów. Nie brakowało w nim gorzkich momentów, takich jak rozczarowanie odrzuceniem jego pracy "Midvinterblot", która miała zdobić ściany Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Mimo wcześniejszych, znaczących sukcesów, artysta zniósł krytykę bardzo ciężko. Sporo negatywnych uczuć żywił on także do dawnego przyjaciela, Augusta Strindberga (znany szwedzki pisarz), który krytycznie wypowiedział się o małżeństwie Larssonów w jednej ze swych książek.

Takie właśnie słodko – gorzkie momenty życia Carla Larssona zobaczyć można na wystawie w Sztokholmie, uwiecznione na fotografiach, obrazach i autoportretach artysty.

   
  

 

   
 

Emilia ZiętekOlga Ignaczak
oi@Szwecja.net
Szwecja.net

   
 

 

   
Wigilia B
 

Wigilia Bożego Narodzenia – Julafton, akwarela, 1905 r, Foto Wikipedia...