pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
 

Wtorek, 28 maja 2013 r.   00013

Podróżnicze zwyczaje Szwedów

Dlaczego, jak i dokąd podróżują Szwedzi? Na te pytania spróbował odpowiedzieć szwedzki magazyn turystyczny Vagabond, za pomocą 24000 telefonicznych wywiadów.

W ubiegłym roku Szwedzi odbyli 13 milionów turystycznych podróży zagranicznych, o 6% więcej niż rok wcześniej. Niezły wynik zważywszy, że całkowita liczba ludności kraju wynosi zaledwie nieco ponad 9,5 miliona – z oseskami i starcami włącznie. Tak więc mieszkańcy Szwecji wypoczywają za granicą średnio więcej niż raz w roku..

Jednak nie wszyscy. Nietrudno się domyślić, że poziom zarobków odgrywa tu znaczną rolę. Okazuje się, że przeciętny szwedzki podróżnik zarabia o 50% więcej niż wynosi średnia krajowa. Jednak podróżowanie zyskuje również na popularności wśród tych mniej "przeciętnych". Mnogość ofert tanich linii lotniczych sprawia, że na krótki wypad na słoneczne plaże stać również tych skromniej wynagradzanych.

Dokąd?

Kraje śródziemnomorskie cieszą się nadal dużą popularnością. Trend ten utrzymuje się już od wielu dziesięcioleci. Nie odstraszyły Szwedów zamieszki i niepokoje w eurozonie. Najczęstszym celem podróży jest Hiszpania, dokąd wybrało się w ubiegłym roku aż o 16% więcej Szwedów niż w roku 2011. Swoją popularność zawdzięcza Hiszpania swojej różnorodności – można tu urządzać weekendowe wypady do dużych miast, jak Barcelona, podczas naszej zimy ogrzać się na Wyspach Kanaryjskich, a latem smażyć nad Morzem Śródziemnym.

Na popularności zyskało też USA. Ten cel podróży wybrało aż o 20% więcej Szwedów w 2012 roku niż rok wcześniej. Jeszcze większy wzrost, o 50%, odnotowały Indie, choć startowały one z niskiego poziomu.

Zmalała natomiast atrakcyjność Tajlandii. O 25% mniej ciekawych świata Szwedów wybrało ten kraj na wymarzone wakacje. Wyraźnie nastąpił pewien przesyt Tajlandią, która przez wiele lat była ulubionym miejscem wypoczynku Szwedów.

nic

 

 

  

Dlaczego?

Dlaczego właściwie Szwedzi porzucają swój piękny kraj i latają tysiące kilometrów do odległych krańców świata, by spędzić tam tydzień lub dwa? Chciałoby się wierzyć, że to chęć poznania innych kultur, obcych zwyczajów, poznania nowych ludzi itp. Otóż nie. Najczęstszą odpowiedzią jest: "att komma bort", czyli "uciec od codzienności". Tak twierdzi aż 38% pytanych. Dopiero na dalszych miejscach są: słońce i kąpiel, cisza i spokój, rozrywka i zabawa oraz poczucie wspólnoty.

Jak?

Jak już Szwed wie dlaczego i dokąd, to musi jeszcze wybrać środek transportu i formę podróży. Najpopularniejszym jest naturalnie samolot. Jeszcze parę lat temu Szwedzi najchętniej wybierali czarter i pakiety turystyczne, gdzie wszystko organizowała firma turystyczna. Jednak to już przeszłość. Dzięki internetowi i powszechnej w Szwecji znajomości języka angielskiego Szwedzi chętnie sami teraz klikają się przez świat, rezerwują samoloty i hotele. Tak organizuje swoją podróż aż 44% pytanych. O połowę mniej wybiera czarter.

 

 

Djaczego podróżują Szwedzi:
38% Ucieczka od codzienności;
25% Słońce i kąpie;
23% Spokój i cisza;
23% Rozrywka, zabawa;
18% poczucie wspólnoty.

Czym podróżują Szwedzi:
44% Regularne linje lotnicze;
22% Pakiety czarterowe;
19% Samochód;
9% Promy/rejsy
4% Autobus;
2% poiciąg.

 

 

Ryszard NowakRyszard Nowak
rn@Szwecja.net