pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
 

Niedziela, 15 grudnia 2013 r.   00012

Śledź dzieli Szwedów

Większość Szwedów ma zdecydowany pogląd na to, co powinno się znaleźć na stole w okresie Świąt Bożego Narodzenia, zwanych tutaj zgrabnie "Jul". Niemal wszyscy są też przekonani, że to ich kulinarny zwyczaj jest typowo szwedzkim. Czy jednak istnieje jakiś związek między zawartością świątecznego stołu a... przekonaniami politycznymi Szwedów?

Sprawę tą postanowiła zbadać szwedzka sondażownia Demoskop i zapytała ponad tysiąc wyborców: Jakie danie jest najważniejsze na wigilijnym stole?

Śledź

Okazało się, że szwedzki naród najbardziej dzieli stosunek do śledzia. Całe 50% zwolenników centroprawicy uważa potrawy ze śledzia za absolutnie niezbędna na świątecznych stołach. Podobnie uważa tylko 9% wyborcy bloku czerwono–zielonego.

Najbardziej zakochani w śledziu są wyborcy głosujący na ludową partię Center. W dodatku, nie idąc na łatwiznę, przyrządzają go samodzielnie. Całe 64% centrystów zamierza serwować własnoręcznie przyrządzone potrawy ze śledzia podczas tegorocznych Świąt.

Absolutną koniecznością na szwedzkim, świątecznym stole jes szynka. Ściślej mówjąc – "julskinka". Jest to peklowana i gotowana szynka o smaku soli – i niczego więcej. Obrzydliwa jak większość szwedzkich potraw i niemożliwa do sforsowania polskiego przełyku jak Arab z maczetą bramki na lotnisku.

Ale Szwedzi to lubią. Zwłaszcza "prawdziwi Szwedzi", głosujący na nacjonalistyczną partię Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna). 43% z nich stawia julszynkę na pierwszym miejscu.

nic

 

 

  

Więcej niż co trzeci wyborca uważa szynkę za absolutnego faworyta Świąt Bożego Narodzenia, bez względu na swoje barwy polityczne... oprócz zielonej. Miljöpartiet – Zieloni – preferują "inne". Taką opcję wybierali najczęściej wypełniając kwestionariusz ankiety.

Do kolejnych klasyków szwedzkiego świątecznego stołu –  "julbord" – należą miniklopsiki "köttbullar", kasza ze słodkiego ryżu "julgröt" oraz "Janssons frestelse", pokusa Jonssona – zapiekanka z ziemniaków, cebuli i sardelek anchois.

Sietbulary (köttbullar) to mieszanka trocin (zapewne), farby i wypełniaczy, o smaku niczego. Wśród swoich faworytów wymieniają toto głównie wyborcy Szwedzkich Demokratów. Bez ryżowej kaszy nie mogą się obyć Chrześcijańscy Demokraci, a pokusie Jonssona ulegają najczęściej wyborcy liberałów z Folkpartiet.

Co ciekawe, okazało się też, że wśród sympatyków wszystkich partii znalazły się osoby, które nie świętują Bożego Narodzenia wcale – wszystkich, oprócz... komunistów! 100% pytanych, głosujących na Vänsterpartiet – tak pokrętnie nazywają dzisiaj swoją partię szwedzcy komuniści – ucztuje na całego na chwałę narodzin Jezusa Chrystusa.

Od zwolenników innych partii, szwedzcy komuniści odróżniają się jednak swoim upodobaniem kulinarnym. Do ich ulubionej świątecznej potrawy należy... węgorz. Żmija pasowała by lepiej, ale węgorz też może być.

   
  

 

   
 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
  

 

   
Szwedzkij stół świąteczny, julbord.

Julbord - szwedzkie świąteczne potrawy.