pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
Ekipa

Paru przyjaciół z Gorzowa Wielkopolskiego znalazło wolną chwilkę. Ponieważ były to wakacje, więc wybrali się na wycieczkę. W 14 dni okrążyli Bałtyk, odwiedzając osiem krajów – oprócz Polski.

 

Piątek, 27 grudnia 2013 r.   00017

 

W 14 dni dookoła Bałtyku

Część 4. / Część 1. / Część 2. / Część 3.

Opuszczamy Laponię i kierujemy się początkowo w kierunku brzegów Zatoki Botnickiej Morza Bałtyckiego, a następnie w rejon Pojezierza Fińskiego. Dla wielu osób jest to zdecydowanie najciekawszy region Finlandii.

Tam też zaplanowaliśmy nocleg w miejscowości Viitasaari, na campingu położonym nad ciągnącym się dziesiątkami kilometrów jeziorem Keitele. Jak setki tego typu miejsc w Finlandii posiada on pomost do cumowania jednostek pływających oraz położoną nad samym brzegiem ogólnodostępną saunę.

Warto podkreślić, że ten ostatni nocleg na terenie Finlandii był umiejscowiony w bardzo typowym krajobrazie Pojezierza Fińskiego. Charakteryzuje się on przede wszystkim: setkami jezior (Kraj Tysiąca Jezior) połączonych kanałami, dosyć monotonnymi lasami typu tajga, prawie idealną równiną urozmaicona gdzie niegdzie polodowcowymi pagórkami oraz pojawiającymi się sporadycznie na powierzchni ziemi krystalicznymi skałami (też skutki działalności lodowca). Krajobraz ten w prawie niezmienionym wyglądzie ciągnie się przez setki kilometrów.

Mając za sobą przebogate, zmieniające się z minuty na minutę krajobrazy Norwegii, z pewną niecierpliwością oczekiwaliśmy odmiany, którą miało być spotkanie ze stolicą tego niewielkiego kraju, bohatersko i skutecznie zmagającego się w czasie II Wojny Światowej z potężnym radzieckim najeźdźcą.

Helsinki

Po przyjeździe do Helsinek kierujemy się do stadionu olimpijskiego, który miał być areną igrzysk w 1940 r. a które, z wiadomych przyczyn, mogły się odbyć dopiero po zakończeniu działań wojennych. W sumie stało się to w 1952 roku.

Nie możemy niestety wjechać na 72 metrową wieżę widokową, ażeby podziwiać Helsinki "z lotu ptaka", gdyż cały obiekt jest zamknięty z powodu występu słynnej rockowej grupy "Iron Maiden".

Możemy natomiast w pełni podziwiać Temppeliaukio słynny ze świetnej akustyki zbudowany w latach 1968-69 Kościół w Skale. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, iż umiejscowiony jest w kompleksie granitowych skał w taki sposób, iż z zewnątrz nic nie przypomina chrześcijańskiej świątyni. Zwiedzamy go po zakończeniu odbywającej się w obrządku luterańskim ceremonii ślubnej co stanowi dodatkową, nieplanowaną atrakcję.

nic Ryszard Drobniak

Dr Ryszard Drobniak, geograf i podróżnik, był głównym organizatorem wycieczki.

Więcej o autorze...

 

 

Temppeliaukio, Kościół w sakale

Temppeliaukio – Kościół w Skale.

  

Helsinki należą do jednych z najmłodszych i zarazem najmniejszych stolic europejskich (ok. 600 tys. mieszkańców) więc doskonale poznaje się je spacerkiem. A wszystkie drogi prowadzą na Plac Senacki w historycznym centrum miasta. Nad placem góruje katedra luterańska wybudowana w 1852 r., a w jego centrum stoi pomnik cara Alexandra II, liberalnego rosyjskiego władcy, darzonego tutaj po dziś dzień dużym sentymentem.

Wizytówką Helsinek jest jednak Esplanade. Jest to prestiżowy deptak o założeniu parkowym, a przy znajdujących się po jego obu stronach ulicach są zlokalizowane reprezentacyjne restauracje, hotele, sklepy z przełomu XIX i XX wieku. Na wspomnianym deptaku usytuowana jest najsłynniejsza z licznych tutaj – kawiarnia Kappeli, symbol Helsinek, niezwykle często cytowana w rozlicznych przewodnikach turystycznych.

