pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
 

Sobota, 25 maja 2013 r.   00011

Priorytety w pracy w Szwecji

Tradycyjne "klient nasz pan" należy już w Szwecji do przeszłości. Również przyjemne warunki pracy i zdrowie personelu nie są cenione najwyżej przez pracodawców. Teraz liczą się koszty – jak najmniejsze oczywiście.

Zdrowie, dobry nastrój i sprawny zespół rozpoczynają listę życzeń, gdy Szwedzi definiują swoje wymarzone miejsce pracy. I jak to w życiu bywa, na przeciwnym krańcu jest... rzeczywistość. Tam rządzi pogoń za redukcją kosztów, efektywność i odpowiedzialność – według najnowszego rankingu priorytetów w miejscu pracy.

Badania przeprowadzone z zastosowaniem identycznych metod w wielu krajach ujawniają, że stosunek Szwedów do pracy jest wyraźnie inny niż w innych krajach.

Uczestnicy studium mieli wybrać spośród 100 wymagań 10 najważniejszych w ich miejscu pracy. Satysfakcja klienta znalazła się w pierwszej dziesiątce w USA, Australii, Kanadzie, Danii, Francji oraz w Finlandii. A w Szwecji? Na 55 miejscu. Szwedom przyświecają zupełnie inne wartości. Jakie? Jedna z głównych to żeby w pracy... dobrze się bawić!

Badania priorytetów w miejscu pracy, tych wymarzonych i tych rzeczywistych, prowadzono przez pięć lat. Jeszcze w 2009 roku Szwedzi plasowali zadowolenie klienta na 12 miejscu. Dopiero w ostatnich latach ta pozycja zjechała do szóstej dziesiątki.

Oprócz dobrej zabawy szwedzcy pracownicy domagają się jeszcze dbałości o ich dobre zdrowie. To właśnie stawiają na pierwszym miejscu. Chociaż, jak już się dobrze bawią, to i zdrowie będzie, wiadomo – śmiech to zdrowie.

Widocznie jednak nie wszystkie szwedzkie firmy zatrudniają klownów i komików, by zabawiali personel, ponieważ Szwedzi nie szczędzą słów krytyki swoim pracodawcom. Oprócz dbałości o niskie koszty (pierwsze miejsce w rankingu) wśród słów opisujących zgrozę w miejscach pracy znajdują się jeszcze: zamieszanie, hierarchiczność, biurokracja i ostrożność.

Studium nie wyjaśnia przyczyn takiego przesunięcia wartości w Szwecji. Prawdopodobnie rośnie nam nowa generacja pracowników – a z nią nowe priorytety.

nic

 

 

  

 

   
 

Olga IgnaczakOlga Ignaczak
oi@Szwecja.net