W niewielkiej odległości od historycznego centrum znajduje się Dworzec Główny z 1919 roku, który wraz z budynkami wokół Placu Kolejowego stanowi niezwykle interesującą, modernistyczną koncepcję architektoniczną zabudowy centrum Helsinek.

   

żaglowiec

Przez człą Zatokę Fińską towarzyszą nam żaglowce biorące udział w "Tall Ships Races".

  

Estonia

W godzinach wieczornych potężnym, 12-sto pokładowym promem "Siljalink" przeprawiamy się przez Zatokę Fińską do Tallina. W podróży tej towarzyszą nam żaglowce biorące udział w "Tall Ships Races" co stanowi niewątpliwie dodatkową atrakcję tego rejsu.

Tallin, stolica niewielkiej Estonii, z atrakcyjnie położoną starówką, to miasto wchodzące niegdyś w skład Związku Miast Hanzeatyckich, który dominował w handlu na terenie Morza Bałtyckiego. Nasze zwiedzanie zaczynamy od wyprawy poza centrum miasta do Kadriorg Park. W założonym przez rosyjskiego cara Piotra I w latach 1714-18 francuskim parku podziwiamy przede wszystkim barokowy pałac zajmowany obecnie przez prezydenta kraju.

Tallin starówka

Starówka Tallina.

Ale naszą uwagę koncentrujemy jednak głównie na tallińskiej starówce wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto otaczają zachowane w ponad 60% fortyfikacje, które broniły miasto ze wschodu, południa i zachodu. Od północy dostępu broniło morze. Nad starówką góruje wapienne wzgórze Toompea (tak zwane Górne Miasto – siedziba feudałów) z potężnym murem zamkowym i wysoką na 45 m wieżą – Pikk Herman.

Dolne Miasto to przede wszystkim siedziba Wielkiej Gildy, cechu skupiającej licznych w tej części miasta rzemieślników i kupców, a także będącego ostoją samorządności mieszczańskiej, której wyrazem jest strzelisty ratusz.

Tak naprawdę na zwiedzanie Tallina trzeba poświęcić kilka dni, my niestety możemy na to przeznaczyć jedynie niecały dzień.

  Tallin, w drodze na Wzgórze Zamkowe

Tallin, w drodze na Wzgórze Zamkowe.

Ryga, kamieniczki Trzej Bracia

„Trzej Bracia” – zabytkowe kamieniczki w Rydze.

  

Łotwa

Na kolejny nocleg po przejechaniu ok. 300 kilometrów dojeżdżamy w godzinach wieczornych do Rygi. Jest to kolejna stolica niedużego nadbałtyckiego kraju jakim jest licząca sobie około 2 miliony ludności Łotwa.

Miasto, pomimo tego, iż ogólnie nie wywołuje takich zachwytów jak Tallin, na swój sposób zauroczyło nas. Odwrotnie niż w Tallinie, nieoblegane przez tłumy turystów które przybywają tam lądem i morzem (statki wycieczkowe) pozwoliło się nacieszyć swoimi atrakcjami.

Za najciekawszy zakątek uznaliśmy plac Ratslaukmus. Od północy zamyka go strzelista bryła kościoła Św. Piotra, a od wschodu niezwykle bogaty kolorystycznie Dom Bractwa Czarnogłowych – bogatych, nieżonatych kupców. Pewną ciekawostką jest stojąca w południowo-wschodniej części placu socrealistyczna bryła Muzeum Okupacji Łotwy, upamiętniające okupację sowiecką lat 1940-1941 i 1944-1991 oraz niemiecką lat 1941-1944.

Łotwa, Ryga Muzeum okupacji

Muzeum Okupacji Łotwy.

 

Szwecja, anonse1

Szwecja, anonse1

 


  

Dom Bractwa Czarnogłowych

Dom Bractwa Czarnogłowych

Z Ryskich fortyfikacji, które liczyły niegdyś 28 wież najlepiej zachowała się Brama Prochowa w której obecnie mieści się Muzeum Wojenne.

Na szczególną uwagę zasługują również ryskie kamieniczki. Najsłynniejsze z nich to Trzej Bracia, kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych. Najstarszy "brat" znajdujący się z prawej strony pochodzi z XV wieku. Jest najstarszym zachowanym budynkiem mieszkalnym w Rydze. Pozostali "bracia" pochodzą z XVII eieku.

Ryga znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO głównie za sprawą przepięknych secesyjnych kamieniczek z przełomu XIX i XX w., które wstępują tutaj w przebogatej różnorodności ! Podziwianie ich kończy nasz krótki spacer po ryskiej starówce.

Koniecznie należy dodać, iż kilka obiektów było niedostępnych do zwiedzania z uwagi na szeroko zakrojone prace remontowe po zaniedbaniach okresu realnego socjalizmu. Między innymi malowniczo położony nad brzegiem Dźwiny Zamek Ryski. Tak więc na pewno warto wrócić do będącej nieco w cieniu Tallina przepięknej Rygi, ażeby zobaczyć jeszcze więcej.

 

Litwa, Szawle, Góra Krzyży

Litwa, Szawle, Góra Krzyży.

  

Litwa

Po przekroczeniu granicy z Litwą kierujemy się do miejscowości Szawle, do słynnej również poza granicami tego kraju Góry Krzyży. Miejsce to jest nie tylko miejscem kultu religijnego. Jest również miejscem pamięci poświęconym powstaniom narodowym: listopadowego, styczniowego oraz walki Litwinów o zachowanie własnej tożsamości za czasów ZSSR.

Przebywając w Wilnie trudno nie dostrzec związków tego miasta z polskością. Rozbrzmiewający na ulicach język polski, słynna Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej – wszystko to przypomin opowieści naszych sąsiadów z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy spędzili w Wilnie swoją młodość...

Ale to wszystko przeszłość. Spacerując po mieście podziwiamy katedrę Św. Stanisława z bogatym wyposażeniem wnętrza, plac katedralny, pomnik założyciela Wilna wielkiego księcia Giedymina – symbole litewskiej państwowości.

Wilno Plac katedralny

Plac Katedralny w Wilnie.

  Wilno, Ostra Brama

W Wilnie przed Ostrą Bramą..

  

Kolejną atrakcją jest kościółek Św. Anny prawdziwa perełka archi­tektoniczna, która zadziwia odwagą konstrukcyjną, a przebogata zachodnia elewacja wzbudza nasz niekłamany zachwyt. Ponoć Napoleon tak się nim zachwycił, że chciał przenieść go tak jak stał do Francji.

Na zakończenie pobytu w Wilnie kierujemy się do unikalnego w swoim rodzaju kościoła Świętych Piotra i Pawła na Antokolu. Tak tu jak i w wielu podobnych miejscach w Wilnie i na Litwie zbudowany został najprawdopodobniej w miejscu gdzie oddawano cześć pogańskim bożkom. Imponujące wnętrze zachwyca bogactwem stiukowych dekoracji, rzeźbami i obrazami. Wystarczy wspomnieć, że samych kompozycji figuralnych znajduje się tutaj ponad 2000! W tym bogactwie wystroju wnętrza uwagę przyciągają zwłaszcza żyrandol w kształcie łodzi oraz w podobnym kształcie ambona Piotrowa.

Aż nadszedł dzień 14.

Nasza 14-dniowa podróż powoli dobiega końca. Jeszcze przejazd do granicy z Polską, Suwalszczyzna, Mazury, Warmia, Kujawy, Pomorze i nasze kółko zamyka się w Gorzowie Wlkp.

Koniec.

 

W trakcie naszej wyprawy (8 osób):

 

Wilno, kościół Świętych Piotra i Pawła.

Wilno, kościół Świętych Piotra i Pawła.

  

- przejechaliśmy prawie 6 300 km km. przez w sumie 9 krajów.
- na paliwo wydaliśmy równowartość 3200 zł.
- koszty zakupów żywności w Polsce, koszty noclegów na trasie, przeprawy promowe, uzupełnianie prowiantu na trasie, koszty parkingów, deugie śniadanie i kolacja na Lofotach – pochłonęły w sumie na nas wszystkich 15 440 zł. Do tego należy dodać nieduże wydatki własne uczestników np. bilety wstępów.

 

Więcej zdjęć z podróży...
Zdjęcia © autor.

  

 

   
 

Ryszard Drobniak
Dro-Tour
biuro@dro-tour.pl

   
 

Szwecja

W 14 dni dookoła Bałtyku: Część 1. / Część 2. / Część 3. / Część 4.

http://szwecja.net/NOW/fs-now/2013/14dni/14dni4.html

 

 Preikestolen.